Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/ef7ed433-2aab-43ad-af44-d34967a4b1e3.jpg Musimy zadbać o Bałtyk! W Gdańsku trwa 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego [FILM]

Musimy zadbać o Bałtyk! W Gdańsku trwa 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego [FILM]

W 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego udział wzięła także Elżbieta Bieńkowska, Europejska Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Fot. Michał Piotrowski

Na Ołowiance w Gdańsku 12 czerwca 2019 r. rozpoczęło się 10. Forum Bałtyckie. W filharmonii spotkało się prawie 800 osób z całej Europy. Rozmawiają o tym, jak zmniejszyć zanieczyszczenie Bałtyku, jak walczyć z plastikiem i rozwijać przyjazną środowisku ekonomię.

 

Forum Strategii Unii Europejskiej to najważniejsze wydarzenie międzynarodowe, dotyczące rozwoju Bałtyku, gospodarki w obiegu zamkniętym i problemów demograficznych.

 

Struk: „Bałtyk to nasza wspólna sprawa”

W Gdańsku spotykają się politycy z całej Europy, działacze organizacji pozarządowych, ekolodzy, ale także młodzież. Wszystkich łączy jeden temat – współpraca w regionie Morza Bałtyckiego, szczególnie w zakresie ochrony środowiska i zatrzymania zanieczyszczania tego akwenu. Tegoroczna edycja forum odbywa się pod hasłem Reduce, Reuse, Rethink.

– Taki tytuł forum to najbardziej naturalny i logiczny wybór – zaznaczył podczas otwarcia konferencji Roger Ryberg, przewodniczący organizacji Baltic Sea States Subregional Co-operation. – Musimy już teraz działać, a nie tylko myśleć o tym, co zrobić w zakresie ekologii, redukcji plastiku i zmniejszenia zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego. Bardzo ważna jest współpraca między regionami, niekoniecznie państwami – zaznaczył Ryberg.

 

 

Wśród gości 10. forum są m.in.: Elżbieta Bieńkowska, europejska komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Martin Roger, ambasador Estonii w Polsce, wspomniany Roger Ryberg, przewodniczący organizacji Baltic Sea States Subregional Co-operation oraz Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Forum zakończy się w czwartek, 13 czerwca 2019 r. 

Forum Bałtyckie w Gdańsku odbywa się już po raz drugi. – Wierzę, że uda nam się nawiązać jeszcze ściślejszą współpracę międzynarodową w regionie Morza Bałtyckiego – powiedział podczas sesji otwarcia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Przed nami wiele wyzwań. Musimy pracować razem w obszarach biznesu, nauki i społeczeństwa. Regiony muszą współpracować. Zmian nie da się zatrzymać, ale możemy wpłynąć na ich kierunek. Polityka Unii Europejskiej staje się coraz bardziej zielona, zwracamy się w kierunku ekologii. Nie mamy czasu do stracenia. Z Gdańska powinien wyjść jasny komunikat, że Bałtyk to nasza wspólna sprawa – tłumaczył Struk.

 

10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego odbywa się w dniach 12-13 czerwca 2019. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku. Fot. Michał Piotrowski.

 

W czasie sesji otwarcia forum zabrała głos także Elżbieta Bieńkowska, która także podkreślała siłę współpracy w pozytywnym zmienianiu świata. – Musimy myśleć o przyszłości naszej planety, a to znaczy, że myślimy o ekologii i czystej przestrzeni – mówiła Bieńkowska. – Ludzie zaczynają rozmieć te zmiany. Nikt z nas samodzielnie nie zmieni środowiska ani Europy, dlatego potrzebna jest ścisła współpraca. Bałtyk jest ważny dla Europy. Trzeba zająć się ograniczeniem plastiku, nie marnować wody i dbać o czystość powietrza. Pracujemy już teraz, a wyniki przyjdą z czasem – podkreślała europejska komisarz.

 

Raport o Bałtyku

Na 10. forum został przygotowany specjalny raport „No time to waste. Unlocking the circular potential of the Baltic”. Przedstawiono w nim scenariusze rozwoju gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ) w regionie Morza Bałtyckiego. Wyniki analizy zaprezentował Adam Czerniak, szef zespołu pracującego nad raportem z firmy analitycznej Polityka Insight. Głównym celem było zbadanie ekologicznych różnic pomiędzy krajami regionu bałtyckiego, m.in. tematyka recyklingu, produkcja dwutlenku węgla, zużywanie wody i energii. Badacze chcieli wykazać, jak państwa nadbałtyckie mogą współpracować w zakresie poprawy stanu wód Bałtyku i jednocześnie całego środowiska w tym regionie.

Adam Czerniak podkreślał przede wszystkim to, że powinniśmy zmienić podejście do ekonomii zrównoważonego rozwoju. – Musimy zacząć wykorzystywać to, co mamy, a nie tworzyć ciągle nowe rzeczy – mówił Czerniak. – To mogą być małe zachowania, które jednak mają globalny wpływ na środowisko. Nie używajmy rzeczy, których nie potrzebujemy. Dzięki temu oszczędzamy wodę, środowisko i nie zanieczyszczamy przyrody – podkreślał Czerniak.

Zob. raport „No time to waste. Unlocking the circular potential of the Baltic”.

 

Konkurs na plakat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP kilka miesięcy wcześniej ogłosiło także konkurs na plakat, promujący hasła Reduce, Reuse, Rethink. Przyszło ponad 100 zgłoszeń z całej Europy. Specjalna komisja wybrała 10 najlepszych. Wręczenie nagród odbyło się podczas sesji otwierającej forum w Filharmonii Bałtyckiej.

Pierwsze trzy miejsca należą do: Angeliki Salskiej, Veerae Kemppainen oraz Aleksieja Cecocho. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne, odpowiednio 2, 1,5 i 1 tys. euro. Specjalne wyróżnienia trafiły także do: Marceliny Gorzelany, Natalii Ignaczak, Dawida Posiedlika, Kamila Skrzypca, Jaagup Susi, Marcela Dezora oraz Mai Żurawieckiej.

Zob. zwycięskie plakaty w konkursie.

 

Organizatorem 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w partnerstwie z Baltic Sea States Subregional Co-operation (BSSSC) we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Komisją Europejską.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.