Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Konkurs Pomorskie drogi do Niepodległej. W Wejherowie wygrała prezentacja o Antonim Abrahamie

Konkurs Pomorskie drogi do Niepodległej. W Wejherowie wygrała prezentacja o Antonim Abrahamie

Gala powiatowa konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Wejherowie

W Wejherowie 24 września 2018 r. odbyła się gala powiatowa konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież szukała własnych bohaterów wolności i niepodległości. Pierwsze miejsce zajęła prezentacja o Antonim Abrahamie, przygotowana przez uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Wejherowie: Sandrę Rogalę, Filipa Lidzbardzkiego i Karola Malottki.

 

Drugie miejsce przypadło drużynie I Liceum Ogólnokształcącego w Pucku, a trzecie zespołowi z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Rumi. Na gali obecni byli uczniowie z Gdyni i powiatów lęborskiego, wejherowskiego i puckiego oraz seniorzy. Po prezentacjach i ogłoszeniu wyniku zobaczyli najnowszy film Filipa Bajona „Kamerdyner”.

 

Najpopularniejszy bohater? Antoni Abraham

Na wejherowskiej gali uczniowie z czterech szkół pokazali pięć prezentacji multimedialnych. Opowiadały o bohaterach wolności i walki o niepodległość. Uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni wybrały Feliksa Nowowiejskiego i roli jego muzyki w odzyskaniu niepodległości. Uczniowie ZSP w Lęborku przedstawili postać Juliana Lange, młodzież z PZS nr 1 w Rumii opowiedziała o Franciszku Kręckim, a PZS nr 2 w Wejherowie o Antonim Abrahamie. Postać ta zainspirowała też dwa inne zespoły z I Liceum Ogólnokształcącego w Pucku.

Specjalnie jury oceniało m.in. kreatywność, oryginalność, poprawność merytoryczną oraz własną interpretację tematu. Najlepszą prezentację przygotowali uczniowie z Wejherowa. Oprócz nagród pieniężnych i upominków, dostali zaproszenie na wielką galę podsumowującą konkurs Pomorskie Drogi do Niepodległej w Teatrze Muzycznym w Gdyni. – Gratuluję wszystkim, nie tylko wygranym – powiedział obecny na gali Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Badania historii, wyszukiwanie lokalnych bohaterów, o których niestety zapomina wielka historia, to wspaniała przygoda. A pielęgnowanie pamięci o nich to wspaniałe zadanie. Dlatego wszyscy jesteście wygrani, nie tylko ci, którzy zajęli pierwsze miejsce – podkreślił Byczkowski.

Konkurs Pomorskie drogi do Niepodległej organizowany jest przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Koordynatorem etapu powiatowego konkursu jest Pomorska Akademia Działania z siedzibą w Nowym Dworze Gdańskim. Kolejna gala powiatowa odbędzie się 26 września 2018 r. w Starogardzie Gdańskim.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.