Wystawa w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku będzie czymś więcej niż tylko chronologiczną opowieścią o 40 tys. lat wspólnej historii człowieka i konia. Jej otwarcie zaplanowano w sobotę, 29 grudnia 2018 r. w Domu Przyrodników.
Na wystawie „Galopem przez wieki”, obok przedmiotów zabytkowych, w tym cennych źródeł archeologicznych, wybrane tematy ze wspólnej historii człowieka i konia zostały przedstawione przekrojowo:
- Sławne konie w historii od Incitatusa i Bucefała po Kasztankę marszałka Piłsudskiego.
- Ewolucja konia począwszy od koniowatego Hyracotherium, który mierzył zaledwie 25-50 cm w kłębie.
- Koń jako źródło pożywienia – o dawnych czasach, kiedy łowcy polowali na stada dzikich koni.
- Udomowienie konia – o tym, jak pasterskie społeczności zamieszkujące stepy Eurazji rozprzestrzeniły swoją kulturę, podróżując na końskich grzbietach.
- Zmiany na kościach – o śladach zwyrodnieniowych zbadanych na szczątkach zwierząt, ale i na kręgosłupach jeźdźców.
- Motyw konia w sztuce od naskalnych malunków sprzed 30 tys. lat, poprzez antyczne pomniki konne, aż do płócien Kossaka.
- Motyw konia w literaturze: „Czy to prawda, że po ciebie / Koń jakiś biały przyleci? / Koń, co po mogiłach grzebie, / Okiem rubinowem świeci; / Jakiś dziwny koń piekielny, / Mówią, że koń nieśmiertelny?”.
- Motyw konia w kinematografii odkąd w 1878 r. Eadweard Muybridge wykonał serię zdjęć pokazujących kolejne fazy ruchu galopującego konia („Galopująca Sallie Gardner”).
Galopem przez wieki
Wydarzenie na Facebooku
|
|