Drugie miejsce przypadło drużynie I Liceum Ogólnokształcącego w Pucku, a trzecie zespołowi z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Rumi. Na gali obecni byli uczniowie z Gdyni i powiatów lęborskiego, wejherowskiego i puckiego oraz seniorzy. Po prezentacjach i ogłoszeniu wyniku zobaczyli najnowszy film Filipa Bajona „Kamerdyner”.

 

Najpopularniejszy bohater? Antoni Abraham

Na wejherowskiej gali uczniowie z czterech szkół pokazali pięć prezentacji multimedialnych. Opowiadały o bohaterach wolności i walki o niepodległość. Uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni wybrały Feliksa Nowowiejskiego i roli jego muzyki w odzyskaniu niepodległości. Uczniowie ZSP w Lęborku przedstawili postać Juliana Lange, młodzież z PZS nr 1 w Rumii opowiedziała o Franciszku Kręckim, a PZS nr 2 w Wejherowie o Antonim Abrahamie. Postać ta zainspirowała też dwa inne zespoły z I Liceum Ogólnokształcącego w Pucku.

Specjalnie jury oceniało m.in. kreatywność, oryginalność, poprawność merytoryczną oraz własną interpretację tematu. Najlepszą prezentację przygotowali uczniowie z Wejherowa. Oprócz nagród pieniężnych i upominków, dostali zaproszenie na wielką galę podsumowującą konkurs Pomorskie Drogi do Niepodległej w Teatrze Muzycznym w Gdyni. – Gratuluję wszystkim, nie tylko wygranym – powiedział obecny na gali Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Badania historii, wyszukiwanie lokalnych bohaterów, o których niestety zapomina wielka historia, to wspaniała przygoda. A pielęgnowanie pamięci o nich to wspaniałe zadanie. Dlatego wszyscy jesteście wygrani, nie tylko ci, którzy zajęli pierwsze miejsce – podkreślił Byczkowski.

Konkurs Pomorskie drogi do Niepodległej organizowany jest przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Koordynatorem etapu powiatowego konkursu jest Pomorska Akademia Działania z siedzibą w Nowym Dworze Gdańskim. Kolejna gala powiatowa odbędzie się 26 września 2018 r. w Starogardzie Gdańskim.