Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/2197f49f-0a04-49f9-8640-b29f448e1faf.jpg Niezwykły gest rodziny przedwojennego wojewody pomorskiego. Obraz „Pomorze” przekazany został gospodarzowi regionu

Niezwykły gest rodziny przedwojennego wojewody pomorskiego. Obraz „Pomorze” przekazany został gospodarzowi regionu

Obraz "Pomorze".

Obraz zatytułowany „Pomorze" został zamówiony w 1923 r. przez ówczesnego wojewodę pomorskiego Stanisława Wachowiaka. Jego autorem był poznański malarz Henryk Jackowski-Nostitz. W 2018 r. rodzina wojewody Wachowiaka zdecydowała o przekazaniu tego dzieła marszałkowi województwa pomorskiego.

 

Uroczyste przekazanie obrazu odbyło się 15 października 2018 r. podczas ostatniej w tej kadencji sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego.

 

„Obraz trafi w godne ręce”

Przed wojną obraz należał do wojewody Stanisława Wachowiaka. – Miał on pod Starogardem Gdańskim posiadłość, w której ów obraz się znajdował. Majątkiem zarządzała jego siostra, czyli matka mojej żony – wspomina Michał Żaboklicki, ofiarodawca obrazu. – Tuż po wojnie, z obawy o swoje życie Stanisław Wachowiak wyjechał z Polski, a cała rodzinna spuścizna trafiła właśnie do nas.

Ostatecznie potomkowie wojewody Wachowiaka zdecydowali, aby obraz „Pomorze” przekazać marszałkowi województwa pomorskiego. – Jesteśmy zadowoleni, że trafi on w godne ręce gospodarza województwa. Marszałek jest osobą, która integruje wszystkich mieszkańców i kieruje Pomorzem, podobnie jak to czynił Stanisław Wachowiak, stąd mój pomysł, aby to właśnie jemu podarować ten obraz – dodaje Michał Żaboklicki.

– Składam wyrazy najwyższego uznania i wdzięczności za okazaną życzliwość i hojność w tym szczególnym dla nas roku, roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i dwudziestolecia samorządu wojewódzkiego. Przekazanie przez pana Michała Żaboklickiego w darze tego obrazu to wspaniałe świadectwo wielkiego serca i szacunku dla historii naszego regionu – podkreślił marszałek Mieczysław Struk. Marszałek wręczył także rodzinie pamiątkowy medal „De nihilo nihil fit”.

Obraz oficjalnie został przekazany na rzecz Muzeum Narodowego w Gdańsku, ale będzie eksponowany w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy ul. Okopowej.

 

*  *  *

 

Stanisław Wachowiak (1890-1972)

Urodził się w 1890 r. w Smolicach w Wielkopolsce. W 1911 r. rozpoczął studia ekonomiczne na Uniwersytecie w Berlinie, a kontynuował w Strasburgu (wówczas na terenie niemieckiej Alzacji), skąd wydalono go za używanie języka polskiego podczas rozmów w miejscach publicznych. Naukę ukończył na Uniwersytecie w Monachium w 1915 r. uzyskując doktorat. Po studiach powrócił do Wielkopolski i pracował w bankowości, m.in. w 1916 r. został dyrektorem Banku Ludowego w Inowrocławiu.

Był członkiem polskiej Rady Ludowej w Inowrocławiu. W czasie powstania wielkopolskiego przejął władzę w mieście i doprowadził do ewakuacji niemieckiego garnizonu. Został pierwszym polskim przewodniczącym Rady Miejskiej Inowrocławia (1919-1920).

Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości działał politycznie w Narodowej Partii Robotniczej. Był posłem na Sejm Ustawodawczy oraz Sejm I kadencji (1920-1924) oraz podsekretarzem stanu w Ministerstwie byłej Dzielnicy Pruskiej (1920-1922).

Stanisław Wachowiak

Z mandatu poselskiego i stanowisk partyjnych zrezygnował po powołaniu go na urząd wojewody pomorskiego (1924-1926). Wspierał wtedy budowę portu w Gdyni, a w 1926 r. podpisał dekret erekcyjny miasta. Następnie był dyrektorem Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu (1926-1929) oraz dyrektorem Związku Kopalń Górnośląskich w Katowicach (1931-1939).

W czasie okupacji niemieckiej pełnił funkcję wiceprezesa Rady Głównej Opiekuńczej, polskiej organizacji charytatywnej działającej w Generalnym Gubernatorstwie. W 1946 r., zagrożony aresztowaniem przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, wyjechał z Polski i przebywał odtąd na uchodźstwie w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, a od 1952 r. w Brazylii. Zmarł w 1972 r. w São Paulo.

W Gdyni w dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana istnieje ulica Wojewody Stanisława Wachowiaka.

 

Henryk Jackowski-Nostitz (1885-1948)

Urodził się w 1885 r. Ukończył gimnazjum w Poznaniu, a w latach 1905-1908 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

W 1912 r. wraz z Wiktorem Gosienickim założył w Poznaniu pracownię malarstwa kościelnego i witrażownictwa Polichromia. W pierwszych latach działania pracowni wykonywał drobne prace, a rozgłos przyniósł mu wyjątkowo dobrze odebrany przez środowisko artystyczne, remont Złotej Kaplicy w poznańskiej katedrze. Był także założycielem grupy artystów wielkopolskich Plastyka, członkiem Rady Artystycznej Miasta Poznania oraz Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

W 1939 r. uczestniczył w obronie Warszawy. Po wojnie powrócił do Poznania i postanowił wznowić działalność artystyczną. Zmarł w 1948 r.

Henryk Jackowski-Nostitz
Henryk Jackowski-Nostitz jest autorem około 200 witraży, w tym m.in. witraży ze scenami z powstania wielkopolskiego (1924) oraz spotkania królowej Jadwigi z delegacją krzyżacką (1927) z kościoła św. Mikołaja w Inowrocławiu czy witraży na klatce schodowej w dawnej Kasie Chorych w Toruniu. Wykonał także polichromie m.in. w kościele św. Wojciecha w Poznaniu, kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika (obecna konkatedra) w Ostrowie Wielkopolskim oraz kościele św. Mikołaja i św. Marcina (obecna katedra) w Bydgoszczy.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.