Aktualności

Siedem autorek i ponad 100 prac, czyli Być albo nie być w Szekspirowskim

Wystawa grupy malarskiej Połączone Pasją zatytułowana Być albo nie być w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim prezentuje niemal 8-letni dorobek twórczy grupy. Siedem autorek eksponuje ponad 100 prac wykonanych w rozmaitych technikach rysunkowych i malarskich – od ołówka poprzez pastele czy tusz aż po farby olejne. Wernisaż odbędzie się 12 października 2019 r.

„Mój dziadek oddał życie za polską szkołę”. Niezwykła historia rodziny Szroederów z Bytowa

Dokładnie 90 lat temu w Płotowie powstała pierwsza polska szkoła na ziemi bytowskiej. W okresie międzywojennym miejscowość ta była jednym z ważniejszych ośrodków, w którym Kaszubi walczyli o polskość. – Ta historia nie może zostać zapomniana – mówi Jaromir Szroeder z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.

Zrealizuj receptę w Starej Aptece. Zobacz film, który stał się objawieniem światowych festiwali

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece zostanie zaprezentowany film dokumentalny Marty Prus „Over the limit". Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 21 października 2019 r. Po projekcji zaplanowano spotkanie z reżyserką. Wstęp – wolny.

Krystyna Stańko Quintet i Kombi, czyli charytatywny koncert na Ołowiance. Po raz kolejny zabrzmią Głosy dla Hospicjów

W ramach cyklu Głosy dla Hospicjów w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w sobotę,12 października 2019 r. odbędzie się charytatywny koncert na rzecz Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC oraz inicjatywy budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku. Wystąpią Krystyna Stańko Quintet oraz legendarny zespół Kombi ze Sławomirem Łosowskim na czele.

Kryminalny weekend na Pomorzu. Spokojnie, to tylko akcja dla miłośników książek

W czwartek, 10 października 2019 roku zaczyna się największy w regionie festiwal literatury detektywistycznej i sensacyjnej – Afera Kryminalna. Będzie okazja, by spotkać wybitnego szwedzkiego pisarza Arnego Dahla oraz twórcę książek dla dzieci Martina Widmarka, autora serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". Będą też gry kryminalne, specjalne warsztaty i dyskusje pasjonatów książek.

Z jakimi wyzwaniami mierzy się współczesny człowiek? Odpowiedź znajdziesz podczas All About Freedom Festival w Gdańsku

All About Freedom Festival podejmie temat wolności w różnych aspektach. Będzie film o Van Goghu, przedsiębiorstwach zmieniających kształt Ziemi, wielkiej ekonomii niszczącej życie pojedynczego człowieka i o oszustwach wyborczych. Festiwal to także koncerty, dyskusje, specjalne pokazy dla dzieci i… potańcówka.

Kontrowersyjny niemiecki filozof. Kim był Fryderyk Nietzsche dowiesz się podczas kolejnego spotkania z cyklu Filozofia w IKM

Dzieła Fryderyka Nietzschego są przedmiotem dyskusji dla świata akademickiego oraz inspiracją dla rzeszy artystów i polityków. Spotkanie dotyczące tej postaci odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w czwartek, 10 października 2019 r.

Podyskutujmy o teatrze. Spotkanie z twórcami spektaklu „Ruscy”

„Ruskim" poświęcony będzie 50. Dyskusyjny Klub Teatralny. Wezmą w nim udział reżyser Adam Orzechowski, autor sztuki Radosław Paczocha oraz zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 17 października 2019 r. w Starej Aptece. Wstęp – wolny.

Kawa, kontrabas i rozmowy o literaturze. Spotkanie z autorami nominowanymi do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza [AKTUALIZACJA, FOTO]

Rozmowa o literaturze przy dźwiękach kontrabasu, pyszna kawa i słodki podwieczorek. Spotkanie z zaproszonymi gośćmi poprowadził Jarosław Zalesiński.

Koncertująca w Europie organistka Elizaveta Shabalina w sobotę wystąpi na Ołowiance

Utwory m.in. Bacha, Couperina i Francka zabrzmią w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w sobotę, 5 października 2019 r. Wystąpi Elizaveta Shabalina, laureatka I nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Organowym im. J. P. Sweelincka.

Unikatowe brzmienie organów w niezmienionej od 500 lat gotyckiej akustyce. Festiwal ORGANy Plus Jesień

To wyjątkowa okazja do posłuchania muzyki z jedynego w Polsce muzycznego lektorium. Dźwięki z różnych zakątków Europy będą się rozchodzić w zabytkowej przestrzeni podczas specjalnie przygotowanych programów.

Czy sezon 2019/2020 będzie równie udany jak poprzedni? Nowości w repertuarze Teatru Wybrzeże

Teatr Wybrzeże zaprasza na nowy sezon artystyczny 2019/2020. Pojawią się bestsellerowe tytuły, premierowe spektakle oraz atrakcyjne i zróżnicowane zapowiedzi repertuarowe.

Teatr bez aktora czy teatr, w którym każdy jest aktorem? Festiwal Inlandimensions, czyli Tydzień Japoński w Teatrze Szekspirowskim

Spektakle „Wskazówki dla poddanych" oraz „Klasa szaleńców", projekcje filmowe, spotkania literackie, dyskusje z twórcami i badaczami japońskiej kultur oraz wystawa japońskiego plakatu awangardowego i malarstwa abstrakcyjnego – tak zapowiada się pierwsza edycja Inlandimensions, pod hasłem Misemono no fukken (Restauracja widowisk). Wydarzenie rozpocznie się w Gdańsku w 4 i potrwa do 9 października 2019 r.

To będzie jedyny taki koncert w Polsce! Światowy Apel o Pokój na carillonie w Gdańsku

W ramach światowego Apelu o Pokój w piątek, 4 października 2019 r. na carillonie znajdującym się na wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku zostanie zagrany okolicznościowy koncert. Inicjatorami akcji są belgijscy franciszkanie, a przygotowany z tej okazji utwór zostanie zagrany na wszystkich kontynentach.

Opera, symfonia i koncert wiolonczelowy, czyli niemiecki romantyzm i rosyjski modernizm na Ołowiance

Szef gdańskich filharmoników George Tchitchinadze zaprasza na koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, który odbędzie się w piątek, 4 października 2019 r.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Operetka komiczna z elementami historii i polityki. „Karmaniola” na deskach Teatru Wybrzeże [PREMIERA]

„Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa" to spektakl w reżyserii Pawła Aignera powstały w oparciu o operetkę autorstwa Stanisława Moniuszki. Premiera w Teatrze Wybrzeże odbędzie się w sobotę, 12 października 2019 r. na Dużej Scenie.

Jak żyją Polacy w Skandynawii? Dowiesz się na Festiwalu Kultur Okno na Świat w Gdańsku

Jesienna odsłona festiwalu podejmie temat emigracji Polaków i Żydów do krajów skandynawskich. Między 4 a 8 października 2019 r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku będzie można wziąć udział w debatach, specjalnych spotkaniach, wystawach i pokazach filmów.

Awangarda w sztuce w czasach komunistycznego reżimu. Nowa wystawa w Gdańskiej Galerii Fotografii

Wystawa „ZOOM na lata 70." stanowić będzie przegląd prac artystów tworzących w nurtach sztuki konceptualnej. To autorska realizacją pomysłu Andrzeja Paruzela, czynnego uczestnika ruchu polskiej awangardy lat 70. i 80. XX w. Wernisaż zostanie zorganizowany w piątek, 4 października 2019 r. w Gdańskiej Galerii Fotografii. Wystawie będzie także towarzyszyć spotkanie z autorami prezentowanych prac.

Czy melancholia może otworzyć człowieka na świat? Dowiesz się podczas wystawy w Słupsku i Ustce

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę zbiorową, której kuratorem jest Roman Lewandowski. Wernisaż prac siedmiu artystów odbędzie się w czwartek, 3 października 2019 r. Ekspozycję można będzie zobaczyć w Ustce i Słupsku do końca roku.

Radni województwa byli jednomyślni. Ponad 400 tysięcy zł na ratowanie bazyliki pw. św. Mikołaja w Gdańsku

Dotacja będzie przeznaczona na ratowanie jednego z najcenniejszych kościołów w Gdańsku. W 2018 roku na sklepieniach i filarach zaczęły pojawiać się pęknięcia grożące zawaleniem. Pieniądze pozwolą wykonać rusztowanie zabezpieczające świątynię.

Stocznia Gdańska warta jest wpisania na listę UNESCO! Ruszyła specjalna kampania społeczna

Każdy może wesprzeć starania o wpisanie Stoczni Gdańskiej na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Narodowy Instytut Dziedzictwa rozpoczął kampanię społeczną, która ma przypominać o wyjątkowym charakterze tego miejsca.

Poznaj historię z „Wehikułem Czasu”. Pożegnanie lata w Twierdzy Wisłoujście

Podczas festiwalu historycznego „Wehikuł Czasu" w sobotę, 28 września 2019 r. będzie można spotkać rekonstruktorów wcielających się w postacie z dawnych epok. Dla mieszkańców Gdańska i turystów to ostatnia okazja w tym sezonie na wizytę w zabytkowej twierdzy. Do Wisłoujścia będzie można dopłynąć żaglowcem z Nowego Portu.

Obie „połówki Polski” finiszują w Wybrzeżu. To ostatnia szansa, by zobaczyć wyjątkową wystawę plakatów

Wystawy „Pół Polski" i „Pół Polski. Część II" to blisko 160 plakatów wybitnego artysty Ryszarda Kai, prezentowanych w Teatrze Wybrzeże. Po raz ostatni będzie możne je obejrzeć od piątku do niedzieli, 27-29 września 2019 r.

Czy zwierzęta w zoo mogą być szczęśliwe i śpiewać? Najmłodsi wraz z opiekunami przekonają się o tym w niedzielę na Ołowiance

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza dzieci do Muzycznego Zoo. Koncert familijny, podczas którego miś zaśpiewa o miodku, a pszczółka o lataniu odbędzie się w niedzielę, 29 września 2019 r. w samo południe.

Życie społeczne i sztuka. Sympozjum i debata w gdańskim Instytucie Kultury Miejskiej

Czym jest dizajn partycypacyjny i jak go badać? Jakie są reakcje na styku życia społecznego i sztuki? To tylko niektóre z pytań, na jakie postarają się odpowiedzieć uczestnicy spotkania RHIZOME w IKM, 26 września 2019 r.

Wyjątkowe obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Co będzie się działo?

Specjalny koncert, album, gra miejska i patriotyczny festyn na dworcu PKP w Gdańsku, wspólny przejazd specjalnym pociągiem z generałem Józefem Hallerem do Pucka, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające zaślubiny Polski z Bałtykiem – to niektóre z wielu atrakcji, jakie czekają w lutym 2020 r. z okazji 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.

Specjalny weekend z kulturą dla seniorów. Zobacz co, gdzie i kiedy?

Spektakle, wystawy, lekcje muzealne i warsztaty. W weekend 27 i 28 września 2019 r. pomorscy seniorzy mogą skorzystać ze specjalnych ofert w placówkach kultury na Pomorzu. Do akcji włączyły się jednostki kultury podlegające samorządowi województwa pomorskiego.

Jak brzmią dzwięki fortepianu wyodrębnione za pomocą elektroniki? Wyjątkowy koncert Laurenza Gemmera w Ustce

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na muzyczny performance Laurenza Gemmera, który odbędzie się Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w środę, 25 września 2019 r. Wstęp jest wolny.

Jak się bawią Sycylijczycy? Poznaj zwyczaje i tradycje mieszkańców włoskiej wyspy

W ramach cykl spotkań Etnopodróże tym razem wybierzemy się na Sycylię. O miejscowych festynach religijnych i najpiękniejszym karnawale opowie dziennikarka i podróżniczka Ewa Karolina Cichocka. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 29 września 2019 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Co mają wspólnego Churchill i niemiecka broń podowodna? Dowiesz się podczas wykładu Andrzeja Trzeciaka w IKM

W gdańskiej Stoczni Cesarskiej powstawała budząca grozę U-Bootwaffe – niemiecka broń podwodna. A przed I wojną światową zbudowano w niej 46 U-Bootów. O roli przemysłu w służbie wojny oraz jego zapomnianych ofiarach opowie Andrzej Trzeciak, historyk i historyk sztuki, współautor książki Tu Stocznia. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 24 września 2019 roku.

Złote Lwy dla Holland. Są też inni wielcy zwycięzcy 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych [NAGRODY]

W sobotę, 21 września 2019 r. poznaliśmy laureatów festiwalu filmowego w Gdyni. Najważniejszą nagrodę otrzymała Agnieszka Holland i producenci filmu „Obywatel Jones". Natomiast Srebrnymi Lwami nagrodzeni zostali twórcy „Ikara. Legendy Mietka Kosza". Za całokształt twórczości wyróżnienie dostał reżyser Krzysztof Zanussi. Nagroda publiczności trafiła do filmu „Boże Ciało".

Jak mówić o sobie? Filozoficzne strategie autokreacji w IKM

Dlaczego warto ćwiczyć się w opowiadaniu o sobie? Co wspólnego może mieć z tym Forrest Gump? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć dr Robert Dolewski podczas najbliższego wykładu z cyklu Filozofia w IKM. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 19 września 2019 r. Wstęp – wolny.

Poznaj historię Bractw Ław Dworu Artusa. Spotkanie z Hansem-Jobstem Siedlerem

Muzeum Gdańska zaprasza na spotkanie z Hansem-Jobstem Siedlerem, który przedstawi wyniki badań archiwalnych nad historią Bractw Ław Gdańskiego Dworu Artusa. Wydarzenie zostanie zorganizowane w czwartek, 19 września 2019 r. Wstęp jest bezpłatny.

Zabawy przy ognisku i degustacja potraw z ziemniaka. Tradycyjne wykopki we Wdzydzach Kiszewskich

Tradycyjnie początek jesieni to okazja do świętowania zbiorów ziemniaka. O tym, jak dawniej na Kaszubach wyglądały wykopki, będziemy mogli się przekonać w sobotę i niedzielę, 21-22 września 2019 r. w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich.

„Pianista”, „Trędowata” i „Pan Tadeusz”. Czy pamiętasz inne motywy muzyczne z filmów? Koncert na Ołowiance

Motywy muzyczne z polskich filmów będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek, 20 września 2019 r. Będą to utwory Lorenca, Dębskiego, Kilara czy Kuźniaka.

Masz pomysł na kulturalne wydarzenie? Złóż wniosek w IKM i skorzystaj ze wsparcia finansowego

Ruszyła kolejna odsłona programu otwarty IKM. Gdański Instytut Kultury Miejskiej zaprasza między innymi aktywistów, animatorów kultury i organizacje do składania wniosków o dofinansowanie. Można zyskać nawet 4 tys. zł.

Organy i saksofon w kościele? Improwizacja, jazz i coś jeszcze na gdańskiej Oruni

To już czwarty Koncert Oruński. Tym razem z organami zagra saksofon. Wyjątkowy duet zaprezentuje utwory J.S. Bacha, W.A. Mozarta, G. Faure, M. Regera, G. Merkla, J. Brahmsa.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Nadchodzi Noc Naukowców. Każdy będzie mógł się zamienić w prawdziwego inżyniera

Strefa robotów, gra przygodowa i science show to tylko niektóre z atrakcji, które w piątek, 27 września 2019 r. będą czekać na uczestników Nocy Naukowców w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. W tym roku impreza odbędzie się pod hasłem „Trust me, I'm an engineer!".

