W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego gościł ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce Paul Schmit oraz konsul honorowy tego kraju w Sopocie Tomasz Kopczyński. W rozmowie z marszałkiem województwa Mieczysławem Strukiem poruszone zostały kwestie gospodarcze z uwzględnieniem przemysłu kosmicznego, który w Luksemburgu jest jednym z priorytetów rozwojowych.
Jego Ekscelencja Paul Pierre Jean Schmit jest nowym ambasadorem Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce. Listy uwierzytelniające Prezydentowi RP złożył 15 września 2020 r.
Wizyta na Pomorzu
To pierwsza wizyta JE Paula Schmita na Pomorzu. – Bardzo dziękuję za gościnę. Jestem tu po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni – zaznaczył na wstępie Ambasador. Luksemburskiemu posłowi towarzyszył konsul honorowy tego kraju w Sopocie – Tomasz Kopczyński. – Witam na Pomorzu. Cieszę się, że możemy się spotkać i porozmawiać o ważnych dla nas sprawach. Mam też nadzieję, ze to nie jest nasze ostatnie spotkanie. Zapraszam Pana Ambasadora do kolejnych wizyt, nie tylko tu, w urzędzie, ale i w pomorskich przedsiębiorstwach – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Wizyta miała charakter kurtuazyjny, ale w rozmowach poruszone były także sprawy gospodarcze oraz związane z pandemią Covid-19.
Rozmowy o współpracy i nie tylko
Tym, co łączy Pomorze i Luksemburg mogą być sprawy dotyczące technologii kosmicznych. Ambasador wspomniał, o prężnie działającym klastrze technologicznym oraz o odnawialnych źródłach energii. – Na Pomorzu też stawiamy na innowacyjne technologie. Funkcjonują Inteligentne Specjalizacje Pomorza, wspieramy rozwój technologii off-shore – mówiła na spotkaniu Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. W trakcie dyskusji poruszone były także tematy związane z Unią Europejską. Paul Schmit był szczególnie zainteresowany działalnością marszałka Struka w Komitecie Regionów UE. – Dla Luksemburga regionalizm i decentralizacja ma wielkie znaczenie. Silne regiony są fundamentem Europy – mówił. – W pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem. To wielka wartość – podkreślił się marszałek Struk.
Wielkie Księstwo Luksemburga
Jest to jedno z najmniejszych, ale i najbogatszych państw europejskich. Jest jednym z kluczowych centrów dla usług finansowych, logistyki czy sektora satelitarnego. W Luksemburgu mają swoje główne siedziby wielkie światowe korporacje jak AccelorMittal czy SES Astra. W Księstwie zarejestrowana jest również największa europejska linia lotnicza cargo – Cargolux. Mają tam swoje siedziby również unijne instytucje takie jak Europejski Trybunał Obrachunkowy i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Według danych z 2019 r., w Luksemburgu żyje blisko 4,7 tys. Polaków