Będzie nie tylko ładniej ale i taniej. Dzięki 20 milionom złotych i czterem latom prac szkoły, szpitale i muzea prowadzone przez samorząd województwa pomorskiego zmieniają swój wygląd.
W pierwszym etapie sa remontowane budynki Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, Zarządu Parków Krajobrazowych i wojewódzkich zespołów szkół policealnych. W drugim jest przeprowadzana termomodernizacja w jednostkach kultury m.in. Domu Aktora Teatru Muzycznego w Gdyni. Etap trzeci to, inwestycje w szpitalach i podmiotach leczniczych.
Najpierw audyt
Wszystkie wytypowane do remontu budynki były w złym stanie technicznym. W wielu przypadkach ściany i piwnice były bardzo zawilgocone. Stara stolarka okienna i drzwiowa była nieszczelna, co skutkowało znacznymi stratami ciepła. Ogrzewanie budynków, oparte na kotłach węglowych wiązało się z wysokimi kosztami zakupu węgla. Taki sposób ogrzewania powodował również zwiększoną emisję szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery. Łącznie do termomodernizacji wytypowano ponad 41 budynków na terenie całego województwa.
Co się zmienia w budynkach?
Proces termomodernizacji najczęściej rozpoczyna się od osuszenia fundamentów i ścian budynku. Docieplone są ściany i stropy budynków oraz montowane są nowe okna i drzwi. W wielu przypadkach całkowicie wymieniana jest instalacja ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania. Stare, często przerdzewiałe metalowe rury zastępuje się instalacją o lepszych parametrach. Zależnie od warunków technicznych montowane są kotły na biomasę albo gaz ziemny lub budynek jest podłączany do miejskiej sieci ciepłowniczej Na niektórych budynkach instalowane są odnawialne źródła energii – ogniwa fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne.
Po co to wszystko?
Dzięki kompleksowo przeprowadzonej termomodernizacji budynki nie tylko wyglądają ładniej i nowocześnie ale zużywają mniej energii, więc zmniejszają się koszty ich utrzymania. Nowe źródła ciepła są w długim okresie czasu tańsze. Łączne oszczędności w utrzymaniu wszystkich obiektów przeznaczonych do remontu szacowane są na blisko milion złotych rocznie. Ale pieniądze to nie wszystko. Drugim, równie ważnym aspektem jest kwestia ekologiczna. Dzięki nowym technologiom zmniejsza się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. W całym regionie zanieczyszczeń będzie mniej o ponad 800 ton CO2 rocznie.
Gdzie już prace się zakończyły?
W ramach pakietu pierwszego, remonty przeprowadzono między innymi w Wojewódzkim Zespole Szkół Policealnych w Gdańsku, Gdyni i Słupsku gdzie odnowione zostały budynki szkolne oraz pomieszczenia administracyjne. Termomodernizacja objęła również budynki administracyjne, warsztatowe i socjalno-biurowe Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kartuzach, Bytowie i Zielinie.
A gdzie prace są prowadzone?
Drugi etap obejmuje budynki instytucji kultury samorządu województwa pomorskiego. W Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach odnowione zostaną pracownie konserwatorskie oraz warsztat stolarski. Termomodernizacji poddany zostanie budynek administracyjny i wystawowy w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Nowe energooszczędne oświetlenie będą mieli pracownicy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a goście Teatru Muzycznego w Gdyni będą mogli skorzystać z wyremontowanego Domu Aktora.
Skąd pieniądze?
Przewidywany całościowy koszt pierwszych dwóch etapów projektu kompleksowej termomodernizacji obiektów będących własnością samorządu województwa to blisko 21 milionów złotych. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 na ten cel przeznaczonych było około 15 milionów. Reszta, czyli około 6 milionów zł, to środki własne samorządu województwa pomorskiego. Rozpoczęcie realizacji pakietu III planowane jest w 2018 roku. W tym etapie odnowione będą m.in Stacje Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku i Słupsku, jeden z budynków na terenie Szpitala Psychiatrycznego na Srebrzysku oraz osiem obiektów Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim.