Środowiska lokalne należy zachęcić do budowania sieci wsparcia poprzez wolontariat opiekuńczy, a także podzielić się doświadczeniem w zakresie pomocy osobom w żałobie, zwłaszcza osieroconym dzieciom.

 

Główne wydarzenia kampanii:

  • 12 października – Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Z tej okazji odbędzie się koncert z cyklu Głosy dla Hospicjów
  • 19 października – Dzień Opiekunów Rodzinnych.  Będą bezpłatne badania profilaktyczne
  • 25-26 października konferencja naukowa „Opieka hospicyjna jako przestrzeń dialogu” z wykładami na temat wsparcia dla opiekunów rodzinnych oraz dzieci osieroconych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym 
  • 21 listopada Dzień Tumbo – Dzień Solidarności z Dziećmi i Młodzieżą w Żałobie we współpracy z gdańskimi szkołami i przedszkolami. Jego celem jest przeprowadzenie zajęć edukacyjnych wprowadzających tematykę przeżywania straty przez dzieci. Odbędzie się też promocja terapeutycznej książki z serii Bajka Plasterek. 45 naprawdę niezwykłych słoni” autorstwa Marty Zaremby.

Opiekunowie rodzinni i ich podopieczni

W Polsce w 2004 r.  są prawie 2 mln opiekunów rodzinnych osób starszych. Ich liczba rośnie. Jednak nadal nie została oszacowana wartość ich pracy, gdyż 90 proc. osób starszych to przewlekle chorzy, a co trzecia osoba po 65. roku życia wymaga stałej opieki. Według szacunków w Polsce co pół godziny jedno dziecko poniżej 18. roku życia staje się sierotą.

Opiekunów rodzinnych i osierocone dzieci łączy niedostrzeganie ich potrzeb w systemie pomocy, niedocenianie ich trudnej psychologicznie sytuacji i bezradność otoczenia. Dzieci osierocone to często zapomniani żałobnicy. Opiekunowie rodzinni to zapomniani w systemie wsparcia bliscy. 

Zobacz:

Opiekun rodzinny

Fundacja Hospicyjna

Fundacja Hospicyjna_plakat