Stefan Chwin to pisarz i eseista, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, a także członek Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest autorem wielu powieści i książek historyczno-literackich. Przełomowym momentem w jego karierze pisarskiej była powieść „Hanemann” (1995), przetłumaczona na wiele języków obcych.

 

W drodze ku nowoczesności

Wśród symboli społeczeństwa II RP możemy wymienić kardynała Adama Sapiehę, metropolitę greckokatolickiego Andrija Szeptyckigo, metropolitę kościoła prawosławnego Dionizego oraz cadyka Abrahama Mordechaja Altera, jak też wybitnych intelektualistów i twórców europejskiego formatu – socjologa Floriana Znanieckiego, pisarza i tłumacza Tadeusza Boya-Żeleńskiego, matematyka Stefana Banacha, konstruktora Stefana Bryłę czy doktora medycyny Leopolda Hirszfelda.

Nie mniej reprezentatywna dla tamtego czasu jest postać niezamożnego chłopa polskiego z Mazowsza, ukraińskiego z Pokucia, białoruskiego z Polesia czy też żydowskiego „mieszczanina” z Dawidgródka. Społeczeństwo II RP, mimo różnic będących konsekwencją epoki rozbiorowej, zmierzało ku modernizacji i nowoczesności.

– Proces ten przerwała II wojna światowa, a po 1945 roku zwielokrotnił się on za sprawą przejęcia władzy przez komunistów, wpierw reformy rolnej, nacjonalizacji przemysłu i usług, a po 1948 roku gwałtownej industrializacji według wzorów sowieckich. Była to jednak modernizacja wysoce ułomna i ostatecznie zakończyła się bankructwem państwa komunistycznego w 1989 roku – mówi Wojciech Duda, koordynator Gdańskich Debat Obywatelskich.

Społeczeństwo III RP wydaje się dziś gotowe, by dokonać obiektywnej oceny minionego stulecia. Ale jak rozumie hasła tradycji oraz nowoczesności? Jak dalece zmieniliśmy się jako wspólnota obywatelska?

 

Dziedzictwo i nowoczesność. Polska i Polacy 1918-2018

  • 8 października 2018 r., poniedziałek, godz. 18.00-20.00
  • Ratusz Głównego Miasta
  • Wielka Sala Wety
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Baner debaty Dziedzictwo i nowoczesność

 

Gdańskie Debaty Obywatelskie to cykl 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski oraz element obejmującego województwo pomorskie projektu Niepodległa 1918-2018, czyli obchodów setnej rocznicy odrodzenia państwa polskiego. Spotkania z zaproszonymi gośćmi: historykami, działaczami społecznymi, dziennikarzami, odbywają się w Ratuszu Głównego Miasta na początku każdego miesiąca. Debaty prowadzi redaktor Jerzy Sosnowski.

Ostatnia Gdańska Debata Obywatelska odbędzie się 6 listopada 2018 r. Wystąpi wtedy prof. Krzysztof Pomian z wykładem pt. „Kultura polska w kulturze świata”.