Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/bce56b3b-0bd5-42c4-bcd3-552dd61e6468.jpg Marzec należy do kobiet. Bezpłatne warsztaty dla pań, które chcą znaleźć pracę albo zdobyć nowe kwalifikacje czy zmienić pracę

Marzec należy do kobiet. Bezpłatne warsztaty dla pań, które chcą znaleźć pracę albo zdobyć nowe kwalifikacje czy zmienić pracę

Marzec na obcasach

Każda Pomorzanka znajdzie coś interesującego dla siebie. Od warsztatów przygotowujących do efektywnego szukania pracy i skutecznej autoprezentacji, poprzez zajęcia motywacyjne, po warsztaty z dietetykiem i wizażystką. Będą spotkania z fotografem i rozmowy z onkologiem.

 

W programie warsztatów są również spotkania z przedsiębiorczymi kobietami, które dzielą się wiedzą i doświadczeniem z zakresu prowadzenia własnej firmy. Zajęcia odbywają się przez cały miesiąc.

 

Kobieta w roli głównej

Pod takim hasłem odbyło się spotkanie w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku, 13 marca 2018 r. Piąta edycja bezpłatnych warsztatów i spotkań dla kobiet, o kobietach i z kobietami organizowana jest w imieniu samorządu województwa pomorskiego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Jak zaznacza dyrektor WUP Joanna Witkowska, takie zajęcia organizowane są po to, aby kobiety nabrały pewności siebie i uwierzyły, że są w stanie zdobyć dobrą i satysfakcjonująca pracę. W warsztatach wzięły udział nie tylko panie poszukujące zatrudnienia, ale także stawiające pierwsze kroki na rynku pracy, planujące zmianę dotychczasowych kwalifikacji lub dalszy rozwój własnej kariery. Każda z nich wie, że dzisiaj raz zdobyte wykształcenie czy pozyskane umiejętności nie wystarczą do końca aktywności zawodowej, bo rynek pracy jest dziś bardzo wymagający.

 

Dlaczego kobietom trudniej znaleźć pracę?

Wyjątkową umiejętność łączenia pracy zawodowej z życiem osobistym posiadają kobiety, dzięki czemu potrafią godzić wiele ról. Chętnie rozwijają swoje kompetencje, są otwarte na zmianę zawodu i nawiązywanie nowych kontaktów. Jednakże wciąż są w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Trudniej im znaleźć pracę albo powrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym. Powodem są: brak mało elastycznych rozwiązań czasu pracy, różnice w płacach kobiet i mężczyzn oraz większe obowiązki związane z opieką i wychowaniem dzieci. – Kobiety są szczególną grupą, liczniejszą niż bezrobotni mężczyźni – mówi Witkowska. – Powrót na rynek pracy po pobycie w domu jest trudniejszy. W Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku i Słupsku mają pomoc doradców zawodowych i psychologów, którzy badają talenty i pokazują ich mocne strony. Korzystają też z porad indywidualnych i pomocy spersonalizowanej – dodaje.

 

Kobiety w liczbach

Ponad 62 procent pomorskich bezrobotnych (mniej niż 50 tys.) stanowią kobiety. W Polsce aktywnych zawodowo jest 48 proc. kobiet powyżej 15. roku życia i 65 proc. mężczyzn. To mniej niż w innych krajach Europy: u naszych sąsiadów – w Czechach, na Słowacji i Węgrzech – pracuje 52 proc. kobiet. W krajach skandynawskich – aż 65 proc. Aktywizacja kobiet to jedno z ważniejszych wyzwań współczesnego rynku pracy, również na Pomorzu. – Na Pomorzu przewagę mają kobiety – stanowią ponad połowę mieszkańców. Statystycznie na 100 mężczyzn przypada 105 kobiet. Najsilniej sfeminizowany jest Sopot – 116. Przewaga liczebna kobiet narasta z wiekiem, szczególnie w miastach mówił wicemarszałek województwa pomorskiego Paweł Orłowski. Dane Eurostatu pokazują, że wskaźnik zatrudnienia kobiet w Polsce systematycznie rośnie od 5 lat i kształtuje się na poziomie 62,2 proc. Nadal jednak jesteśmy w pierwszej dziesiątce krajów Europy z najniższym wskaźnikiem, jak Malta, Włochy czy Grecja. Wśród liderów z największym procentem zatrudnienia kobiet znajdują się kraje skandynawskie i bałtyckie. – Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, najwięcej kobiet pracuje w opiece zdrowotnej, pomocy społecznej i edukacji. W Pomorskiem jest podobnie – w edukacji 8 na 10 stanowisk zajmują panie, w opiece zdrowotnej jest ich 77,7 proc. Mocno sfeminizowane są też sektor bankowy i administracja – dodaje Orłowski. – Mając do pokonania więcej barier i stereotypów Pomorzanki są jednak bardziej od panów przedsiębiorcze i lepiej wykształcone. Znacznie chętniej się uczą i to na wszystkich etapach życia – stanowią ponad 85 proc. słuchaczy uniwersytetu III wieku.

 

Czego szukają kobiety podczas spotkań i warsztatów

Alicja przyszła po raz pierwszy na marcowe warsztaty. Zaciekawiła ją prezentacja o motywacji, szczególnie ważnej podczas odchudzania, chociaż czuła niedosyt konkretnych informacji dotyczących diety i aktywności fizycznej niezbędnej do osiągnięcia zamierzonych efektów. Ciekawe były informacje o ergonomii w naszym życiu. Nowością były też rozmowy o dbaniu o zdrowie.

Dorota szuka czegoś dla siebie, żeby lepiej i pewniej się poczuć. Jest w takim momencie kariery zawodowej, że myśli o zmianie pracy i możliwościach dalszego rozwoju. Warsztaty wybrała ze względu na zagadnienie motywacji i porady zdrowotne. Według niej, wygląd jest ważny, ale ważniejsze zdrowie. Lubi i chce pomagać ludziom w utrzymaniu dobrego stanu organizmu oraz wspomagać w trudnej drodze wychodzenia z choroby. Szuka odpowiednich metod i sposobów, jak pogodzić pracę zawodową z pomocą innym.

Dwie młode uczestniczki warsztatów, Kasia i Marta, przyszły głównie po to, by się dowiedzieć o możliwościach i metodach poprawy wyglądu. Zainteresowała je rozmowa o motywacji, która jest bardzo ważna podczas zrzucania kilogramów, ale odchudzanie to nie tylko ładny wygląd, to również lepsze zdrowie.

 

Gdzie odbywają się warsztaty?

W trzynastu powiatach w całym województwie, w Gdańsku, Bytowie, Chojnicach, Człuchowie, Kartuzach, Kościerzynie, Kwidzynie, Malborku, Pucku, Słupsku, Sztumie, Tczewie i Wejherowie zajęcia prowadzą specjaliści z zakresu planowania kariery zawodowej i rekrutacji, komunikacji interpersonalnej, wizerunku, profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia.

 

Zobacz, gdzie i kiedy odbywaja się warsztaty i spotkania

 

Fotografie: Piotr Lademann, Bożena Micun-Gusman

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.