Urząd
Rozmowa z wicemarszałkiem Wiesławem Byczkowskim podczas wizyty ambasadora Sri Lanki

Ambasador Sri Lanki z wizytą na Pomorzu. Otwarty został konsulat honorowy tego kraju

Spotkanie z ambasadorem Sri Lanki w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Fot. Marcin Szumny
11.09.2020
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
11.09.2020

W Gdańsku oficjalnie otwarty został Konsulat Honorowy Sri Lanki. Z tej okazji wizytę na Pomorzu złożył ambasador tego kraju, który spotkał się z wicemarszałkiem Wiesławem Byczkowskim. Rozmawiano o przyszłej współpracy naszego regionu z lankijskimi partnerami.

Ambasador Cahm Wijeratne spotkał się z wicemarszałkiem Wiesławem Byczkowskim 10 września 2020 r. W rozmowach uczestniczyli również: Ludwik Szakiel – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP, Monika Pochroń-Frankowska – kierowniczka referatu współpracy międzynarodowej w Kancelarii Marszałka Województwa oraz Jacek Czauderna, który został powołany na stanowisko konsula honorowego Sri Lanki.

Jakie mogą być obszary wspólnych działań?

Podczas spotkania wskazano możliwe obszary przyszłej współpracy, m.in. obejmującej regiony partnerskie oraz miasta i gminy. Jednym z ważnych tematów były kwestie gospodarcze, w tym działania w zakresie handlu morskiego i usług portowych, organizacja wzajemnych misji gospodarczych i webinariów. Pierwsze takie webinarium jest już zaplanowane na październik 2020 r., a odbędzie się pod patronem Export Development Board w Colombo oraz Ambasady Sri Lanki w Warszawie.

Ponadto rozmawiano o współpracy w sferze edukacji i kultury, przede wszystkim o kontaktach między uczelniami wyższymi, wymianie studentów i organizacji sesji naukowych. Ciekawym pomysłem może być też organizacja Festiwalu Kultury Sri Lanki w Gdańsku i podobnego wydarzenia w danym regionie partnerskim na Sri Lance.

Ambasador Sri Lanki i wicemarszałek Wiesław Byczkowski

Ambasador Sri Lanki Cahm Wijeratne i wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski. Fot. Marcin Szumny

*  *  *

Biuro Konsulatu Republiki Sri Lanki znajduje się w Gdańsku przy ulicy Chmielnej 26. Jego otwarcie odbyło się 11 września 2020 r. Oficjalna uroczystość, związana z przekazaniem pełnomocnictw nowemu konsulowi od prezydenta i rządu Sri Lanki, została zorganizowana w gdańskim Dworze Artusa.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.