Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/3c8174a5-6947-4153-b4c2-23487a43c5bf.jpg Oddział Etnografii MNG czekają zmiany. Weź udział w konsultacjach społecznych

Oddział Etnografii MNG czekają zmiany. Weź udział w konsultacjach społecznych

Spichlerz Opacki – Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych, które będą poświęcone projektowi remontu i modernizacji wnętrz siedziby Oddziału Etnografii oraz nowej ofercie edukacyjnej i kulturalnej. Wszelkie opinie i uwagi będzie można przekazać pracownikom muzeum podczas spotkań zaplanowanych w niedziele, 16 i 23 lutego 2020 r.

 

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku przygotowuje się do kompleksowej modernizacji swojej siedziby, m.in. w celu dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wprowadzenia zmian na wystawie stałej.

Tylko dzięki bezpośredniej rozmowie z mieszkańcami i turystami pracownicy muzeum będą mogli zweryfikować swoje plany i dostosować zamierzenia, tak aby potrzeby i oczekiwania odwiedzających zostały spełnione. Wszelkie opinie i uwagi wyrażone podczas konsultacji społecznych pomogą w przygotowaniu nowoczesnej oferty edukacyjno-kulturalnej.

 

Etno na nowo:
Konsultacje społeczne poświęcone projektowi remontu i modernizacji wnętrz Spichlerza Opackiego

  • 16 lutego 2020 r., niedziela, godz.13.00
    23 lutego 2020 r., niedziela, godz. 13.00
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
  • ul. Cystersów 19
  • Gdańsk-Oliwa
  • wstęp – wolny

 

Formą uczestniczenia w konsultacjach społecznych jest również wypełnienie ankiety dostępnej na stronie internetowej: https://muzeumnarodowe.webankieta.pl/

 

*  *  *

 

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku mieści się w zabytkowym Spichlerzu Opackim z 1723 r., który jest częścią dawnego klasztoru cystersów – jednego z najciekawszych zabytków Oliwy.

We wnętrzu spichlerza dla zwiedzających otwarta jest wystawa stała „Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego“, poza tym organizowane są wystawy czasowe. Skorzystać można także z bogatego programu wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. Liczne spotkania, wykłady i konferencje naukowe oraz warsztaty zgromadziły wokół Oddziału Etnografii znaczącą liczebnie i lojalną publiczność.

Latem na terenie przymuzealnego ogrodu odbywają się śniadania i lunche na trawie propagujące kuchnie świata oraz Letni Jarmark Etnograficzny prezentujący sztukę ludową Pomorza. Z kolei zima – to czas Świątecznego Etnokiermaszu i rodzinnych warsztatów artystycznych. Ostatnio ogromną popularność zdobyły zajęcia jogi i OM Chantingu.

 

Ta różnorodna oferta kulturalna Oddziału Etnografii prowadzona jest jednak w budynku, który ostatnią modernizację przeszedł niemal 40 lat temu, a tym samym nie spełnia oczekiwań i standardów współczesnego muzeum. Konieczne jest dostosowanie budynku do potrzeb wszystkich gości, m.in. likwidacja barier architektonicznych, wyposażenie budynku w nowoczesną i wygodną przestrzeń recepcyjną.

Gruntownej zmiany wymaga też wystawa stała, tak, aby dziedzictwo kultury materialnej i niematerialnej regionu mogło być zaprezentowane w sposób odpowiadający dzisiejszym formom komunikacji i narracji, która sprawią, że opowiadana historia będzie nie tylko ciekawa, ale edukacyjnie efektywna.

 

Aby zdobyć środki finansowe na zrealizowanie tych postulatów Muzeum Narodowe w Gdańsku zamierza ubiegać się o dofinansowanie w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.