Beata Ewa Białecka jedynym i wyłącznym tematem swoich obrazów uczyniła kobietę. Nie interesuje jej jednak portret – istotne dla niej jest zobrazowanie tego, co składa się na kobiecość i buduje jej siłę, określa status, mówi o kondycji i rolach, jakie odgrywa we współczesnym świecie. Bohaterki jej obrazów to postacie współczesne, mitologiczne, a także święci chrześcijańscy. W szerokim wachlarzu kobiecych przedstawień wyjątkowe miejsce zajmuje matka. Często do postaci matek, przyjaciółek, dziewczynek dołącza komentarz – banderole ze sloganami oraz cytatami reklamowymi damskich firm odzieżowych.

Artystka stworzyła oryginalny i wyrazisty styl. Wyróżnia ją niezwykła zdolnością twórczej połączenie tradycji dawnego malarstwa, chrześcijańskiej ikonografii ze współczesną narracją i perfekcyjnym warsztatem. Z jednej strony jej malarstwo jest pełne treści oraz emocji, z drugiej – chłodne i surowe, prawie monochromatyczne. W ostatnich latach malarka dopełnia swoje oleje tradycyjnym, pełnym haftem. Ta, traktowana jako wyłącznie kobiece zajęcie, technika odgrywa istotną rolę w obrazowej narracji, potęguje wymowę i dramatyzm przedstawienia.

 

Ave kobieta. Beata Ewa Białecka. Retrospektywa

  • wernisaż: 5 kwietnia 2018 r., wtorek, godz. 18.00
  • wystawa czynna: 6 kwietnia 22 lipca 2018 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Zielona Brama
  • Długi Targ 24
  • Gdańsk
  • godziny otwarcia: wtorek-niedziela, godz. 10.00-17.00
  • ceny biletów:
    normalny – 10 zł
    ulgowy – 6 zł
    dzieci i młodzież (7-26 lat) – 1 zł
    rodzinny – 15 zł

 

Hodigitria

Beata Ewa Białecka „Hodigitria”, 2014. Mat. prasowy Muzeum Narodowego w Gdańsku

 

Beata Ewa Białecka – gdańszczanka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień: złota odznaka Primus Inter Pares (ASP w Krakowie), nominacja do Paszportu Polityki, dwukrotna finalistka konkursu Obraz Roku (Królikarnia/Muzeum Narodowe w Warszawie, 2003 i 2005), wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Współczesnego Bielska Jesień (2003), Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na VI Triennale Sztuki Sacrum Sztuka wobec zła (Częstochowa, 2006), Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 21. Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego (Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin, 2006), wyróżnienie Redakcji kwartalnika „Artluk” (2010). Swoje prace prezentowała na ponad 20 indywidualnych wystawach w Polsce, Niemczech oraz USA i na ponad 40 wystawach zbiorowych. Jej obrazy znajdują się w zbiorach w kraju i za granicą: w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, USA, Australii, Japonii.