Zobacz, jak zmienia się Teatr Wybrzeże.

 

Potrzebne były zmiany

Oba budynki, Stara Apteka i Przejście Bramne, były w bardzo złym stanie technicznym i mocno odbiegały od standardów obowiązujących w obiektach o charakterze kulturalno-artystycznym. Brakowało odpowiedniej wentylacji, ogrzewania, klimatyzacji, nawet elektryka pozostawiała wiele do życzenia. Mury były popękane, okna i drzwi też pamiętały lepsze czasy.

Dzięki przebudowie na parterze Starej Apteki powstanie nowe foyer, szatnia, wejście do toalet dla publiczności oraz wejście do sceny w Przejściu Bramnym. Pierwsze piętro zajmie foyer i wejście do sceny Malarnia. Z kolei na drugim piętrze znajdą się pomieszczenia techniczne, zaplecze socjalne i sala spotkań. Przejście Bramne zamieni się w nową scenę teatralną z widownią na 152 osoby, salę prób, garderobę dla aktorów i windę oraz schody.

Budowę odwiedzili 14 maja 2018 r. członkowie Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Pomorskiego, których oprowadził dyrektor teatru Adam Orzechowski. Największe wrażenie zrobiły na nich stare mury wkomponowane w nową przestrzeń, scena i taras widokowy.

 

Historia armatnich pigułek z apteki

Przebudowa Teatru Wybrzeże obejmuje budynek Starej Apteki z 1636 r. (dolna część budynku) oraz Przejście Bramne przy ul. Teatralnej. Stara Apteka została wybudowana obok Zbrojowni. Wyrabiano tam amunicję. Przygotowywano tam proch, granaty, kartacze i pociski zwane „pigułkami”. W fasadę wmurowano kilka kul armatnich. Stąd wzięła się też nazwa budynku. Od wyrabianych tam „pigułek” mieszkańcy Gdańska zaczęli nazywać go potocznie Starą Apteką. Wejście do budynku zdobił oryginalny portal z herbem Gdańska wykonany przez Hermana Knusta, który zachował się do dziś. Po II wojnie światowej zabytkowe mury zostały częściowo odbudowane, a szczyt budynku został zrekonstruowany w 2016 r.

Z kolei Przejście Bramne zawiera fragmenty średniowiecznych murów obronnych, które zostaną zachowane po przebudowie. W ostatnich latach mieściła się w nim dyskoteka, toalety miejskie i transformatorownia prądu.

 

Nowa oferta dla wszystkich

Po remoncie Teatr Wybrzeże zapowiada poszerzenie oferty i pewną „specjalizację” nowej sceny w Starej Aptece. – Nie będzie to po prostu kolejna scena, a miejsce ważne dla Gdańska, regionu i wszystkich krajów basenu Morza Bałtyckiego – mówi Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże. – Na jej deskach będą prezentowane spektakle i oferta kulturalna silnie związana z regionem bałtyckim, a nawet hanzeatyckim. Nowa scena umożliwi wykreowanie unikatowej w skali województwa oferty, która związana będzie z wprowadzeniem jednej premiery w sezonie artystycznym, wystawianej z tłumaczeniami symultanicznymi – wyjaśnia. Urokliwe przejście między Teatrem a Starą Apteką zyska nowy blask, zachowując jednocześnie zabytkowy charakter.

Koniec remontu planowany jest na jesień 2018 r.

 

Fot. Natalia Kłoptek-Główczewska