Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Ogromna laurka w kształcie serca. Dzieci z Pomorza podziękowały walczącym z epidemią [ZDJĘCIA]

Ogromna laurka w kształcie serca. Dzieci z Pomorza podziękowały walczącym z epidemią [ZDJĘCIA]

Z prac konkursowych powstał plakat z sercem. Laureaci otrzymali nagrody książkowe. Fot. PBW w Słupsku i w Gdańsku.

W kwietniu Pedagogiczne Biblioteki Wojewódzkie w Gdańsku i Słupsku zorganizowały szereg konkursów dla najmłodszych na czas epidemii pod hasłem „Siostro, bracie, zostań w chacie!". Jednym z nich było przygotowanie laurek dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, policji, strażaków i wszystkich tych, którzy pomagają innym w tym trudnym czasie. Dzieci nadesłały ponad 80 laurek, z których powstał plakat z sercem. Plakat trafi m.in. do pomorskich szpitali.

 

Konkurs został zorganizowany pod patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego. Mieczysław Struk podziękował dzieciom za zaangażowanie w specjalnym liście. „Wasze zaangażowanie przekroczyło najśmielsze oczekiwania tak moje, jak i organizatorów konkursów, którzy otrzymali kilkaset prac. To wspaniałe, że mimo wielu nowych, często trudnych wyzwań związanych m.in. ze zdalną edukacją, wzięliście tak liczny udział w akcji zaproponowanej przez Pedagogiczne Biblioteki Wojewódzkie w Gdańsku i Słupsku”- napisał.

 

Serce z laurek dla medyków i nie tylko

Z dziewięciu konkursów „Siostro, bracie, zostań w chacie”, to właśnie konkurs na laurkę cieszył się największym powodzeniem. Przedszkolaki i uczniowie najmłodszych klas mieli za zadanie przygotować laurkę-podziękowanie dla pielęgniarek i lekarzy, ratowników medycznych, strażaków i innych osób, które pomagają innym w czasie epidemii. Do bibliotek nadeszły prace dzieci z prawie 40 miejscowości z całego województwa, m.in. z Gdańska, Lęborka, Łeby, Jankowa Gdańskiego, Człuchowa, Malborka, Pruszcza Gdańskiego, Słupska, Sopotu.

– Powstały 83 wyjątkowe prace najmłodszych Pomorzan – mówi Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu UMWP. – Postanowiliśmy uhonorować wszystkich uczestników i z ich prac ułożyliśmy serce, a następnie powstał plakat. Każda laurka znalazła tam swoje miejsce. Plakat przekażemy medykom w czasie wizyt przedstawicieli samorządu w szpitalach. Przynajmniej w ten sposób podziękujemy lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym za ich ciężką pracę w walce z koronawirusem – podkreśla Krawiec.

Na laurkach dzieci zamieszczały nie tylko słowa podziękowań. Pojawia się na nich motyw serca z wpisaną w nie kulą ziemską, serce ujęte w dłonie, otoczone tęczową aureolą. Są też sami lekarze, pacjenci i strażacy. A także to, co dla dzieci najbliższe i najważniejsze: dom, rodzina, zwierzaki domowe, zabawki i bukiety kwiatów.

 

Nauka i zabawa podczas epidemii

Konkursów dla pomorskich dzieci było dziewięć. Zabawy pod wspólnym hasłem „Siostro, bracie, zostań w chacie” realizowały ideę połączenia nauki z zabawą, a ich głównym celem było umożliwienie młodym ludziom uzewnętrznienia emocji i przeżyć związanych z czasem epidemii i, związanej z nią, przymusową izolacją. Dzieci i młodzież z Pomorskiego nie tylko przygotowały laurki, ale także plakaty promujące zdrowy tryb życia, pisały listy do dziadków, zbierały domowe przepisy na smakołyki i tworzyły prezentacje multimedialne o zagrożeniach współczesnego świata. Łącznie do bibliotek nadeszło prawie 300 prac, a biblioteczny Facebook, gdzie można było głosować na swoich faworytów, odnotował ponad 70 tys. odwiedzin i aktywności użytkowników mediów społecznościowych.

Uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni książkami, pamiątkowymi dyplomami i drobnych gadżetami. Nagrody ufundował marszałek województwa pomorskiego.

Galerię prac konkursowych oraz pełną listę laureatów można znaleźć na stronie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.