Ta niezwykła pielgrzymka odbywa się nieprzerwanie od 1981 roku. W odpust świętych apostołów Piotra i Pawła, czyli około 29 czerwca, na Zatokę Pucką wypływają dziesiątki udekorowanych łodzi i kutrów z rozśpiewanymi rybakami.
Morska Pielgrzymka Rybaków odbędzie się 24 czerwca 2017 r. Wypłynięcie kutrów z portu rybackiego nastąpi o godz. 11.00. Tradycyjnie, pielgrzymi na jednostkach wodnych z całej ziemi puckiej i nie tylko będą uczestniczyć w nabożeństwie na wodach Zatoki Puckiej. Następnie, wszystkie łodzie ruszą do portu rybackiego, aby już na lądzie o godz. 12.30 uczestniczyć we mszy odpustowej przy ołtarzu polowym przy farze.
Program
godz. 10.45 – uroczysty przemarsz z plebanii do portu rybackiego w Pucku
godz. 11.00 – wypłynięcie kutrów z portu rybackiego
godz. 11.45 – nabożeństwo na wodach zatoki
godz. 12 15 – powrót kutrów do Pucka
godz. 12.30 – msza święta – ołtarz polowy przy farze, po mszy na scenie wspólne zdjęcie Piotrów i Pawłów
godz. 14.30 – otwarcie zegara słonecznego w porcie rybackim
godz. 15.00 – musical „Podróże małej Belonki”, Stowarzyszenie Kultury i Sztuki Da Capo Al Fine oraz zespół taneczno-gimnastyczny Migotki
godz. 17.00 – pożegnanie pielgrzymów-rybaków
Historia
Tradycja pielgrzymek wodnych sięga 1217 roku, kiedy Puck otrzymał przywilej urządzania jarmarków w dzień patronów parafii. Mieszkańcy Półwyspu Helskiego nie mieli możliwości dotarcia na jarmark drogą lądową, ruszali więc łodziami. W 1922 roku oddano do użytku linię kolejową z Pucka do Helu, zwyczaj morskiego pielgrzymowania zaczął wówczas zanikać.
Do reaktywowania tej tradycji doszło w 1981 roku z inicjatywy Aleksandra Celarka – znakomitego żeglarza, szkutnika i żaglomistrza, który jest także inicjatorem regat starych rybackich łodzi żaglowych Kaszëbsczi Bôtë pód Żeglami. Zainspirowała go wiadomość o odbywającej się w Brazylii rybackiej pielgrzymce Amazonką. Wkrótce po podjęciu decyzji, pierwsza powojenna pielgrzymka rybaków wyruszyła z Kuźnicy do Pucka. Wzięło w niej udział 50 jednostek – łodzi i kutrów rybackich.
Druga pielgrzymka w 1982 roku przebiegła podczas stanu wojennego, kiedy turystyka wodna była zakazana. Mimo że rybacy nie uzyskali u władz pozwolenia, z przystani w Kuźnicy wypłynęło 26 łodzi rybackich. W porcie powitali ich puccy parafianie oraz… żołnierze WOP i funkcjonariusze MO, skrupulatnie spisujący wszystkie łodzie. Kilka miesięcy po pielgrzymce właściciele tych jednostek otrzymali wezwania do kolegium do spraw wykroczeń. Ukarano ich mandatami karnymi w wysokości 1500 zł.