Uroczystość o godz. 10 rozpoczęła msza święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Oficjalne otwarcie Dnia Jedności Kaszubów odbyło się w hali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2. Były m.in. występy artystów, atrakcje dla dzieci, turniej baśki.

 

Dlaczego Kaszubi świętują?

Dzień Jedności Kaszubów, Dzéń Jednotë Kaszëbów, to święto upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach. W bulli z 19 marca 1238 r. papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I  zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to pierwsza historyczna pisemna wzmianka o Kaszubach. Pierwsze święto odbyło się w 2004 roku. – Dzień Jedności Kaszubów to wyjątkowa okazja, by przypominać, jak ważne jest pielęgnowanie tożsamości kulturowej – mówił marszałek  województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Cieszę się, że mieszkańcy tego regionu nie zapominają o swojej historii, pielęgnują język kaszubski i zwyczaje. Każda edycja tego wydarzenia spotyka się z ogromnym zainteresowaniem, również wśród młodzieży i dzieci. W tym szczególnym dniu łączmy się myślami ze wszystkimi Kaszubami na całym świecie – dodał marszałek.

 

Akordeonowe bicie rekordu 

Wspólne granie największej orkiestry akordeonowej na stałe wpisało się w obchody Dnia Jedności Kaszubów. Z roku na rok w muzycznych spotkaniach uczestniczy coraz więcej młodych ludzi, a rodzicom i dziadkom towarzyszą nawet kilkuletnie dzieci. W efekcie rekordy w jednoczesnej grze na instrumencie pobito w Kościerzynie, gdzie zagrało wspólnie 281 osób, następnie w Sierakowicach przy udziale 314 muzyków, zaś podczas spotkania w Sulęczynie zagrało razem aż 346 osób. Rekord należy do obchodów w Bojanie, gdzie zagrało aż 372 akordeonistów. W tym roku znane utwory wspólnie wykonało 327 osób – zabrakło tylko 46 akordeonistów, by pobić rekord, ale może za rok uda się ustanowić nowy.

 

 

Coś dla ciała i coś dla ducha

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Siostry Faustyny1. Następnie uczestnicy udali się do miejsca głównych wydarzeń – do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Heweliusza przy ul. Armii Krajowej 2e. To właśnie tutaj odbyła się próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Nie zabrakło kiermaszu twórców ludowych, wystawy rękodzieła, stoisk kół gospodyń wiejskich i występów regionalnych zespołów. Nie zapomniano też o najmłodszych uczestnikach zjazdu, dla których przygotowano liczne atrakcje. Natomiast w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Gdyńskiej 7 został rozegrany turniej gry w baśkę. Amatorów tej popularnej gry nie brakuje, corocznie przy stołach zasiada blisko 250. Można też było obejrzeć wystawy – „Franciszek Leon Kręcki – zapomniany bohater kaszubskiej drogi do Niepodległości” i „Jan Trepczyk – pieśniodziej kaszubskiej ziemi. W 110. rocznicę urodzin” oraz zbiór akordeonów z kolekcji Pawła A. Nowaka. 

 

Fot. mat. prasowe UMWP