To już III etap odmrażania gospodarki.

 

Nowa normalność

Stopniowe luzowanie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19 trwa już od kwietnia. – Ten powrót do normalności jest potrzebny. Jest też możliwy dzięki społecznej dyscyplinie, którą udało nam się utrzymać. Dlatego proszę cały czas, dbajmy o siebie i innych – powiedział Premier Mateusz Morawiecki. – Nic nie będzie już takie jak wcześniej, a powrót do nowej rzeczywistości gospodarczej i nowej normalności zależy od tego jak będziemy trzymać się rygorów. Kolejne tygodnie mają nas nauczyć radzenia sobie z „nową normalnością” – dodał. Jakie są najważniejsze zmiany?

 

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 18 maja z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. – Ich działalność będzie jednak podlegać ścisłemu reżimowi sanitarnemu. W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję, żeby to było umawianie się przez internet czy przez telefon na konkretne godziny, tak żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach fryzjerskich, tylko, żeby to dystansowanie społeczne i odpowiednia higiena mogła być tam utrzymana – zaznaczył premier Morawiecki. Dodatkowo klienci i obsługa będą musieli nosić maseczki lub przyłbice. Stanowiska będą musiały być dezynfekowane po każdym kliencie.

 

Restauracje

Odmrażana będzie również branża gastronomiczna. –  Częściowo otwieramy również usługi gastronomiczne: restauracje, bary, lokale gastronomiczne, kawiarnie wszelkiego typu, ale też z utrzymaniem tego reżimu sanitarnego w środku, w pomieszczeniach – powiedział Morawiecki. Jakie będą wymogi sanitarne? Będzie musiała być zachowana odległość 2 metrów pomiędzy stolikami. Personel będzie musiał nosić maseczki i rękawiczki. Z tego obowiązku zwolnieni będą klienci siedzący już przy stolikach. Blaty i stoły będą musiały być dezynfekowane po każdym kliencie. Co ważne posiłki będzie można jeść zarówno wewnątrz lokalu jak i w zewnętrznych ogródkach.

 

Transport publiczny

Wraz z powrotem pracowników do pracy, w autobusach, tramwajach czy pociągach rośnie liczba podróżnych. Dlatego od 18 maja 2020 r. zwiększona zostanie maksymalna liczba pasażerów w mogących podróżować jedocześnie. Będzie to 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących w pojeździe. Dokładna liczba pasażerów będzie zależeć od konkretnego typu pojazdu. Np. w przypadku np. tramwajów oznacza, że jednorazowo wsiądzie do nich nawet kilkadziesiąt osób, a nie jak do tej pory kilkanaście. Noszenie osłon ust i nosa w pojazdach dalej będzie obowiązkowe.

 

Sport

W poprzednim, II etapie, odmrażania gospodarki poluzowane zostały obostrzenia związane ze sportem. W III etapie, od 18 maja obostrzenia dalej będą zmniejszane. Zwiększony zostanie limit osób, które jednocześnie mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. – Na przykład na Orlikach dopuszczamy 14 osób oraz 2 trenerów – poinformować premier. Zmiany dotyczą również zamkniętych obiektów, W tych największych, o powierzchni ponad 1000 mkw, jednorazowo trenować będą mogły 32 osoby.

 

Edukacja

Zmiany w edukacji będą wprowadzane trójstopniowo. I tak od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych oraz zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Otwarte zostaną też schroniska młodzieżowe czy świetlice środowiskowe. Kolejne zmiany wejdą w życie 25 maja. Wtedy dopuszczone zostanie organizowanie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkół podstawowych, oraz konsultacji z nauczycielami dla maturzystów.

 

Uroczystości religijne

Tu zmiany zostaną wprowadzone dzień wcześniej, bo już od niedzieli 17 maja. W mszach i nabożeństwach w miejscach kultu będzie mogło uczestniczyć więcej wiernych. Na każdego uczestnika obrzędów religijnych musi przypadać 10 mkw (do tej pory było to 15 mkw).

 

Kontrola graniczna

Utrzymana zostanie kontrola graniczna na wewnętrznych granicach kraju. Termin jej obowiązywania został przedłużony do 12 czerwca 2020 r. Granicę dalej będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych lądowych, lotniczych i morskich punktach granicznych.

 

Szczegółowe informacje oraz wymogi sanitarne na stronie gov.pl/koronawirus