Konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku został ogłoszony na początku października 2019 r. w związku z kończącą się kadencją Wojciecha Bonisławskiego, który sprawował tę funkcję przez ostatnie 15 lat. Za pierwszym razem nie wyłoniono jednak zwycięzcy, dlatego konkurs rozpisano ponownie.

 

Było ośmiu kandydatów

Do konkursu zgłosiło się dziewięć osób, z czego osiem spełniło wymagane warunki i zostało zaproszonych na rozmowy. Wśród nich znaleźli się: Wojciech Bonisławski, Jacek Friedrich, Marcin Kaleciński, Dorota Monkiewicz, Przemysław Rey, Anna Sobecka, Jarosław Trybuś i Wojciech Zmorzyński.

Po przesłuchaniu wszystkich kandydatów komisja konkursowa wybrała Jacka Friedricha jako kandydata na stanowisko nowego dyrektora MNG. Głosowało na niego siedmiu z jedenastu członków komisji. Ostatecznie wynik konkursu został zatwierdzony przez zarząd i marszałka województwa pomorskiego na posiedzeniu 10 grudnia 2019 r.

Pięcioletnia kadencja nowego dyrektora MNG rozpocznie się 1 stycznia 2020 r.

 

Kim jest nowy dyrektor MNG?

Doktor habilitowany Jacek Friedrich jest historykiem sztuki i wykładowcą akademickim, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1990 r. pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. W 2013 r. objął stanowisko dyrektora Muzeum Miasta Gdyni.

Jego zainteresowania badawcze obejmują dzieje architektury nowoczesnej ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1945 r., dzieje ochrony zabytków, nowożytną i nowoczesną architekturę gdańską, związki pomiędzy kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX w., a także ilustrację książkową w Polsce po 1945 r.

Jacek Friedrich jest autorem i redaktorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym kilku książek, np. „Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960″ (2015) i „Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku” (2018), a także przewodnika dla dzieci „Gdańsk dla młodych podróżników” (2005).

Ponadto, jest członkiem: Stowarzyszenia Historyków Sztuki (w latach 1997-2003 był prezesem Oddziału Gdańskiego), Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Rady Muzeum Narodowego w Gdańsku, Rady Muzeum II Wojny Światowej, Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Gdańska oraz Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za udział w ratowaniu zabytków podczas pożaru w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. Otrzymał też Medal Komisji Edukacji Narodowej.