Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/23d8ffc5-48d6-4dda-b0cf-ee4b271346df.jpg Kto otrzymał złoty czepek, a kto dyplom? Nagrody dla pomorskich pielęgniarek i położnych

Kto otrzymał złoty czepek, a kto dyplom? Nagrody dla pomorskich pielęgniarek i położnych

Irena Samson laureatką nagrody im. Aliny Pienkowskiej

Honorowy złoty czepek, nagroda im. Aliny Pienkowskiej, a także 53 złote czepki oraz 59 dyplomów uznania. Pielęgniarki i położne odznaczone podczas ich święta.

 

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego podziękowano pracownikom szpitali, domów pomocy społecznej, hospicjów i Caritasu. Doceniono też pracujących w pogotowiu ratunkowym, stowarzyszeniach i przychodniach, a także emerytowanych przedstawicieli zawodów medycznych. Uroczystość odbyła się 25 maja 2018 r. Wydarzenie uświetnił występ uczniów ze Szkoly Podstawowej nr 2 w Gdańsku pod  kierunkiem Jarosława Bazylewicza. Można było usłyszeć utwory z repertuaru m.in. Anny Jantar, Piotra Rubika i Zbigniewa Wodeckiego.

 

Złote wpinki i dyplomy uznania

Są najbliżej pacjenta. Opiekują się, podają leki, karmią, służą radą i dobrym słowem. Pielęgniarki i położne, bo o nich mowa, swoje święto obchodziły kilkanaście dni temu. Najbardziej zasłużone otrzymały wyróżnienia przyznawane przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych.

53 pielęgniarki i położne otrzymały złote czepki, a 59 z nich wyróżnienia – dyplomy uznania za wzorową pracę. Nagrodzonymi są m.in. pracownicy spółki Copernicus, Caritas w Sopocie, Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, Puckiego Hospicjum św. ojca Pio czy domów pomocy społecznej w Kwidzynie i Sopocie.

Złote czepki to nagrody przyznawane za szczególne zasługi na rzecz samorządu pielęgniarskiego oraz upowszechnianie etyki zawodowej. Wzorowe wykonywanie obowiązków, integrowanie środowiska zawodowego, działalność publiczna i angażowanie się w działalność społeczną podkreślającą rolę pielęgniarki i położnej to kryteria, jakie brano pod uwagę przyznając czepki.

– Złoty czepek to wyjątkowa nagroda, którą można otrzymać tylko raz w życiu zawodowym – mówi Anna Czarnecka, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku. – Praca pielęgniarki to wiele wyrzeczeń, to dostosowanie życia całej rodziny do zmiennego trybu pracy. Odpowiedzialność, którą ponoszą osoby pracujące w tym wymagającym zawodzie nieustannie wzrasta. Otrzymały je osoby, które angażują się w działania dodatkowe, wykraczające poza obowiązki – tłumaczy Czarnecka.

Dyplom uznania to wyróżnienie wręczane za wzorową pracę w ochronie zdrowia. Jest przyznawane pielęgniarkom i położnym, które szczególnie dbają o godność zawodu, z pasją dla dobra chorych i cierpiących go wykonują, mają szczególne osiągnięcia zawodowe, ustawicznie podnoszą kwalifikacje zawodowe oraz wykazują się zaangażowaniem i otwartością na nowe wyzwania.

– Zawód pielęgniarki i położnej wymaga coraz większej wiedzy i profesjonalizmu. To nie tylko praca, ale także powołanie. To służba dla dobra drugiego człowieka – mówi członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski. – Jestem pełen podziwu i głębokiego szacunku dla wszystkich niosących pomoc osobom chorym. Pielęgniarki i położne udzielają wsparcia w najsmutniejszych, ale również tych najbardziej radosnych, momentach życia. Wierzę, że postawa, jaką prezentują wyróżnione osoby może być przykładem dla wielu młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają pracę, jak można łączyć profesjonalną wiedzę z niezbędną w tym zawodzie empatią. Wyrażam najszczersze słowa uznania i głębokiego szacunku wszystkim tym, którzy niosą wsparcie innemu człowiekowi, dając świadectwo troski o drugą osobie tam, gdzie pomoc jest naturalną powinnością okazywaną potrzebującym. Życzę, aby praca przynosiła satysfakcję, a codzienny trud był doceniony nie tylko przez pacjentów – dodaje Orłowski.

 

Irena Samson laureatką nagrody im. Pienkowskiej

Irena Samson od 38 lat jest pielęgniarką i działaczką społeczną. Cechuje ją wyjątkowe oddanie w pracy na rzecz pacjenta. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu geriatrii i opieki długoterminowej. Mimo emerytury jest aktywna zawodowa. Pracuje w Niepublicznym Zakładzie Opieki Środowiskowo-Rodzinnej Puls Medic. W latach 80. angażowała się w pracę „Solidarności” na rzecz pracowników służby zdrowia. W 1987 r. włączyła się w system kształcenia podyplomowego pielęgniarek. Jest autorką programów specjalizacji i kursów oraz wykładowcą. Jest aktywnym członkiem Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku oraz przewodniczącą Komisji ds. Profilaktyki, Edukacji, Pielęgnacji Ran, Oparzeń i Odleżyn. Pełni też funkcję wiceprzewodniczącej Komisji ds. Opieki Długoterminowej i wiceprzewodniczącej Rady ds. Seniorów. Ponadto, Samson jest wykładowcą w zakresie Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran oraz pomysłodawczynią i organizatorką Wolontariatu Opiekuńczego ,,Bratek”. 

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz gratulując nagrody Irenie Samson wyraził wdzięcznosć za jej zaangażowanie w pracę. Laureatka była współpracownicą Aliny Pienkowskiej. 

Nagroda im. Aliny Pienkowskiej jest corocznym, przyznawanym od 2014 r., wyróżnieniem wręczanym pielęgniarkom, które nie tylko troszczą się o zdrowie swoich podopiecznych, ale też są aktywne społecznie. Upamiętnia wybitną pielęgniarkę, działaczkę Solidarności, radną Gdańska i senator RP, która poza pracą była znana z szeroko pojętej aktywności społecznej na rzecz drugiego człowieka. Honorowym członkiem kapituły jest jej mąż Bogdan Borusewicz. Wyróżnienie przyznaje Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku na wniosek kapituły nagrody. Do tej pory nagrodę zdobyła m.in. Helena Murawska.

 

Helena Murawska z honorowym złotym czepkiem

Nie była pielęgniarką, a mimo to miała szczególne zasługi dla tej grupy zawodowej. Jak mówi o niej Anna Czarnecka: „Współtworzyła z prof. Mirosławą Narkiewicz Klinikę Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej GUMed”.

Urszula Pronobis jako przedstawiciela pacjentów podziękowała za trud, dobre słowo i uśmiech, którymi obdarowują pacjentów i ich rodziny w najradośniejszych i najtrudniejszych momentach życia. 

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek przypada 12 maja. Święto zostało ustanowione na kongresie w Meksyku w 1973 r. Jest to też dzień urodzin Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa. W Polsce 12 maja jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych, mimo że święto położnych jest 8 maja.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.