Zdrój przy ul. Chlebnickiej swym kształtem nawiązuje do historycznego pierwowzoru z drugiej połowy XIX w. Istniejąca w tym miejscu studnia zniszczona została w czasie II wojny światowej. Replikę wykonała firma Wodjar z Somonina. Wodę zaczerpnąć będzie można z wylewki wykonanej w formie stylizowanej głowy gdańskiego lwa, która odlana została z brązu. Jest ona kopią zachowanej XVII-wiecznej głowy lwa, którą możemy zobaczyć na ścianie Ławy Piwnej w Dworze Artusa. Będzie to 23 zdrój na mapie Gdańska.

– Projekt budowy i przywracania zdrojów wodnych jest doskonałym przykładem pielęgnacji pamięci o historii miejsc i wpisywania we współczesny krajobraz miasta elementów nawiązujących do ich dawnego wyglądu – mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. – Zdroje zwracają uwagę nie tylko ze względu na swoją oryginalną formę, ale przede wszystkim służą mieszkańcom i turystom.

 

Zdrój wodny przy Dworze Artusa

Zdrój wodny przy Dworze Artusa. Fot. Agnieszka Grabowska (MHMG)

Program Gdańskie fontanny i zdroje realizuje miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK). Jego celem jest przywrócenie miastu tradycji nawiązujących do bogactwa architektury wodnej, opisanej m.in. w publikacji „Studium lokalizacji fontann, studni i zdrojów ulicznych” autorstwa prof. Andrzeja Januszajtisa.

Program zakłada budowę następnych obiektów. Będzie to m.in. zdrój przy ul. Ogarnej, którego projekt został wyłoniony w konkursie Wodne źródła Gdańska, zorganizowanym przez GIWK w 2016 r. Inwestycja zostanie zrealizowana w przyszłym roku w ramach prac związanych z rewitalizacją ulicy. Natomiast do końca 2019 r. do użytku oddanych zostanie 12 kolejnych zdrojów na terenie Starego i Głównego Miasta oraz na Westerplatte. Równolegle z ich powstaniem planowana jest budowa kolejnych fontann. Pierwsze realizacje przy ul. Bogusławskiego i na Targu Drzewnym przy pomniku króla Jana III Sobieskiego pojawią się już w trzecim kwartale 2018 r.