Od 6 kwietnia do 15 czerwca 2018 roku bus ogólnopolskiej akcji „Życie tętni otwartymi naczyniami” odwiedzi 10 polskich miast: Będzin, Kraków, Wrocław, Łódź, Gdynię, Białystok, Lublin, Bydgoszcz, Poznań oraz Warszawę. Finał akcji odbędzie się 15 czerwca w Warszawie podczas X Jubileuszowej Konferencji Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej.
„Mobilna poradnia” to miejsce, w którym pacjenci skorzystają z bezpłatnych konsultacji specjalisty – chirurga naczyniowego oraz poszerzą swoją wiedzę w zakresie profilaktyki chorób naczyń.
Akcja przygotowana została z myślą o osobach powyżej 55 roku życia z chromaniem przestankowym, czyli bólem kończyn dolnych pojawiającym się w trakcie chodzenia. Objaw ten bywa nazywany „chorobą wystaw sklepowych”, ponieważ chorzy często zatrzymując się z powodu bólu oraz chcąc ukryć swój problem, udają, że oglądają wystawy. Zbyt późne rozpoznanie zmian miażdżycowych w tętnicach może doprowadzić do pojawienia się różnych powikłań. Właśnie dlatego akcja ma na celu zapewnienie pacjentom dostępu do bezpłatnych konsultacji specjalisty – chirurga naczyniowego oraz zwrócenie uwagi na problemy związane z chorobami naczyń. W Polsce trudno się dostać do chirurga naczyniowego – na 100 tys. mieszkańców przypada ich zaledwie 0,89 a czas oczekiwania na wizytę w poradni sięga 195 dni. Duże opóźnienie w diagnozie sprzyja rozwojowi choroby, co pogarsza jakość życia i może oznaczać poważne następstwa, łącznie z amputacją kończyn. Warto pamiętać, że do czynników wpływających na rozwój miażdżycy należą między innymi: palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta, nadciśnienie, brak aktywności fizycznej, nadwaga i cukrzyca.
Więcej informacji o akcji „Życie tętni otwartymi naczyniami” wraz ze szczegółowym harmonogramem znaleźć można na stronie ADAMED