Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/6f068706-3b4a-4273-8e5c-27da67001034.jpg Lepiej jest pamiętać czy zapomnieć? Wiesz, czym są faktory pamięci?  [WERNISAŻ]

Lepiej jest pamiętać czy zapomnieć? Wiesz, czym są faktory pamięci? [WERNISAŻ]

Faktory pamięci w sali wystawienniczej

W Centrum Aktywności Twórczej w Ustce odbędzie się wystawa prac Wojciecha Mendzelewskiego. Wernisaż „Faktorów pamięci" odbędzie się w środę, 25 kwietnia, a ekspozycję można oglądać do 6 maja 2018 r. Wstęp jest wolny.

 

Wystawa odbywa się w ramach Galerii Jednego Dnia.

 

O pamięci kulturowej

Aktywność, tempo funkcjonowania współczesnego świata, szum informacyjny powodują, że stajemy się niewrażliwi na przejawy doświadczeń, faktory pamięci. Przywołując słowa J. Assmanna „…pamięć kulturowa koncentruje się na takich punktach z przeszłości, które z czasem krystalizują się jako „figury symboliczne”, na których „opiera się nasza pamięć”. Dlatego przestaje ona być nierzeczywista, staje się natomiast rzeczywistością, która ma siłę normatywną i sprawczą w życiu społecznym”.

 

Jak działa pamięć?

Pamięć funkcjonuje w sposób świadomy lub nieuświadomiony w powiązaniu z pamięcią zbiorową poprzez przywoływanie i interpretację minionych wydarzeń i doświadczeń, kształtuje naszą tożsamość, teraźniejszość i ma wpływ na przyszłość. Niepamięć na równi ze wspominaniem jest czynnością społeczną, osadzoną w ramach wiadomości, czyli strukturach społecznych, które jednoczą nasze myślenie i dzięki którym (nie) dokonują się rekonstrukcje [przeszłości]. Celem prezentacji jest postawienie pytań dotyczących pamięci /niepamięci, w aspekcie indywidualnym, zbiorowym, społecznym i kulturowym. Czy lepiej jest pamiętać, czy zapomnieć? – to pytanie, obecnie, coraz częściej nam towarzyszy. Pamięć miejsc, zdarzeń, pokoleń. Dialog. Pamięć indywidualna. Pamięć zbiorowa. „Kultura pamięci”.

A może wygodniej i łatwiej nie pamiętać… A jeśli trudno nie pamiętać… nie zapomnieć…

Wojciech Mendzelewski urodził się w Lublinie w 1969 r. Jest absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Doktorat obrobił na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w 2007 r. W dorobku artystycznym ma 21 wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu pokazach zbiorowych sztuki w kraju i zagranicą. Jest twórcą kilkudziesięciu rzeźb plenerowych w Inowrocławiu, Jaworznie, Józefowie, Mrągowie, Pucku, Lublinie.

 

Wojciech Mendzelewski – Wystawa  Faktory pamięci

  • 25 kwietnia 2018  r., środa, godz. 17.00 – wernisaż
  • wystawę można oglądać do 5 maja 2018 r.
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. gen. Zaruskiego 1 a
  • Ustka
  • mała sala, I piętro
  • wstęp – wolny

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

 

Faktory pamięci_plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.