Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/3229eff3-9184-46eb-9f09-530a689a44f0.jpg Msza na wodach Morza Bałtyckiego? Niezwykła Morska Pielgrzymka Rybaków

Msza na wodach Morza Bałtyckiego? Niezwykła Morska Pielgrzymka Rybaków

Morska Pielgrzymka Rybaków

Ta niezwykła pielgrzymka odbywa się nieprzerwanie od 1981 roku. W odpust świętych apostołów Piotra i Pawła, czyli około 29 czerwca, na Zatokę Pucką wypływają dziesiątki udekorowanych łodzi i kutrów z rozśpiewanymi rybakami.

 

Morska Pielgrzymka Rybaków odbędzie się 24 czerwca 2017 r. Wypłynięcie kutrów z portu rybackiego nastąpi o godz. 11.00. Tradycyjnie, pielgrzymi na jednostkach wodnych z całej ziemi puckiej i nie tylko będą uczestniczyć w nabożeństwie na wodach Zatoki Puckiej. Następnie, wszystkie łodzie ruszą do portu rybackiego, aby już na lądzie o godz. 12.30 uczestniczyć we mszy odpustowej przy ołtarzu polowym przy farze.

Program
godz. 10.45 – uroczysty przemarsz z plebanii do portu rybackiego w Pucku
godz. 11.00 – wypłynięcie kutrów z portu rybackiego
godz. 11.45 – nabożeństwo na wodach zatoki
godz. 12 15 – powrót kutrów do Pucka
godz. 12.30 – msza święta – ołtarz polowy przy farze, po mszy na scenie wspólne zdjęcie Piotrów i Pawłów
godz. 14.30 – otwarcie zegara słonecznego w porcie rybackim 
godz. 15.00 – musical „Podróże małej Belonki”, Stowarzyszenie Kultury i Sztuki Da Capo Al Fine oraz zespół taneczno-gimnastyczny Migotki
godz. 17.00 – pożegnanie pielgrzymów-rybaków

 

Historia

Tradycja pielgrzymek wodnych sięga 1217 roku, kiedy Puck otrzymał przywilej urządzania jarmarków w dzień patronów parafii. Mieszkańcy Półwyspu Helskiego nie mieli możliwości dotarcia na jarmark drogą lądową, ruszali więc łodziami. W 1922 roku oddano do użytku linię kolejową z Pucka do Helu, zwyczaj morskiego pielgrzymowania zaczął wówczas zanikać.

 Do reaktywowania tej tradycji doszło w 1981 roku z inicjatywy Aleksandra Celarka – znakomitego żeglarza, szkutnika i żaglomistrza, który jest także inicjatorem regat starych rybackich łodzi żaglowych Kaszëbsczi Bôtë pód Żeglami. Zainspirowała go wiadomość o odbywającej się w Brazylii rybackiej pielgrzymce Amazonką. Wkrótce po podjęciu decyzji, pierwsza powojenna pielgrzymka rybaków wyruszyła z Kuźnicy do Pucka. Wzięło w niej udział 50 jednostek – łodzi i kutrów rybackich.

Druga pielgrzymka w 1982 roku przebiegła podczas stanu wojennego, kiedy turystyka wodna była zakazana. Mimo że rybacy nie uzyskali u władz pozwolenia, z przystani w Kuźnicy wypłynęło 26 łodzi rybackich. W porcie powitali ich puccy parafianie oraz… żołnierze WOP i funkcjonariusze MO, skrupulatnie spisujący wszystkie łodzie. Kilka miesięcy po pielgrzymce właściciele tych jednostek otrzymali wezwania do kolegium do spraw wykroczeń. Ukarano ich mandatami karnymi w wysokości 1500 zł.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.