W Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek, 27 listopada 2018 r. odbędzie się spotkanie dotyczące codziennego życia gdańszczanek. Będą przedstawione losy kobiet pod koniec wieków średnich. Wstęp jest wolny.
Spotkanie odbywa się w ramach Akademii Gdańska. Jest to roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych, odwołującej się do Gdańska, którego nie ma.
Jak dawniej żyło się w Gdańsku?
– Opowiem o różnych aspektach życia codziennego w Gdańsku w późnym średniowieczu. W szczególności o momentach, w których swą pozycję zaznaczały kobiety. Czy mówiły własnym głosem? Czy miały szansę zaistnieć indywidualnie? Na ile miały szansę podjąć działalność gospodarczą? Zaprezentuję unikatowy materiał źródłowy, prawie zupełnie już dziś zapomniany – zapowiada prof. Beata Możejko.
O prowadzącej
Prof. dr hab. Beata Możejko jest naukowo i zawodowo związana z Uniwersytetem Gdańskim. Prowadzi badania nad późnym średniowieczem, w aspekcie Gdańska, Hanzy i szeroko pojętej problematyki morskiej. Podejmuje także problem panowania króla Kazimierza Jagiellończyka (1447-1492). Jest autorką ponad 100 prac, w tym kilku monografii. W 2017 r. pod jej redakcją ukazała się wieloautorska monografia „New Studies in Medieval and Renaissance Poland and Prussia. The Impact of Gdańsk”, wydawnictwo Routledge , London and New York 2017. Beata Możejko jest członkiem Komitetu Wiedzy Gedanopedii, internetowej wersji Encyklopedii Gdańskiej.
Harmonogram wykładów Akademii Gdańska 2018
- 11 grudnia 2018 r., wtorek, godz. 18.00 – Tomasz Biegański, Nie tylko napój. Dubeltowe dzieje gdańskiego piwa
Beata Możejko, Kobiety w późnośredniowiecznym Gdańsku. Między realiami prawa a codziennym życiem
- 27 listopada 2018 r., wtorek, godz. 18.00
- Instytut Kultury Miejskiej
- ul. Długi Targ 39/40
- Gdańsk
- wstęp – wolny
Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej