Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/17a90143-f4c4-4d38-a774-3628384add5a.jpg Na pomoc kobietom, które zmagają się z rakiem piersi. Warsztaty w ramach Różowej Akademii w Gdyni

Na pomoc kobietom, które zmagają się z rakiem piersi. Warsztaty w ramach Różowej Akademii w Gdyni

Różowa wstążka

Szpitale Pomorskie zapraszają na cykl czterech bezpłatnych warsztatów, które odbywają się raz w miesiącu. W programie m.in. spotkanie z dietetykiem, który podpowie, jaką dietę należy stosować w profilaktyce chorób nowotworowych. Będą też warsztaty taneczne oraz porady psychoonkologia, który opowie, jak pomóc sobie lub bliskiej osobie w poradzeniu sobie z diagnozą. Kosmetolog wyjaśni, co zwierają kosmetyki i jakie z nich są niebezpieczne oraz jakie zabiegi przywrócą zdrowy wygląd skórze. Pierwsze spotkanie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni w środę, 11 września 2019 r.

 

Spotkania organizują Szpitale Pomorskie wspólnie ze Stowarzyszeniem Onkologia Gdyńska w ramach projektu Primavera – w trosce o kobiety. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisy na poszczególne bloki tematyczne. 

 

Cztery warsztaty

Spotkania odbywają się w ramach PrimaLife pod hasłem Różowej Akademii. Jest to duża dawka wiedzy, empatii, motywacji, aktywności i zrozumienia podczas inspirujących warsztatów ze specjalistami z zakresu dietetyki medycznej, fizjoterapii, psychoonkologii i kosmetologii. Będą trwały trzy godziny. Rozpoczną się o godz. 18.00 spotkaniem z ekspertem, które potrwa ok. około dwóch godzin. Po nim organizatorzy zapraszają na rozmowę przy kawie i wymianę doświadczeń.

 

Dieta w profilaktyce chorób nowotworowych – 11 września, środa

Choroby nowotworowe są wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Wraz ze wzrostem liczby pacjentów onkologicznych obserwuje się coraz większy problem z nadwagą i otyłością. Odpowiednia dieta, utrzymanie prawidłowej masy ciała, aktywność fizyczna, a także świadomy wybór produktów na talerzach może uchronić przed zachorowaniem na raka. Uczestnicy wykładu dowiedzą się, jakie produkty powinny znaleźć się w menu każdego dnia, a których należy unikać. Wprowadzenie zmian codziennych nawyków żywieniowych to nie tylko kwestia ładniej i atrakcyjnej sylwetki, ale przede wszystkim zdrowia.

Zajęcia poprowadzi Magdalena Maciejewska-Cebulak – dietetyk medyczny, psycholog, specjalistka od chorób dietozależnych, specjalistka Primalife, autorka książki „Nie daj się rakowi! Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej”. Od wielu lat prowadzi wykłady i szkolenia oraz pracuje indywidualnie z pacjentami. Interesuje się wpływem stylu życia i sposobu odżywiania na powstawanie chorób nowotworowych oraz wsparciem żywieniowym pacjentów onkologicznych.

 

Warsztaty taneczne – w tańcu przeciwko rakowi piersi – 10 października, czwartek

Ćwiczenia fizyczne są dobrym i potwierdzonym przez badaczy antidotum na problemy z masą ciała. Pacjentki leczone na raka piersi mają tendencję do tycia podczas terapii. Po niej trudno im pozbyć się zbędnych kilogramów. Ruch zmniejsza ryzyko nawrotów choroby, a także śmiertelność. Ma pozytywny wpływ na psychikę i samoocenę. Podczas warsztatów będzie trening z elementami tańca, który pokaże uczestniczkom, jak mogą wrócić do formy i czerpać przyjemność z aktywności fizycznej. 