Koncert Marka Dyjaka oraz warsztaty o demokracji. Gdański Tydzień Demokracji w GTS

Czy od Szekspira można nauczyć się demokracji, przekonają się o tym uczestnicy warsztatów w oparciu o „Koriolan", które odbędą się w czwartek, 19 września. Natomiast trzy dni później, bo 22 września 2019 r., niezwykłego koncertu Za Twoją i moją wolność w wykonaniu Marka Dyjaka będzie można wysłuchać w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Przez cały tydzień Gdynia będzie stolicą polskiego kina

Od poniedziałku, 16 września do soboty, 21 września 2019 r. w Gdyni będzie można zobaczyć kilkadziesiąt filmów – od premier, poprzez najnowsze produkcje, po klasyki z muzyką graną na żywo. O statuetkę Złotych Lwów powalczy 19 filmów, ale będą też inne nagrody specjalne.

Słowiańskie obrzędy, turnieje wojów oraz kramy z rękodziełem. Święto Plonów na Grodzisku w Sopocie

Podczas Święta Plonów na Grodzisku w Sopocie będzie można spotkać dawnych rzemieślników, średniowiecznych wojów i łuczników. Impreza zostanie zorganizowana w sobotę i niedzielę, 14-15 września 2019 r.

Rośliny do ogrodów, dożynki i wystawa zwierząt hodowlanych. Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu

Będzie można posłuchać muzyki, wziąć udział w dożynkach gminno-diecezjalnych. Nie zabraknie też stoisk artystów i rzemieślników prezentujących swoje dzieła. To również niepowtarzalna okazja, by uzupełnić zapasy na zimę.

Muzyka młodego pokolenia na Westerplatte. Koncert upamiętniający bohaterów września 1939 roku

„Każdy ma swoje Westerplatte" to hasło koncertu polskich zespołów muzycznych, który odbędzie się w sobotę, 14 września 2019 r. Przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża wystąpią m.in. Arka Noego i Pięć Dwa Dębiec, a jako gwiazda wieczoru – Luxtorpeda. Udział w koncercie jest bezpłatny, ale należy się wcześniej zarejestrować.

Będzie radośnie, muzycznie i smacznie. Festyn na pożegnanie lata w skansenie w Klukach

Chleb ze smalcem lub masłem, wiejski twaróg, zupa rybna czy kawa zbożowo-naturalna, a wszystko przy dźwiękach muzyki i śpiewu. Tak zapowiada się pożegnanie lata w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach w najbliższą niedzielę, 15 września 2019 r.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to nie tylko kino. Będą też wystawy, koncerty i spotkania z twórcami

Największy festiwal polskich filmów odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 r. W konkursie głównym o statuetkę Złotych Lwów zawalczy 19 obrazów, a w kinach do zobaczenia będzie ponad 100 filmów. To jednak nie jedyne atrakcje festiwalu. Wśród imprez towarzyszących są liczne koncerty, wystawy, spotkania branżowe i promocje książek.

To jeden z najlepszych zbiorów sztuki współczesnej w Polsce. Dowiedz się, jak powstała Kolekcja II

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza w czwartek, 12 września 2019 r. na spotkanie z Moniką Szewczyk – twórczynią Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku. Wydarzenie towarzyszy wystawie „NOMUS. Kolekcja w budowie", która jest obecnie prezentowana w Zielonej Bramie.

Teatralne Reminiscencje z 23. Festiwalu Szekspirowskiego. Przemyślenia i wspomnienia

Polskie Towarzystwo Szekspirowskie zaprasza w sobotę, 14 września 2019 r. na seminarium podsumowujące tegoroczną edycję festiwalu, który odbył się na przełomie lipca i sierpnia w Gdańsku. Wstęp jest wolny.

Cztery atrakcje turystyczne z Pomorza z szansą na wyjątkowe wyróżnienie. Nagrody Polskiej Organizacji Turystycznej

O tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Polskiej Organizacji Turystycznej w regionie powalczą Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum II Wojny Światowej i Festiwal Latawców w Łebie. Natomiast Centrum Nauki Experyment ma szansę na Złoty Certyfikat, który jest najważniejszym wyróżnieniem ogólnopolskim. Jest też specjalna nagroda przyznawana przez internautów. Laureatów poznamy po 2 października 2019 r.