Instytut Kultury Miejskiej zaprasza uczniów klas 4-6 szkół podstawowych do zaprojektowania nietypowych karmników. Konkurs ma dwa etapy, a nagrodą jest udział w wystawie prezentującej wykonany przedmiot.
Najlepsze karmniki zostaną wybrane do realizacji i wystawy, która odbędzie się w styczniu 2019 r. Konkurs Projektujemy karmniki jest częścią przygotowywanej przez IKM i Ewę Solarz wystawy Miasto i las.
Dokarmianie ptaków zimą
Konkurs zwraca uwagę na ptaki żyjące w mieście i problem ich dokarmiania zimą. Projektując karmniki, dzieci mimochodem dowiedzą się więcej o tym, jak powinny one wyglądać, by były wygodne dla ptaków i jaki, odpowiedni pokarm w nich umieszczać. – Liczymy, że przesłane projekty będą różnorodne, nieszablonowe. Konkurs jest doskonałą propozycją dla nauczycieli biologii czy plastyki, którzy w kreatywny sposób mogą zainteresować dzieci ptactwem, rozwijać ich zainteresowania i umiejętności manualne – mówi Margareta Sobczak z IKM.
Zasady konkursu
Konkurs składa się z dwóch etapów. Etap I to projektowanie karmników na papierze wraz krótkim opisem uwzględniającym sposób budowy oraz materiały, z jakich zostanie zbudowany karmnik. Prace można składać do 30 października 2018 r. Pozytywnie ocenione przez komisję konkursową projekty przejdą do II etapu. Ogłoszenie wyników związane z przejściem wybranych uczestników do II etapu konkursu nastąpi 8 listopada 2018 r. W II etapie trzeba będzie wykonać i złożyć w siedzibie IKM gotowe karmniki do 12 grudnia 2018 r. Spośród prac zostaną wybrane przedmioty na wystawę finałową. Rozstrzygnięcie II etapu odbędzie się 7 stycznia 2019 r.
Wystawa, na której zostaną pokazane karmniki, jest częścią programu edukacyjnego Miasto i las autorstwa Ewy Solorz, którego celem jest kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej wśród uczniów, wykorzystanie aktywnej edukacji ekologicznej oraz promocji pozytywnych działań związanych z ochroną lokalnego środowiska naturalnego. Wystawa Miasto i las prezentowana była w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (2017), Targach Rzeczy Ładnych (2017), Łódź Design Festival (2017).
Projekt karmnika powinien odnosić się bezpośrednio do tematu konkursu oraz spełniać kilka warunków:
- funkcjonalność i wygoda w użyciu przez ptaki.
- estetyka,
- nowatorstwo,
- oryginalność,
- użycie materiałów biodegradowalnych.
Praca konkursowa nie może być dziełem zbiorowym. Można składać jedynie prace wykonane indywidualnie.
Wyniki konkursu
Powołana zostanie pięcioosobowa komisja konkursowa, a decyzje komisji zapadać będą większością głosów. W pierwszym etapie komisja wybierze 50 projektów karmników. W drugim etapie 27 projektów do realizacji. Nagrodą w konkursie jest udział w wystawie, która odbędzie się 15 marca 2019 r. oraz nagrody rzeczowe przygotowane przez organizatora.
Kontakt do koordynatorki konkursu: margareta.sobczak@ikm.gda.pl.
Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej