Poznać magię teatru, oglądać spektakle o Koziołku Matołku, szewczyku Dratewce, złotej rybce, królu Meganie, Czerwonym Kapturku, Pchle Szachrajce, Tymoteuszu Rymcimcim i wielu, wielu innych sympatycznych, a nierzadko też przerażających bohaterach. Opowiadały je marionetki, kukły, pacynki, jawajki, lalki cieniowe, przeróżne postaci będące wytworami fantazji scenografów.

 

Lalki w Miniaturze

Na wystawie prezentowane są marionetki, które przed 70 laty przyjechały z Wileńskim Teatrem Łątek do Gdańska i po raz pierwszy po II wojnie światowej opowiedziały dzieciom historię „O gwiazdce z nieba”. Można też obejrzeć jawajki zaprojektowane w 1962 r. przez Ali Bunscha do spektaklu „Bo w Mazurze taka dusza…” (Teatr Miniatura grał go na całym świecie przez 25 lat), lalki zaprojektowane przez Gizelę Bachtin-Karłowską do opowieści o Ilii Muromcu (1967) czy „Diabelskich skrzypiec” (1978), lalki i maski do wielu innych spektakli granych w Miniaturze przez 60 lat, także gliniane figurki do nagrodzonego ostatnio na festiwalu w Opolu spektaklu według Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”.

 

Co oprócz lalek tworzy wystawę

Wystawa będzie okazją do pokazania gościom projektów dekoracji, lalek i kostiumów, a na zdjęciach – ich scenicznych realizacji. Tę opowieść o gdańskim teatrze lalek uzupełnią programy, afisze i plakaty. Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym od września 2017 r. będą mogły uczestniczyć w programie edukacyjnym.

 

Pochodzenie wystawowych eksponatów

Wystawa nie tylko dostarczy wielu wspomnień i wzruszeń, ale może także rozbudzi wyobraźnię dzieci i zachęci do samodzielnej twórczości. Przy realizacji wystawy wykorzystano obiekty z Miejskiego Teatru Miniatura, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Działu Teatralnego MNG oraz od osób prywatnych.

 

 

Od marionetek do robotów. Historia teatrów lalkowych w Gdańsku

  • 28 czerwca 2017 r.–15 stycznia 2018 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
  • ul. Cystersów 18
  • Gdańsk-Oliwa
  • bilety:
    normalny – 10 zł
    ulgowy – 6 zł
    dla uczniów i studentów do 26. roku życia – 1 zł
  • godziny otwarcia:
    od 1 czerwca do 31 sierpnia: wtorek–środa, piątek–niedziela: 10–17, czwartek: 12–19
    od 1 września do 30 września: wtorek–niedziela: 10–17
    od 1 października do 30 kwietnia: wtorek–piątek: 9–16, sobota–niedziela: 10– 17

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Gdańsku