Aktualności

Współczesna kultura i ludzie. III Tydzień Ukraiński w Gdańsku

Najpiękniejsze pieśni, operetka kijowska, liryczny spektakl lalkowy dla dorosłych i dzieci, współczesna grafika ukraińska. To tylko część bogatej oferty, dzięki której będziemy mogli zapoznać się ze współczesnymi trendami w kulturze naszych wschodnich sąsiadów.

Ukraiński artysta z duszą rewolucjonisty. Pokaz filmu „Mit” w Instytucie Kultury Miejskiej

Historię Wasyla Slipaka, śpiewaka operowego o światowej sławie i unikatowym głosie, będzie można poznać podczas pokazu filmu „Mit" poświęconego artyście. Projekcja odbędzie się w środę, 24 października 2018 r. W dyskusji po filmie udział wezmą Kateryna Mizina, producentka filmu i prof. Marta Kowal.

Debiutantka i doświadczeni literaci. Znamy laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza! [GALERIA]

Debiutancka powieść Martyny Bundy, eseje o protestanckim Gdańsku, twórczość i działalność Stefana Chwina i Stanisława Jankego wyróżnione po raz pierwszy literackimi nagrodami samorządu województwa pomorskiego. To była inauguracyjna odsłona Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza i Kaszubskiej Nagrody Literackiej.

Twoja okolica zmieniła się dzięki funduszom europejskim? Zrób zdjęcie i wygraj atrakcyjne nagrody [#RealnaRzeczywistość]

Dzięki funduszom unijnym remontowane są szkoły, szpitale i drogi. Budowane są nowe trasy rowerowe i węzły przesiadkowe. Przedsiębiorcy mogą korzystać ze wsparcia finansowego, a bezrobotni ze szkoleń. Uchwyć na jednym zdjęciu to, co zmieniło się dookoła Ciebie. Termin zgłoszeń upływa 1 listopada 2018 r.

Były plakaty i złoty tramwaj. Teraz jest film promujący obraz „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga [FILM]

Wyjątkowa kampania dotyczy jednego z najcenniejszych obrazów w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku. „Sąd Ostateczny" to dzieło z XV wieku, którego podstawowym elementem budującym jest złota kula. W filmie przygotowanym przez TOFU Studio kula unosi się nad Gdańskiem.

Filmy, debaty z twórcami i specjalne pokazy dla dzieci. Definicje wolności według All About Freedom Festival

Tegoroczny All About Freedom Festival to szesnaście filmów w dziewięć dni, koncerty, debaty, spotkania z twórcami oraz nowość – poranne projekcje filmów dla dzieci. Wszystko skupione wokół tematu wolności tłumaczonej językiem najwyższej filmowej próby. Do zobaczenia i posłuchania między 20 a 28 października 2018 r. w Gdańsku.

Niezwykły gest rodziny przedwojennego wojewody pomorskiego. Obraz „Pomorze” przekazany został gospodarzowi regionu

Obraz zatytułowany „Pomorze" został zamówiony w 1923 r. przez ówczesnego wojewodę pomorskiego Stanisława Wachowiaka. Jego autorem był poznański malarz Henryk Jackowski-Nostitz. W 2018 r. rodzina wojewody Wachowiaka zdecydowała o przekazaniu tego dzieła marszałkowi województwa pomorskiego.

Kultura jedzenia a konsumowanie kultury. Pomorska Debata o Kulturze 2018: Pomiędzy // Between // Midzë

Skąd się wziął współczesny boom na gotowanie? Czym się różni domowe gotowanie od takiego, które stają się rozrywką lub pasją? Dlaczego niektórzy uważają, że jedzenie powinno być przede wszystkim piękne, a inni traktują je jak lekarstwo?

„Wiatr od morza” inaczej. W stulecie odzyskania niepodległości możesz czytać i oglądać [AKTUALIZACJA]

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku postanowiły stworzyć wyjątkową kolekcję obrazów inspirowanych opowiadaniami Stefana Żeromskiego, zebranymi w książce „Wiatr od morza". Wernisaż wystawy odbył się 14 października 2018 r. w oliwskim Pałacu Opatów.

Romantyczna historia miłości do mężczyzny i do tańca. Premiera w Operze Bałtyckiej w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Która miłość jest silniejsza – do mężczyzny czy do tańca? Kim są wille? Czego symbolem jest dzika róża? Czy taniec pomoże uzyskać przebaczenie? Odpowiedzi należy szukać w gdańskiej realizacji „Giselle".

Zobacz bogactwo Scytów z Wielkiego Stepu. Złote arcydzieła sztuki jubilerskiej w Galerii Palowej

Złote skarby ze zbiorów Muzeum Narodowego Republiki Kazachstanu będzie można zobaczyć w Gdańsku. To element międzynarodowego projektu „Trakt Złotego Człowieka po muzeach świata". Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od czwartku, 11 października 2018 r. w Galerii Palowej.

Chcesz poznać laureatów nagrody Wiatr od Morza i Kaszubskiej Nagrody Literackiej? Bezpłatne zaproszenia czekają w bibliotece

Kogo wyróżni kapituła? Już niedługo poznamy pierwszych laureatów i najlepsze książki. Gala wręczenia nagród odbędzie się 18 października 2018 r. o godz. 18 w Centrum Świętego Jana przy ul. Świętojańskiej 50 w Gdańsku.

Będzie widownia na 150 osób oraz nowoczesne foyer. Wielkie otwarcie Starej Apteki [ZDJĘCIA]

Stara Apteka została oficjalnie otwarta w czwartek, 18 października 2018 r. Nową scenę Teatru Wybrzeże będzie można obejrzeć podczas weekendowej akcji Drzwi Otwarte. W pierwszym sezonie na jej deskach wystawionych zostanie aż pięć premierowych spektakli.

Błękit, lazur a może kobalt, który odcień dominuje w Gdańsku? Dowiesz się podczas kolejnego spaceru z przewodniczką

Ślady niebieskiej historii można znaleźć m.in. na kamienicach przy ul. Długiej, ul. Kaletniczej, w kościele mariackim, na ul. Chlebnickiej czy Zielonej Bramie. Pierwszy spacer z przewodnikiem dla szkół odbędzie się w poniedziałek, 15 października. Natomiast rodziny i grupy nieformalne odkryją ten kolor 20 października 2018 r.

Spektakle teatralne i warsztaty dla dzieci. Co jeszcze będzie się działo podczas Tygodnia Chińskiego?

Pokazy filmów, wykłady, wystawy oraz spotkania z artystami, a także tradycyjny teatr i taniec, połączone z prezentacją sztuk walki, kostiumów, malowania masek i kaligrafii, jak i współczesne oblicze chińskiej kultury – to tylko niektóre z propozycji w ramach Tygodnia Chińskiego. Wydarzenia odbędą się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Miejskim Teatrze Miniatura, Akademii Sztuk Pięknych oraz Instytucie Kultury Miejskiej. Rozpoczną się 12 października i potrwają do 21 października 2018 r.

Najpiękniejsze utwory kompozytorów amerykańskich. Koncert familijny słupskich filharmoników

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku pod batutą Rubena Silvy, 14 października 2018 r. zaprezentuje najpiękniejsze utwory kompozytorów amerykańskich.

Masz zdolności manualne, weź udział w konkursie i zaprojektuj karmnik. Zgłoszenia do 30 października

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza uczniów klas 4-6 szkół podstawowych do zaprojektowania nietypowych karmników. Konkurs ma dwa etapy, a nagrodą jest udział w wystawie prezentującej wykonany przedmiot.

Ma być pięknie, nastrojowo i tak jak nigdzie indziej. Varius Manx i Kasia Stankiewicz w Wejherowie

Będzie dużo nowości, a wśród nich prezentacja kolejnego singla „Kot bez ogona", nie zabraknie też starych, dobrze znanych przebojów.

Między tradycją a nowoczesnością. Debata o zmianach zachodzących w polskim społeczeństwie

Jak dalece zmienili się Polska i Polacy w minionym stuleciu? Na to pytanie odpowie prof. Stefan Chwin, który będzie gościem przedostatniej Gdańskiej Debaty Obywatelskiej. Otwarte spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 8 października 2018 r. w Ratuszu Głównego Miasta.

Pamięci ofiar eksterminacji i męczeństwa narodu polskiego. Odsłonięcie pomnika Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 w Toruniu [AKTUALIZACJA]

Pomnik ma pokazać tragedię ziemi pomorskiej, która stała się areną pierwszego ludobójstwa II wojny światowej. Budowany ze składek ludności i przy wsparciu samorządów jest świadectwem pamięci i wezwaniem do rozliczenia zbrodni.

Jedna z najciekawszych skandynawskich wokalistek wystąpi w Gdańsku. Kiedy będzie można usłyszeć Eivør?

Po raz pierwszy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w środę, 10 października 2018 r. obędzie się koncert Eivør Pálsdóttir. Podczas magicznego show będzie można usłyszeć m. in. utwory z jej ostatniej płyty „Slør".

O złożonej historii pomorskich dróg do Niepodległej. Podsumowanie cyklu wykładów otwartych

W ramach regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki podsumowano cykl wykładów otwartych dla przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. Debata odbyła się 4 października 2018 r. w Państwowej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Spotkanie poprowadził prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

Jazz europejski i polskie przeboje. Jesienny Komeda Jazz Festival w Słupsku, Ustce i Lęborku

Stanisław Soyka, Wojciech Karolak, Hanna Banaszak, jam sessions, „Love Songs" z Joanną Knitter, spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki o Komedzie. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się tegoroczna edycja festiwalu.

Pokaz kowalstwa i zabytkowe wojskowe jednoślady. Weekend w zabytkowej Kuźni Wodnej

To będą ostatnie pokazy pracy kuźni wodnej przed zamknięciem, który związany jest z koniecznością zabezpieczenia obiektu. Oprócz pracy młotów będzie można zobaczyć zabytkowe rowery i przedwojenny motocykl Sokół 1000. Pokazy odbędą się w sobotę i niedzielę 6-7 października 2018 r.

Czym są epitafia stadionowe? Dowiesz się oglądając wystawę Julity Wójcik

Ślady kibiców piłkarskich w pobliżu stadionu Lechii będzie można podziwiać w okolicach Szubienicznej Góry w Gdańsku. Otwarcie instalacji Ekonomiczne epitafia odbędzie się w niedzielę, 7 października 2018 r. Wstęp – wolny.

Dobra zabawa, mistrzostwo warsztatu i wiedza. Trzydniowa Afera Kryminalna w 9 pomorskich bibliotekach

Kryminalne zagadki i spacer, lekarze i trucizny, techniki śledcze i gra detektywistyczna, warsztaty literackie i detektywistyczne. Spotkanie z Tess Gerritsen, popularną amerykańską pisarką, autorką thrillerów medycznych.

Jak powstają kolaże? O pracy nad nimi będzie można się dowiedzieć podczas spotkania w Ustce

W Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w środę, 3 października 2018 r. odbędzie się spotkanie z Pawłem Althamerem i Arturem Żmijewskim.

Włosy jako materiał twórczy. Niezwykła ekspozycja z porcelaną w tle w Baszcie Czarownic

Co mają wspólnego ścięte włosy i masa porcelanowa, dowiesz się podczas wystawy prac Michała Żesławskiego. Wernisaż w Baszcie Czarownic w Słupsku odbędzie się w czwartek, 6 grudnia 2018 r.

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Baba Chanel”

Trwa kolejny sezon programu Kultura dostępna w Teatr Wybrzeże. W niedzielę, 28 października 2018 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie zaprezentowany zostanie spektakl „Baba Chanel" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

Podyskutujmy o teatrze. Spotkanie z twórcami spektaklu „Śmierć białej pończochy”

„Śmierci białej pończochy" poświęcony będzie 48. Dyskusyjny Klub Teatralny. Wezmą w nim udział reżyser Adam Orzechowski oraz zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w środę, 24 października 2018 r. na Dużej Scenie w Gdańsku. Wstęp – wolny.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Granica między fikcją filmową a rzeczywistością. Bez tytułu, czyli wystawa Grzegorza Stefańskiego w Ustce

W Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 4 października 2018 r. będzie wernisaż projektu filmowego Grzegorza Stefańskiego. Wystawę można oglądać do 31 grudnia 2018 r.

Wiesz, kogo uważa się za pierwszego playboya Europy? Historię niezwykłego księcia poznasz w Słupsku

Sara Piotrowska i Maciej Szczęśniak o księciu Eryku: „Porywczy, szorstki w obejściu, ze skłonnościami do autorytaryzmu". O tym, jakim człowiekiem był pochodzący z Darłowa władca, dowiesz się w Galerii Kameralnej. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 4 października 2108 r.

Irakijczyk, Syryjka i Palestyńczyk w Gdańsku. Poznaj bliskowschodnią poezję w IKM

Mało znana, a przez to intrygująca. Jak poeci z Bliskiego Wschodu postrzegają rzeczywistość? Dowiesz się na Wieczorze z poezją arabską w Instytucie Kultury Miejskiej. Spotkanie oraz projekcja filmu już 2 i 3 października 2018 r.

Autorskie pomysły artystyczne, niespotykane połączenia animacji i sztuki. Festiwal Animo w Kwidzynie

Różnorodny repertuar, łączący różne rodzaje twórczości: teatralną, filmową, muzyczną oraz sztuk wizualnych. Prezentacje interesujących tematycznych wystaw. Rozmowy w klubie festiwalowym i społeczne dyskusje na temat ważności kultury i jej miejsca w obecnym świecie.

Nawet 4 tys. zł w ramach programu Otwarty IKM. Zgłoś projekt już teraz!

Masz ciekawy pomysł? Chcesz zdobyć na niego środki, weź udział w propozycji Instytutu Kultury Miejskiej. W ramach październikowej edycji programu Otwarty IKM będzie można m.in. nauczyć się szermierki i gry na bębnach. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 8 października 2018 r.

Zobacz świadectwa pobożności mieszkańców Kaszub. Najstarsze modlitewniki mają już ponad 300 lat

Dawne śpiewniki, katechizmy i księgi liturgiczne z kolekcji prof. Józefa Borzyszkowskiego będzie można zobaczyć na nowej wystawie w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jej wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 1 października 2018 r.

Kim jest obcy w domu? Jacy inni są wśród nas? Dowiesz się podczas wykładu w Galerii Kameralnej w Słupsku

O znaczeniu innego w sztukach wizualnych będą dyskutować uczestnicy spotkania, które odbędzie się w Galerii Kameralnej w Słupku we wtorek, 2 października 2018 r. Omówione zostaną prace m.in. Diane Arbus, Alicji Żebrowskiej, Jerzego Truszkowskiego, Jeffa Walla, Andresa Serrano, Grzegorza Sztwiertni i Yoko Ono

Powojenna polska architektura to nie tylko blokowiska. Przyjdź na spotkanie w IKM i poznaj socrealizm i modernizm

Pałace dla ludu i bloki z wielkiej płyty. Polska powojenna architektura jest bardzo zróżnicowana i warto poznać ją bliżej. W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, 1 października 2018 r. odbędzie się promocja książki Anny Cymer o polskiej architekturze lat 1945-1989.

Orły, sztandary i biżuteria patriotyczna. Ponad 500 eksponatów na wystawie w Będominie

Proces tworzenia się symboliki narodowej w odrodzonej Rzeczypospolitej przedstawiony zostanie na wystawie „Symbole Niepodległej". Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 28 września 2018 r. w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Pożegnaj lato w Twierdzy Wisłoujście! Walki rycerskie i kurs artyleryjski na zakończenie sezonu turystycznego

Zabytkowa twierdza niebawem zamknie swoje wrota przed turystami. Ostatnia okazja by ją odwiedzić przypadnie w niedzielę, 30 września 2018 r. Na ten dzień Muzeum Gdańska, wspólnie z grupami rekonstrukcyjnymi, przygotowało dla zwiedzających wiele atrakcji. Do Wisłoujścia będzie można dopłynąć żaglowcem z Nowego Portu.

Poznaj tajemnice kucia podków. Specjalny pokaz w Kuźni Wodnej w Oliwie

Pod okiem specjalistów mieszkańcy Gdańska oraz turyści będą mogli uczestniczyć w produkcji metalowych podków. Pokaz kucia odbędzie się w sobotę, 29 września 2018 r. w Kuźni Wodnej w Oliwie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Czy można odnieść sukces jak Stallone? Gdzie jest moje miejsce? Teatralna jesień w Wejherowie

Październik upłynie w Wejherowie teatralnie. W Filharmonii Kaszubskiej w ramach projektu Teatr Polska będzie można zobaczyć dwa spektakle.

Masz ciekawy pomysł na zarządzanie kulturą? Weź udział w konkursie na dyrektora biblioteki

Znasz się na zarządzaniu kulturą? Ten konkurs jest dla Ciebie! Poprzedni dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Paweł Braun po 8 latach zarządzania placówką wraz z początkiem 2018 roku rozpoczął pracę w bibliotece w Łodzi.

Jaki wkład mieli Żydzi w budowę potęgi Gdańska? Przyjdź na wykład i posłuchaj historii o mieście i jego mieszkańcach

O wyrwie w pamięci i pejzażu miasta, którego już nie ma opowie Mieczysław Abramowicz. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku we wtorek, 25 września 2018 r.

Złote Lwy dla „Zimnej wojny” i cztery nagrody dla „Kamerdynera” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych [LAUREACI]

Zakończyła się 43. edycja gdyńskiego festiwalu. Główna nagroda powędrowała do Pawła Pawlikowskiego za „Zimną wojnę", natomiast Srebrne Lwy zdobył „Kamerdyner". Film Filipa Bajona dostał najwięcej nagród spośród zgłoszonych do konkursu filmów – łącznie cztery wyróżnienia. Publiczność najwyżej oceniła „Kler" Wojciecha Smarzowskiego.

Filharmonicy gdańscy dla Niepodległej. Łotewsko-polski koncert symfoniczny z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości

Czy radość z okazji odzyskania niepodległości jest niezależna od narodowości? Posłuchaj koncertu symfonicznego kompozytorów łotewskiego i polskiego, 23 września 2018 r. w Gdańsku.

Widzowie gorąco przyjęli „Kamerdynera” na festiwalu filmowym w Gdyni. Film Bajona już w kinach

„Kamerdyner" otworzył 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem widzów. Oklaski po seansie trwały ponad sześć minut. Film dobrze oceniają też krytycy. Już od 21 września 2018 r. można oglądać go w kinach w całej Polsce.

Konkurs Pomorskie drogi do Niepodległej. W Gdańsku wygrała prezentacja o Władysławie Cieszyńskim

Uczniowie sami wybierali bohaterów swoich opowieści. Pokazali, kto może być wzorem patriotyzmu. Przypomnieli zapomniane czasem postacie. Prezentacje wymagały nie tylko kreatywności, ale i ogromnej wiedzy.

Inne wizje sztuki, różne techniki malarskie. Poznaj twórczość niezwykłego szwajcarskiego duetu

Wystawa prac Silvii Gertsch i Xerxesa Ach to pierwszy w Polsce, tak duży pokaz twórczości współczesnej sztuki szwajcarskiej. Jej wernisaż odbędzie się w niedzielę, 23 września 2018 r. w Pałacu Opatów w Gdańsku.