Wolontariuszem można zostać każdy. Wystarczy znaleźć czas, aby pomagać innym. Chodzi np. o czynności pielęgnacyjne, proste ćwiczenia z chorymi pod nadzorem rehabilitanta. Można poczytać książkę czy po prostu porozmawiać z chorym lub wysłuchać jego problemów. Niektórzy ludzie preferują tzw. wolontariat akcyjny. Organizują m.in. mikołajki w szpitalach, spotkania z bajką lub remontują kąciki dla rodzin maluchów.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest 5 grudnia. Został ustanowiony w 1985 r. Szacuje się, że prawie 10 proc. Polaków jest lub bywa wolontariuszami.
Można być wolontariuszem
Wolontariusze niosą bezpłatną i bezinteresowną pomoc m.in. na oddziałach onkologicznych, neurologicznych, rehabilitacyjnych i pediatrycznych. Pomagają i małym, i dorosłym pacjentom. Organizują też różne zajęcia i akcje charytatywne. W województwie pomorskim w tzw. szpitalach marszałkowskich w 2018 r. pomagało 767 wolontariuszy. Najwięcej, bo ponad 200, pomagało w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.
Wolontariat szpitalny to program, który działa od 2015 r. Ma na celu propagowanie oraz rozwój idei wolontariatu na obszarze województwa pomorskiego. Chodzi o pozyskanie i utrzymanie jak największej liczby wolontariuszy, a także wsparcie procesu opieki nad chorymi. Ma charakter otwarty, do którego mogą przystąpić, poprzez podpisanie porozumienia na zasadach dobrowolności, podmioty lecznicze, dla których podmiotem tworzącym jest województwo pomorskie. Wolontariusze, wspomagający pracę personelu w codziennej opiece nad chorymi w pomorskich szpitalach, wpływają nie tylko na jakość opieki, ale także poprawę wizerunku placówki w oczach chorych i ich bliskich oraz otoczenia zewnętrznego. Do programu Wolontariat szpitalny przystąpiło 14 podmiotów leczniczych.
W 2015 r. w podmiotach leczniczych zarejestrowano 63 wolontariuszy. W 2016 r. było to już 272 osób, a pod na koniec 2017 r. – 832.
Program ma trzy różne formy, dzielą osoby pomagające na wolontariuszy stałych, czyli takich którzy systematycznie z grafikiem świadczą w podmiotach leczniczych usługi wolontarystyczne (234 wolontariuszy stałych). Są też wolontariusze akcyjni, którzy wspomagają szpitale przy organizacji różnego rodzaju eventów tj. festyny rodzinne, mikołajki, święta patronów szpitali itd. (528 wolontariuszy akcyjnych). Kolejną formą jest wolontariat pracowniczy, gdzie pracownicy szpitala z ogromnym zaangażowaniem wspierają projekty realizowane przez podmiot leczniczy (67 wolontariuszy). Województwo pomorskie raz w roku przeprowadza szkolenia dla koordynatorów wolontariatu, którzy są odpowiedzialni za koordynowanie i monitorowanie pracy wolontariuszy. Ponadto, w 2017 r. zorganizowano koncert dla wolontariuszy, dziękując w ten sposób za pozytywną energię oraz bezinteresowną i pełną oddania pomoc w opiece nad pacjentami w pomorskich szpitalach. W 2018 r. zaplanowano przeprowadzenie warsztatów dla wolontariuszy ze wszystkich podmiotów leczniczych.
Przygotuj paczkę dla dzieci chorych na mukowiscydozę
Gry planszowe, karty, kosmetyki, pościel, a nawet chusteczki do nosa i środki dezynfekujące można przynieść do Szpitala Dziecięcego na Polankach w Gdańsku do 7 grudnia 2018 r.
Można też wpłacić darowiznę na konto: 26 1160 2202 0000 0000 5464 4607 Bank Millennium SA.
Wszystkie dary zostaną przekazane podopiecznym Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku, który działa na terenie województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Opieką obejmuje ponad 180 podopiecznych i ich rodziny. Mukowiscydoza to nieuleczalna choroba o podłożu genetycznym, która atakuje układ oddechowy i pokarmowy. Chorzy rodzą się z nią. Każdy dzień życia osób chorych na mukowiscydozę jest walką o oddech.
Co można ofiarować?
Dla chorych na mukowiscydozę bardzo ważna jest właściwa i odpowiednio dobra dieta oraz rehabilitacja.
Chorym dużą radość sprawią:
- nowe gry karciane i planszowe, zabawki, materiały plastyczne, pendrive, nowe książki, filmy i gry komputerowe
- sprzęt sportowy niezbędny w rehabilitacji (do ćwiczeń – piłki z uszami, taśmy, motylek, hantle fitness, skakanki, trampoliny, piłki do gier zespołowych, rakietki do kometki i tenisa stołowego)
- kosmetyki, radosna pościel
- produkty kaloryczne niezbędne w naszej diecie np. suszone owoce, orzechy, słodycze itp.
- karnety wejściowe do kina, teatru, sfinansowanie nauki języków, gry na instrumentach, jazdy konnej itp.
- sfinansowanie profesjonalnej rehabilitacji lub wsparcia psychologicznego.
- Przydadzą się też środki specjalistyczne jak np.:
- chusteczki do nosa, chusteczki dezynfekujące
- maseczki medyczne, rękawiczki jednorazowe,
- odżywki np. Nutridrink, Nutrison, Fantomalt, Resource
- witaminy Cystisorb, ADEKmed w płynie, ADEKmed kapsułki
- sól hipertoniczna do inhalacji
- środki dezynfekcyjne – np. biosanitizer, Aniosept Activ, żele i mydło w płynie dezynfekujące
- osprzęt do inhalatorów (najczęściej używamy inhalatorów PARI), który często się zużywa – nebulizatory, filtry, wężyki
- konewki do płukania nosa
- inhalatory oraz sterylizatory do osprzętu inhalacyjnego