Decyzję KE poprzedziły badania, które potwierdziły, że aż 84 proc. mieszkańców UE jest przeciwnych zmianie czasu. Od 4 lipca do 18 sierpnia 2018 r. swoje zdanie mogli wyrazić w ogólnodostępnej ankiecie. W badaniach wzięło udział 4,6 mln respondentów.

 

„Likwidacja zmiany czasu jest przesądzona”

Zgodnie z propozycją KE w całej unii miałby obowiązywać taki sam czas przez cały rok. Wyniki konsultacji pokazują, że większość respondentów zmianę czasu uważa za doświadczenie negatywne lub wręcz bardzo negatywne (76 proc. badanych). Europejczycy, którzy wypowiedzieli się w ankiecie, podkreślają, że zmiana czasu źle wpływa na zdrowie, powoduje wypadki drogowe oraz większe zużycie prądu.

Ankieta jest wyjątkowo wiarygodna, bo wzięło w niej udział 4,6 mln osób z 28 państw członkowskich. Jest to największa liczba odpowiedzi, jaką do tej pory udało się uzyskać w ramach publicznych konsultacji KE. – Likwidacja zmiany czasu jest przesądzona – powiedział przewodniczący KE Jean-Claude Juncker. – Po tym, jak przytłaczająca większość obywateli UE opowiedziała się w internetowej ankiecie za zniesieniem zmiany czasu, komisja przystąpi do działania – dodał Jean-Claude Juncker.

Komisja nie podała jeszcze konkretnej daty, kiedy jej decyzja zostanie przedstawiona Parlamentowi Europejskiemu.