Spotkanie poprowadzi Karolina Gełdon – fizjoterapeutka, personalny trener zdrowia, instruktorka fitness i rekreacji ruchowej, pilates oraz tańca. Swoją postawą na co dzień promuje zdrowy styl życia, stawia na profilaktykę i terapię w nurcie holistycznym. Jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu WSZ w Gdańsku o specjalizacji rehabilitacja funkcjonalna. Studia podyplomowe na kierunku seksuologia kliniczna w SWPS w Sopocie.
 

Jak pomóc sobie lub bliskiej osobie w radzeniu sobie z diagnozą choroby nowotworowej– 13 listopada, środa  

Moment diagnozy wiąże się zazwyczaj z traumą dla pacjentów i ich bliskich. Pojawiają się silne i trudne emocje: lęk, rozpacz, strach, gniew czy żal. Bardzo często choremu brakuje narzędzi, żeby samemu sobie z nimi poradzić. Pojawia się depresja, rezygnacja albo wyparcie. W takim momencie równie ważna, jak opieka lekarza onkologa, jest opieka psychologiczna nad pacjentem. Warto zwrócić się o pomoc do psychologa lub psychoonkologia z doświadczeniem w pracy z osobami chorymi. Uczestnicy wykładu dowiedzą się, gdzie szukać pomocy, jak wygląda terapia, w czym może pomóc psychoonkolog. Jaka jest rola bliskich i opiekuna osoby chorej.

Warsztat poprowadzi Izabela Malicki – psycholog, psychoonkolog. Pracuje w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku z pacjentami chorującymi onkologicznie i ich bliskimi. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. W trakcie specjalizacji z Psychologii Klinicznej. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Współpracuje z Hospicjum Pomorze Dzieciom w ramach projektu Wsparcie po Stracie oraz z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku w ramach Zintegrowanego Modelu Opieki nad Pacjentami z Zaawansowaną POChP,  jak i w ramach Gdańskiego Centrum Geriatrii. Ukończyła Kurs Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu. Praktykuje Mindfulness.

 

Niebezpieczne składy w kosmetykach. Zabiegi kosmetyczne przywracające zdrowy wygląd skórze po przebytym leczeniu onkologicznym – 11 grudnia, środa 

Składy kosmetyków i produktów do pielęgnacji systematycznie wydłużają się. Coraz trudniej poruszać się w gąszczu obco brzmiących nazw. Tymczasem są wśród nich jednak takie składniki, które zaklasyfikowane zostały np. przez Międzynarodową Agencję Badania Raka jako kancerogenne. Których substancji zdecydowanie powinniśmy unikać, jakie składniki są dla nas bezpieczne dowiesz się na wykładzie prowadzonym przez kosmetologa.

Podczas leczenia onkologicznego skóra narażona jest na znaczne przesuszanie, podrażnienia  i przebarwienia. Często powstają blizny i bruzdy, stany zapalne lub grzybiczne. Druga część warsztatów poświęcona będzie zabiegom pielęgnacyjnym, które złagodzą konsekwencje chemioterapii czy radioterapii i na nowo przywrócą skórze blask i zdrowie.

 

Stowarzyszenie Onkologia Gdyńska istnieje od 2014 r. przy Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Działa na rzecz pogłębiania i propagowania wiedzy na temat profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów wśród osób chorujących i zagrożonych zachorowaniem oraz lekarzy. Stowarzyszenie pomaga pacjentom w dostępie do środków specjalistycznych. Doradza, organizuje szkolenia. Ostatnim projektem stowarzyszenia była zbiórka funduszy na ogród na tarasie Szpitala Morskiego im. PCK dla pacjentów onkologicznych, którzy podczas leczenia mogą spędzić czas na powietrzu wśród zieleni.

 

Różowa Akademia – cykl warsztatów

  • 11 września 2019 r., środa, godz.18.00-21.00
  • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
  • al. Zwycięstwa 96/98
  • budynek IV, sala F017 (parter)
  • Gdynia
  • wstęp – wolny
  • obowiązują zapisy, liczba uczestników – 50

Zobacz: Primavera

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.