Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych, które będą poświęcone projektowi remontu i modernizacji wnętrz siedziby Oddziału Etnografii oraz nowej ofercie edukacyjnej i kulturalnej. Wszelkie opinie i uwagi będzie można przekazać pracownikom muzeum podczas spotkań zaplanowanych w niedziele, 16 i 23 lutego 2020 r.
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku przygotowuje się do kompleksowej modernizacji swojej siedziby, m.in. w celu dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wprowadzenia zmian na wystawie stałej.
Tylko dzięki bezpośredniej rozmowie z mieszkańcami i turystami pracownicy muzeum będą mogli zweryfikować swoje plany i dostosować zamierzenia, tak aby potrzeby i oczekiwania odwiedzających zostały spełnione. Wszelkie opinie i uwagi wyrażone podczas konsultacji społecznych pomogą w przygotowaniu nowoczesnej oferty edukacyjno-kulturalnej.
Etno na nowo:
Konsultacje społeczne poświęcone projektowi remontu i modernizacji wnętrz Spichlerza Opackiego
- 16 lutego 2020 r., niedziela, godz.13.00
23 lutego 2020 r., niedziela, godz. 13.00 - Muzeum Narodowe w Gdańsku
- Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
- ul. Cystersów 19
- Gdańsk-Oliwa
- wstęp – wolny
Formą uczestniczenia w konsultacjach społecznych jest również wypełnienie ankiety dostępnej na stronie internetowej: https://muzeumnarodowe.webankieta.pl/
* * *
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku mieści się w zabytkowym Spichlerzu Opackim z 1723 r., który jest częścią dawnego klasztoru cystersów – jednego z najciekawszych zabytków Oliwy.
We wnętrzu spichlerza dla zwiedzających otwarta jest wystawa stała „Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego„, poza tym organizowane są wystawy czasowe. Skorzystać można także z bogatego programu wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. Liczne spotkania, wykłady i konferencje naukowe oraz warsztaty zgromadziły wokół Oddziału Etnografii znaczącą liczebnie i lojalną publiczność.
Latem na terenie przymuzealnego ogrodu odbywają się śniadania i lunche na trawie propagujące kuchnie świata oraz Letni Jarmark Etnograficzny prezentujący sztukę ludową Pomorza. Z kolei zima – to czas Świątecznego Etnokiermaszu i rodzinnych warsztatów artystycznych. Ostatnio ogromną popularność zdobyły zajęcia jogi i OM Chantingu.
Ta różnorodna oferta kulturalna Oddziału Etnografii prowadzona jest jednak w budynku, który ostatnią modernizację przeszedł niemal 40 lat temu, a tym samym nie spełnia oczekiwań i standardów współczesnego muzeum. Konieczne jest dostosowanie budynku do potrzeb wszystkich gości, m.in. likwidacja barier architektonicznych, wyposażenie budynku w nowoczesną i wygodną przestrzeń recepcyjną.
Gruntownej zmiany wymaga też wystawa stała, tak, aby dziedzictwo kultury materialnej i niematerialnej regionu mogło być zaprezentowane w sposób odpowiadający dzisiejszym formom komunikacji i narracji, która sprawią, że opowiadana historia będzie nie tylko ciekawa, ale edukacyjnie efektywna.
Aby zdobyć środki finansowe na zrealizowanie tych postulatów Muzeum Narodowe w Gdańsku zamierza ubiegać się o dofinansowanie w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. |