Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Mammografia i koło fortuny. Drugi z Dni Otwartych Funduszy Europejskich za nami

Mammografia i koło fortuny. Drugi z Dni Otwartych Funduszy Europejskich za nami

Koło Fortuny w Centrum Hewelianum

Kilkaset osób wzięło udział w kole fortuny w Centrum Hewelinum, a kilkadziesiąt kobiet poddało się mammografii. Miłośnicy regionalnej kuchni delektowali się kaszubskimi specjałami.

 

Wydarzenia odbywały się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2017.

 

Kręcili kołem fortuny

Ponad 200 osób wzięło udział w zabawie edukacyjnej „Koło fortuny” w Centrum Hewelianum. Uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę dotyczącą Unii Europejskiej, odpowiadając na wylosowane pytania. Zwycięzcy Górę Gradową opuścili z atrakcyjnymi nagrodami.

 

Miłość po Kaszubsku w restauracji Mùlk

Mùlk to po kaszubsku osoba, którą kochamy. Jest to odpowiednik polskiego „kochanie”. W restauracji o takiej nazwie nie mogło zabraknąć wątku erotycznego. I tak uczestnicy Dni Otwartych mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć film „Miłość po kaszubsku wczoraj i dziś”. Był on podsumowaniem opowieści na temat tradycyjnych kaszubskich zwyczajów ślubnych. W Miszewku odbyły się także prelekcje i wystawa zdjęć ślubnych naszych dziadków z XIX i XX wieku.

Nie zabrakło też pysznych wyrobów z wędzarniczych, przygotowywanych według własnych receptur od chwili wyboru surowca, przez proces peklowania, formowania wędlin i wędzonek, aż do kilkugodzinnego wędzenia na gorąco. Uczestnicy spróbowali także tradycyjnej okrasy czy pasztetu z gęsiny.

 

Profilaktyka raka piersi w WCO

Wiele chętnych pań zgłosiło się na badanie mammograficzne w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Zarejestrowało się 20 kobiet, czyli wszystkie dostępne miejsca zostały wykorzystane. W związku z większą liczbą chętnych na mammografię niż można było wykonać, pacjentkom zaproponowano najbliższy wolny termin badań. Niektóre z nich jeszcze przed Dniem Otwartym Funduszy Europejskich zostały poddane badaniu, a inne skorzystają z niego wkrótce. Do rejestracji zgłaszały się też osoby, które zaobserwowały u siebie niepokojące objawy. Zaproponowano im wizytę lekarską w dogodnym terminie. Po wizycie lekarz onkolog zdecyduje czy skierować pacjenta na dalsze badania diagnostyczne.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.