Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/bd466631-68b7-4e29-b4ba-be348ced6d7c.jpg Nowy angiograf już działa w słupskim szpitalu. To dla pacjentów po zawałach szansa na powrót do zdrowia

Nowy angiograf już działa w słupskim szpitalu. To dla pacjentów po zawałach szansa na powrót do zdrowia

Uroczyste przecięcie wstęgi w pracownia hemodynamiki na oddziale kardiologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku.

Pracownia hemodynamiki na oddziale kardiologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku zyskała angiograf. Urządzenie wraz z układem zasilania kosztowało 1,4 mln zł.

 

Nowy sprzęt zastąpił wysłużony 15-letni, który ulegał awariom. Dzięki temu pacjenci, którzy przeszli zawał będą mieli zapewnioną szybką i fachową pomoc.

 

Poszerzą niedrożne naczynia

Pracownia hemodynamiki jest czynna całą dobę. Wykonywane są m.in. zabiegi koronarografii i angioplastyki wieńcowej. Jak mówił na łamach „Głosu Pomorza” kardiolog Tomasz Dryja: „chodzi o to, by pacjent z zawałem jak najszybciej tutaj trafił. Każda chwila zwłoki, powoduje nieodwracalne straty w jego organizmie”.  Zespół ze słupskiego szpitala przygotowuje się do zabiegu w czasie, gdy pacjent jest transportowany karetką. Koronarografie (inaczej angiografie wieńcowe) pokazują stan tętnic wieńcowych zaopatrujących serce w krew. Badanie polega na podaniu kontrastu i dzięki niemu ocenie drożności naczyń wieńcowych i serca. W przypadku wykrycia nieprawidłowości wykonywana jest angioplastyka, czyli poszerzenie zamkniętych naczyń krwionośnych specjalnym cewnikiem z balonem na końcu oraz wszczepieniu stentów.

 

 

angiograf
Angiograf w słupskim szpitalu. Fot. Dorota Patzer

 

Badanie z mniejszą dawką promieniowania

To jedyne takie urządzenie między Słupskiem a Wejherowem, z którego rocznie korzysta prawie dwa tysiące pacjentów. Jednak, jak zapewniają lekarze, wystarcza na potrzeby mieszkańców i turystów. Kupiony właśnie przez szpital angiograf jest bezpieczniejszy dla pacjentów ze względu na mniejszą dawkę promieniowania. Ponadto, ma system umożliwiający pracę nawet w przypadku awarii prądu.

Zobacz: Ból za mostkiem. Czy to już zawał, czy tylko niedotlenienie? [WYWIAD]

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.