Film opowiada niezwykłą historię córki francuskiego konsula Marcela Grisarda, który mieszkał w Gdańsku w latach 1956-1959. Françoise Grisard-Bourbon w 1957 r. przyjechała do Polski wraz z rodzicami i starszą siostrą Helene. Młoda Francuzka chętnie nawiązywała znajomości z Polakami, poznawała środowisko artystyczne teatru Bim-Bom, m.in. często bywała na spektaklach, przyjaźniła się ze Zbigniewem Cybulskim, Bogumiłem Kobielą i Wowo Bielickim. To właśnie ona stała się inspiracją scenariusza do filmu „Do widzenia, do jutra” (1960), reżyserskiego debiutu Janusza Morgensterna.

W 2016 r. Françoise Bourbon przekazała Gdańskiej Galerii Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku 192 fotografie barwne na diapozytywach z Gdańska, Pomorza, Warmii, Mazur oraz Krakowa i Warszawy, z okresu, kiedy jej ojciec był konsulem. Jest to bardzo cenny zbiór fotografii, który przedstawia nie tylko miasta i miasteczka tego czasu, ale i życie zwykłych ludzi. Zbiór można oglądać na wystawie „W podróży. Kolekcja barwnych diapozytywów Marcela Grisarda” w Gdańskiej Galerii Fotografii.

 

Andrzej Ciecierski (ur. 1964 r. w Gdyni) – reżyser, operator obrazu filmowego, scenarzysta, dokumentalista. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie uzyskał tytuł magistra sztuki. Od 32 lat pracuje w TVP3 Gdańsk. Związany z Trójmiastem i Wybrzeżem, zainteresowany bohaterami historii Polski XX w., w ostatnich latach Kresowianami. Autor reportaży i filmów dokumentalnych o losach codziennych i niecodziennych postaci związanych z Trójmiastem, a uwikłanych w dzieje II wojny światowej.

 

Pokaz filmu „Dzień dobry, dziś” i spotkanie z jego twórcą

  • 3 marca 2019 r., niedziela, godz. 13.00-15.00
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Gdańska Galeria Fotografii
  • Długi Targ 24 (Zielona Brama)
  • Gdańsk

 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc należy wcześniej zgłosić swój udział w pokazie mailowo: ggf@mng.gda.pl lub telefonicznie: 58 307 59 12 w. 117-119.