Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/9de1ad2b-a01e-452c-9e98-c84d121bb033.jpg Nowa scena w Starej Aptece. Jako pierwsi byliśmy na budowie nowej przestrzeni Teatru Wybrzeże [GALERIA]

Nowa scena w Starej Aptece. Jako pierwsi byliśmy na budowie nowej przestrzeni Teatru Wybrzeże [GALERIA]

Nowa przestrzeń Teatru Wybrzeże podczas remontu

Budynek Starej Apteki dotychczas był zapleczem dla jednej ze scen gdańskiego teatru – Malarni. Już za kilka miesięcy stanie się nową przestrzenią teatralną ze sceną, wygodnym foyer, tarasem widokowym, salą prób oraz zapleczem dla artystów. Otwarcie planowane jest na jesień 2018 r.

 

Zobacz, jak zmienia się Teatr Wybrzeże.

 

Potrzebne były zmiany

Oba budynki, Stara Apteka i Przejście Bramne, były w bardzo złym stanie technicznym i mocno odbiegały od standardów obowiązujących w obiektach o charakterze kulturalno-artystycznym. Brakowało odpowiedniej wentylacji, ogrzewania, klimatyzacji, nawet elektryka pozostawiała wiele do życzenia. Mury były popękane, okna i drzwi też pamiętały lepsze czasy.

Dzięki przebudowie na parterze Starej Apteki powstanie nowe foyer, szatnia, wejście do toalet dla publiczności oraz wejście do sceny w Przejściu Bramnym. Pierwsze piętro zajmie foyer i wejście do sceny Malarnia. Z kolei na drugim piętrze znajdą się pomieszczenia techniczne, zaplecze socjalne i sala spotkań. Przejście Bramne zamieni się w nową scenę teatralną z widownią na 152 osoby, salę prób, garderobę dla aktorów i windę oraz schody.

Budowę odwiedzili 14 maja 2018 r. członkowie Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Pomorskiego, których oprowadził dyrektor teatru Adam Orzechowski. Największe wrażenie zrobiły na nich stare mury wkomponowane w nową przestrzeń, scena i taras widokowy.

 

Historia armatnich pigułek z apteki

Przebudowa Teatru Wybrzeże obejmuje budynek Starej Apteki z 1636 r. (dolna część budynku) oraz Przejście Bramne przy ul. Teatralnej. Stara Apteka została wybudowana obok Zbrojowni. Wyrabiano tam amunicję. Przygotowywano tam proch, granaty, kartacze i pociski zwane „pigułkami”. W fasadę wmurowano kilka kul armatnich. Stąd wzięła się też nazwa budynku. Od wyrabianych tam „pigułek” mieszkańcy Gdańska zaczęli nazywać go potocznie Starą Apteką. Wejście do budynku zdobił oryginalny portal z herbem Gdańska wykonany przez Hermana Knusta, który zachował się do dziś. Po II wojnie światowej zabytkowe mury zostały częściowo odbudowane, a szczyt budynku został zrekonstruowany w 2016 r.

Z kolei Przejście Bramne zawiera fragmenty średniowiecznych murów obronnych, które zostaną zachowane po przebudowie. W ostatnich latach mieściła się w nim dyskoteka, toalety miejskie i transformatorownia prądu.

 

Nowa oferta dla wszystkich

Po remoncie Teatr Wybrzeże zapowiada poszerzenie oferty i pewną „specjalizację” nowej sceny w Starej Aptece. – Nie będzie to po prostu kolejna scena, a miejsce ważne dla Gdańska, regionu i wszystkich krajów basenu Morza Bałtyckiego – mówi Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże. – Na jej deskach będą prezentowane spektakle i oferta kulturalna silnie związana z regionem bałtyckim, a nawet hanzeatyckim. Nowa scena umożliwi wykreowanie unikatowej w skali województwa oferty, która związana będzie z wprowadzeniem jednej premiery w sezonie artystycznym, wystawianej z tłumaczeniami symultanicznymi – wyjaśnia. Urokliwe przejście między Teatrem a Starą Apteką zyska nowy blask, zachowując jednocześnie zabytkowy charakter.

Koniec remontu planowany jest na jesień 2018 r.

 

Fot. Natalia Kłoptek-Główczewska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.