Wiek XVI w dziejach Gdańska określany jest „złotym wiekiem”. Gdańsk był wtedy największym i najbogatszym miastem Polski, a jednocześnie jednym z największych w Europie. Jego udział w handlu bałtyckim stanowił wówczas około 30 proc. Ściągali tu kupcy, marynarze, ludzie nauki i sztuki z całej Europy. Fortyfikacje, którymi otoczone było miasto, należały do najpotężniejszych w Europie, a na Wyspie Spichrzów znajdowało się ponad 300 magazynów portowych.

Gdańsk w XVI wieku stało się jednym z kluczowych elementów kształtującego się w Europie nowego ładu gospodarczego. Wielki eksport polskiego zboża przyczynił się do szybszego przejścia Europy Zachodniej na przemysłową drogę rozwoju. Z gdańskiego portu do Holandii, Hiszpanii, Portugalii czy Italii wyruszały całe flotylle statków, które poza zbożem transportowały też drzewo, smołę, popiół, ołów, miedź (tranzyt z Węgier), stal, mięso, len, konopie, płótno, skóry, wosk czy miód. Natomiast wśród przywożonych towarów na pierwsze miejsce wysuwały się towary kolonialne, sukna, wina i solone śledzie. Przeładowywano także sól, przywożoną głównie z zachodniej Francji.

Poza krajami zachodniej Europy, Gdańsk utrzymywał również ożywione stosunki handlowe z Litwą, Rygą, Rewlem i z dalekim Nowogrodem na północy. Na południu jego relacje sięgały do Węgier i Mołdawii. Miasto słynęło z budowy okrętów, w tym dla armatorów zagranicznych – z Anglii, Holandii, Genui czy Wenecji. Osiedlało się tutaj wielu cudzoziemców – emigrantów, chroniących się przed prześladowaniami religijnymi w słynnym z tolerancji mieście.

Wyjątkową wielokulturowość Gdańska w XVI wieku potwierdzają wykopaliska archeologiczne. Prowadzący badania w obrębie historycznej części miasta archeolodzy od lat odkrywają setki przedmiotów sprowadzonych do Gdańska z różnych stron Europy. Niemieckie naczynia kamionkowe, norymberskie świeczniki, weneckie szkła, flamandzkie torby czy angielskie buty to tylko kilka przykładów znalezisk, które będzie można zobaczyć na wystawie.

 

Gdańsk w Europie, Europa w Gdańsku.
Kontakty handlowe i kulturowe Gdańska w XVI wieku w świetle wykopalisk archeologicznych

  • uroczyste otwarcie wystawy: 28 czerwca 2018 r., czwartek, godz. 13.00
  • wystawa czynna: 28 czerwca – 31 października 2018 r.
  • Muzeum w Gniewie
  • oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
  • ul. Zamkowa 2
  • Gniew
  • godziny otwarcia: wtorek-niedziela, godz. 9.00-17.00

 

Wstęp na wystawę jest bezpłatny, natomiast na zwiedzanie Muzeum w Gniewie obowiązuje cennik opublikowany na stronie internetowej Muzeum w Gniewie.

Plakat wystawy Gdańsk w Europie, Europa w Gdańsku