Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Nowy Port, Chełm, Biskupia Górka i Orunia –  Gdańsk, jakiego nie znacie. Spacery z lokalnymi przewodnikami

Nowy Port, Chełm, Biskupia Górka i Orunia – Gdańsk, jakiego nie znacie. Spacery z lokalnymi przewodnikami

Biskupia Górka spacer

Jak wygląda Nowy Port z lotu ptaka? Historia powstania Chełmu, Biskupiej Górki i Oliwy. Tajemnice organów z kościoła św. Jana Bosko na Oruni. Wydarzenia są otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych gdańskimi dzielnicami. Pierwsze spotkanie już w środę, 18 kwietnia 2018 r.

 

Lokalni przewodnicy i przewodniczki zapraszają na wiosenne wykłady i specjalne spacery tematyczne.

Nowy Port z lotu ptaka i historie o życiu portowej dzielnicy

Nowy Port zmieniał się i rozrastał. Na miejscu zburzonych strzałami z Schlezwiga-Holsteina budynków tuż po wojnie powstawały nowe. Podczas spotkania 18 kwietnia o godz. 17.30 archeolog Wojciech Samól na ponad 40 zdjęciach lotniczych, pokaże jak dzielnica w latach 1943-1996 wyglądała z lotu ptaka.

28 kwietnia o godz. 16.00 bedzie można wysłuchać rozmowy o minionych czasach, gdy dzielnica tętniła portowym życiem. – Przy placu Wolności znajduje się kantor, wywodzący się z epoki cinkciarzy. W tej okolicy niegdyś zbierali się handlarze walutą, kwitł nielegalny handel, spotykali się szmuglerzy oraz inne osoby, które chciały zarobić na obecności w Nowym Porcie zagranicznych marynarzy. W tym miejscu miał również swoją siedzibę lokal gastronomiczny Wiking, będący – obok gdyńskiego Maxima – jednym z najbardziej znanych klubów w PRL. Znajdowała się tutaj restauracja, wieczorami zaś działał klub nocny. Przyciągał rozmaitą klientelę, przede wszystkim zagranicznych marynarzy  – czytamy w wydanym przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska i IKM przewodniku po Nowym Porcie. 

Dom Sąsiedzki w Nowym Porcie, ul. Wyzwolenia 49

 

Orunia. Tajemnice organów z kościoła św. Jana Bosko

Kościół na Oruni powstał już w I połowie XV w., kiedy to Krzyżacy wznieśli tu kaplicę. Pierwotnie był to kościół ewangelicki. Historia organów jest bardzo zawiła. Najprawdopodobniej zostały zbudowane przez Johanna Hellwiga w 1611 r. Instrument był co najmniej dwukrotnie poważnie uszkadzany – pierwszy raz podczas pożaru kościoła w 1636 r. i drugi przy wielkim wybuchu prochu w pobliskiej baszcie prochowej.

O tym, w jakim stanie znajdują się dzisiaj i kto ratował go ze zrujnowanego w czasie II wojny światowej kościoła opowie 23 kwietnia o godz. 18.00 dr hab. Andrzej Szadejko, adiunkt w Katedrze Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie wykłada grę na organach i realizację basso continuo. Przewodniczy pracom nad odbudową historycznych organów Mertena Friese w kościele oo. franciszkanów pw. św. Trójcy w Gdańsku. Współpracuje z Biblioteką Gdańską PAN w opracowaniu nagrań i druków muzykaliów gdańskich.

Stacja Orunia GAK, ul. Gościnna 10

 

Oliwa po raz pierwszy

Jest dzielnicą, po której lokalni przewodnicy i przewodniczki oprowadzają po raz pierwszy. Otwarte wykłady i spacery zainauguruje  pierwszy z trzech wykładów historycznych prowadzonych przez Sławomira Ruta, absolwenta gedanistyki na Uniwersytecie Gdańskim, przewodnika trójmiejskiego, wykładowcę i egzaminatora.

–  Rozpoczniemy naszą historyczną wędrówkę po Oliwie od X wieku – zapowiada Sławomir Rut. – Opowiem o lokacji i rozwoju opactwa oliwskiego, dziejach dzielnicy w czasach książąt gdańskich, pod panowaniem krzyżackim i wreszcie – o Oliwie w Królestwie Polskim. Pierwszy wykład zakończę na sekularyzacji opactwa oliwskiego w Królestwie Pruskim. Historia dzielnicy przedstawię na tle historii Gdańska i Polski, a wykład będzie ilustrowany zdjęciami zabytków, miejsc, postaci w Oliwie – zachęca Rut.

Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25

 

Chełm i Biskupia Górka

Początki Chełmu sięgają 1356 r. z części wsi Górka (obecnie Biskupia Górka) należącej do biskupów włocławskich wydzielono Nową Górkę, zwaną Stolzenberg – Wyniosła Góra. Nazwę spolszczono po 1949 r. na Chełm. W 1414 r. po zniszczeniu dworu biskupa na Starej Górce kolejny wzniesiono na Nowej Górce. Położony blisko fortyfikacji gdańskich Stolzenberg często ulegał zniszczeniom wojennym, m.in. w 1577 r. podczas oblężenia Gdańska przez wojska Stefana Batorego, który tam właśnie urządził kwaterę główną. W związku z ograniczeniem miejsca pod osadnictwo wzdłuż drogi prowadzącej na Chełm, obecnie ulica Stoczniowców, powstała część wioski zwanej Bischofsthal po raz pierwszy potwierdzonej w 1641 r. O początkach Chełmu i Biskupiej Górki 24 kwietnia o godz. 18.00 opowie prof. dr hab. Klemens Bruski.

Gdańska Szkoła Wyższa, ul. Biskupia 24b

Zobacz: na Pomorskie.eu

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.