Uroczyste wręczenie statuetek Pomorskiej Nagrody Artystycznej, której patronuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, odbyła się 27 kwietnia 2017 r. wieczorem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele pomorskiego środowiska artystycznego i reprezentanci lokalnych władz.

 

Jak zdobyć Pomorskiego Gryfa?

Walka o statuetki rozpoczyna się na wiele miesięcy przed samym głosowaniem. PNA dotyczy wybitnych kreacji artystycznych w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki, które zdarzyły się w roku poprzedzającym jej wręczenie. Kandydatury przysyłają podmioty działające w sferze kultury na początku roku, w którym nagroda jest wręczana. Zgłoszenia zbiera Biuro PNA (Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku), a opracowaną listę kandydatur przedstawia Małej Kapitule (przedstawiciele Sejmiku Województwa Pomorskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz stowarzyszeń i związków twórczych, szkół wyższych i artystycznych, mediów, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów działających w sferze kultury), która na posiedzeniu (marzec) wyłania nominacje. Wyniki nominacji ogłaszane są w ogólnodostępnych mediach. Następnie Biuro PNA wysyła karty do głosowania do członków Dużej Kapituły, na którą składają się członkowie Małej Kapituły oraz laureaci PNA z lat poprzednich. Karty wysyłane są (kwiecień) bezpośrednio do notariusza, który zlicza wszystkie ważne głosy, dzięki czemu poznaje laureatów. Nazwiska laureatów przed galą zna zatem tylko notariusz Bartosz Mędraś z kancelarii Notariusze Mędraś i Szulc Spółka Partnerska. Cała reszta zainteresowanych mieszkańców Pomorza musi poczekać do momentu, gdy (koniec kwietnia) podczas gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku otwarte zostaną zalakowane koperty i padną magiczne słowa „statuetkę Pomorskiej Nagrody Artystycznej otrzymuje….”.

 

Prezentacja nominowanych

W pierwszej części wieczoru zaprezentowano krótkie filmowe portrety nominowanych do nagrody, w których przedstawiono ich sylwetki i osiągnięcia. Jak zwykle, nazwiska laureatów okryte były tajemnicą. Zalakowane koperty z nazwiskami zwycięzców przekazał marszałkowi województwa pomorskiego Mieczysławowi Strukowi notariusz Bartosz Mędraś.

 

Mecenas kultury i Pomorska Nadzieja Artystyczna

Honorowy tytuł Mecenasa Kultury otrzymała Elżbieta Bernacka-Hanus za powołanie do życia Galerii Kolorów Liz B-H w Smołdzinie oraz Smołdzińskiej Pracowni Rysunku i Malarstwa, za organizację koncertu charytatywnego Muzyczne Mikołajki u Bernackich na rzecz dzieci z najuboższych rodzin oraz sponsorowanie nagród w konkursach plastycznych dla dzieci. Laureatka otrzymała statuetkę Gryfa Pomorskiego.

Laureatem Pomorskiej Nadziei Artystycznej – nagrody przyznawanej młodym uzdolnionym artystom – a tym samym właścicielem statuetki Gryfa Pomorskiego i 10 tysięcy złotych, został Szymon Morus. Wyróżnienie przyznano za kierownictwo muzyczne opery „Czarna maska” Krzysztofa Pendereckiego, którą mistrzowsko poprowadził w Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

 

Kreacje Artystyczne

Najważniejszym i najbardziej oczekiwanym przez zgromadzonych gości punktem programu był werdykt dotyczący trzech laureatów PNA w kategorii Kreacje Artystyczne. Zwycięzcami zostali: Jacek Kornacki za kuratorstwo i organizację wystawy „Fête Funèbre” w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, która łączy różne wizje i interpretacje upływu czasu oraz prowokuje do refleksji nad ludzką egzystencją; Antoni Pawlak za nowy tom poetycki „Walizka światła”, nasycony sarkazmem, ironią oraz dystansem do świata i samego siebie; Mikołaj Trzaska za skomponowanie monumentalnej ścieżki dźwiękowej do filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Laureaci otrzymali statuetki Gryfa Pomorskiego oraz nagrody finansowe w wysokości 15 tysięcy złotych każda.

 

Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna

Ponadto Marszałek Województwa Pomorskiego rokrocznie przyznaje Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną w wysokości 20 tys. złotych za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury. W tym roku laureatem tego wyróżnienia został Paweł Huelle za wybitną twórczość literacką – powieści, opowiadania, sztuki teatralne, eseje – zawsze mocno związane z Gdańskiem i Pomorzem; za mistrzowskie konstruowanie wątków wiążących nasz region z kulturą europejską; za twórczość, która pomaga nam lepiej zrozumieć samych siebie.

 

Uroczysty koncert

Galę uświetnił koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza (flet) pod dyrekcją Vladimira Kiradijeva. Zgromadzeni melomani wysłuchali prawykonania „Koncertu na dwa flety i orkiestrę kameralną. Wings Concerto” jednego z najwybitniejszych obecnie polskich kompozytorów – Pawła Łukaszewskiego. W programie znalazło się także „Divertimento” z baletu „Pocałunek wróżki” Igora Strawińskiego oraz 5 Études-Tableaux Siergieja Rachmaninowa/Ottorino Respighi.