Komitet Monitorujący RPO WP 2014-2020 obserwuje postępy we wdrażaniu programu. Komitet liczy 44 członków, wśród których jest 10 przedstawicieli rządu, 17 przedstawicieli samorządu terytorialnego i 17 przedstawicieli partnerów spoza administracji publicznej, takich jak m.in. organizacje pozarządowe, organizacje pracodawców, związki zawodowe i Lokalne Grupy Działania. Ponadto w skład komitetu wchodzi 25 obserwatorów, m.in. przedstawiciele Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Komisja Europejska uczestniczy w pracach komitetu, pełniąc rolę doradczą.

 

Pomorskie najlepsze spośród wszystkich województw

Na posiedzeniu Komitetu Monitorującego dyskutowano m.in. o rocznym sprawozdaniu RPO WP 2014-2020 za rok 2017. Zaproponowano również  zmiany w realizacji programu na najbliższe lata.  Ważnym tematem posiedzenia było przedstawienie informacji na temat stanu wdrażania RPO oraz dyskusja dotycząca udziału województwa pomorskiego w Polityce Spójności UE w kontekście perspektywy finansowej po 2020 roku.

— To spotkanie jest dla mnie bardzo ważne i miłe, bo w województwie pomorskim jest najlepiej realizowany program operacyjny spośród wszystkich 16 województw. Zdecydowanie jesteście w czołówce, jesteście najlepsi, wyniki są doskonałe. Zakontraktowano już 80 proc. całego budżetu przeznaczonego na program. To robi wrażenie — powiedział Christopher Todd, dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Posiedzenie Komitetu Monitorującego
XI Posiedzenie Komitetu Monitorującego RPO WP 2014-2020. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Dyrektor Todd w odpowiedzi na pytania dziennikarzy przedstawił sytuację Polski w skali całej Europy.

— Porównując pomorskie z pozostałymi województwami w Polsce wiemy, że ono radzi sobie świetnie — zwrócił uwagę Todd. — Jeśli chodzi o porównanie Polski z innymi regionami w Europie, Polska jest na 8 miejscu spośród 20 krajów członkowskich korzystających z programu. Nie możemy jednak zapomnieć, że Polska jest też największym beneficjentem funduszu. Poza tym, jeśli chodzi o pozostałe 300 regionów europejskich, Polska na ich tle radzi sobie naprawdę fantastycznie — chwalił Christopher Todd.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej podkreślał, że dobry wynik województwa jest efektem ciężkiej pracy ludzi, którzy zajmują się wdrażaniem programu. Poradził też Instytucji Zarządzającej RPO WP 2014-2020, by w przyszłości poprawiła realizację finansową programu. Konkretniej zalecał przyspieszenie składania wniosków o płatność końcową, czyli tych, na podstawie których Komisja Europejska refunduje wydatki związane z projektami.

 

Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 to największy w historii województwa pomorskiego program inwestycyjny. Obecnie na terenie regionu realizowane są 1 383 projekty o łącznej wartości 8,3 mld zł. Dofinansowanie unijne do tych projektów wynosi 5,8 mld zł.

Inwestycje te obejmują obszary m.in. wsparcia przedsiębiorców, podnoszenia poziomu edukacji, aktywizacji zawodowej i społecznej, rewitalizacji miast, rozwoju turystyki, termomodernizacji budynków publicznych i mieszkalnych, rozwoju systemu transportowego, ochrony zdrowia i środowiska.