Na Pomorzu w ramach akcji w kilku miejscach będzie można skorzystać z profesjonalnych porad i badań. Będą bezpłatne badania jąder, określenie poziomu PSA, warsztaty onkologiczne oraz treningi sportowe. Odbędą się też konsultacje onkologiczne i porady psychologiczne. Z pomocy skorzystają nie tylko panowie, ale także ich rodziny.

 

Za darmo i bez kolejek

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku w piątek, 23 listopada o godz. 15.00 odbędą się warsztaty (w sali konferencyjnej budynku administracji słupskiego szpitala przy ul. Hubalczyków 1). Będą miały formę otwartego spotkania z pacjentami onkologicznymi i ich bliskimi. Organizatorzy zachęcają do udziału wszystkich, których dotknęła choroba. W programie jest wykład lekarza specjalisty oraz warsztaty z psychologiem. W trakcie spotkania chorzy i ich najbliżsi będą mogli dowiedzieć się: czym jest rak prostaty, jak nie zgubić się w przebiegu leczenia, jakie są nowoczesne formy leczenia raka prostaty i innych nowotworów. Psycholog poruszy m.in. temat emocjonalnych potrzeb pacjentów i ich bliskich w trakcie leczenia raka prostaty oraz podpowie gdzie szukać wsparcia i pomocy w trakcie terapii. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

W Centrum Handlowym Batory w Gdyni, w ramach polskiej kampanii Movember,  2 grudnia, będą darmowe badania USG jąder, a także – po raz pierwszy – badania poziomu PSA, czyli tzw. markera nowotworowego prostaty. 

Natomiast Fundacja Gdyński Most Nadziei stawia na edukację. Będzie odważny autobus, trolejbus, treningi z najlepszymi sportowcami i komandosami. Chodzi o zwrócenie uwagi na główny cel, czyli profilaktykę raka jądra i wyrobienie u mężczyzn nawyku regularnej obserwacji swojego ciała oraz samobadania. W ramach akcji Odważni Wygrywają odbędą się m.in. sparring z dziewięciokrotnym mistrzem Polski, drużyną koszykarzy Arki Gdynia, trening z żołnierzami elitarnej Jednostki Wojskowej Formoza na plaży w Babich Dołach, a także wydarzenie edukacyjne Samobadanie ratuje życie w Centrum Riviera. Będzie można zbadać ciśnienie i poziom cukru, porozmawiać z ekspertami na temat profilaktyki raka jądra i przećwiczyć samobadanie na fantomach.
 

O nowotworach

Jak mówi urolog dr Krzysztof Szkarlat ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie: „Najczęściej rak jąder występuje u mężczyzn między 25 a 35 rokiem życia. Najlepszą metodą profilaktyczną jest samobadanie, do którego gorąco namawiam wszystkich młodych panów”. – Podczas kąpieli powinni dotykać jąder i każda zmiana konsystencji jądra albo wyczucie guzka powinno być sygnałem do odwiedzenia urologa, aby skonsultować czy nie jest to groźna dla życia choroba. Jeśli chodzi o profilaktykę gruczołu krokowego, to zachęcam wszystkich mężczyzn, którzy ukończyli 50 rok życia do wizyty u urologa, dlatego że badanie PSA czy USG nie jest do końca miarodajne. Nadal badanie per rectum, czyli palcem przez odbytnicę i dotknięcie gruczołu krokowego jest istotnym elementem do jego oceny, bo konsystencja i wyczucie guzków nawet przy prawidłowym poziomie PSA może uratować życie.  Natomiast warto pamiętać, że w przypadku raka pęcherza lub nerki krwiomocz jest jednym z pierwszych objawów choroby. Właśnie krwiomocz bez bólu powinien skłonić pacjenta do wizyty u urologa, bo to może być niebezpieczny objaw – kontynuuje Szkarłat.

 

Odważni Wygrywają

Listopad od kilku już lat jest kojarzony z akcją Movember. Udział w niej polega na symbolicznym zapuszczeniu wąsów. Zarost może być naturalny lub doklejony. Chodzi o zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne mężczyzn, podniesienie ich świadomości i zachęcenie do systematycznego samobadania jąder (młodzi mężczyźni) oraz regularnych badań prostaty (starsi panowie). Oba nowotwory (jądra i prostaty), gdy są odpowiednio wcześnie wykryte, dają niemal w 99 proc. wyleczenie. Panowie powinni też znać historię nowotworów w swoich rodzinach i prowadzić zdrowszy tryb życia.

Od 2004 r. Fundacja Movember organizuje eventy w Australii i Nowej Zelandii. W 2007 r. akcja odbyła się także w Irlandii, Kanadzie, Czechach, Danii, Salwadorze, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Południowej Afryce, na Tajwanie i w Stanach Zjednoczonych. W akcji Movember uczestniczą też znani ludzie, głównie sportowcy.

Według danych z Krajowego rejestru nowotworów w województwie pomorskim w 2015 r. na raka jądra zachorowało 30 mężczyzn. Natomiast raka prostaty – 978 panów.