Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/bb9924d0-79cf-462c-935b-d51e82944096.jpg Kim są brokerzy eksportowi? Dowiedz się, na czym polega ich praca i w czym pomagają przedsiębiorcom

Kim są brokerzy eksportowi? Dowiedz się, na czym polega ich praca i w czym pomagają przedsiębiorcom

Aleksandra Harasiuk, broker eksportowy z Agencji Rozwoju Pomorza

Sukces firmy odniesiony zagranicą nie jest dziełem przypadku. Wymaga od przedsiębiorcy zaangażowania, przygotowania personelu, pozyskania odpowiednich środków finansowych, znalezienia partnerów do współpracy, dostosowania produktu lub usługi do specyfiki danego rynku. Ważna jest także pomoc uzyskana od brokerów eksportowych.

 

Pomorski Broker Eksportowy to projekt, którego celem jest zwiększenie aktywności eksportowej mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z naszego regionu.

– Wielu przedsiębiorców doskonale porusza się po meandrach polskich wymogów administracyjnych, podatkowych i prawnych, ale nie prezentuje podobnej płynności w zakresie aktywności eksportowej – wyjaśnia Aleksandra Harasiuk, broker eksportowy z Agencji Rozwoju Pomorza. – Często wspominają o braku kompetencji w prowadzeniu działań marketingowych na rynku międzynarodowym czy sposobach współpracy z zagranicznymi partnerami.

Dzięki wiedzy i narzędziom, którymi dysponują brokerzy eksportowi, pomorskie firmy mają realne szanse zaistnieć na rynkach zagranicznych.

 

Kto może skorzystać ze wsparcia brokera?

Projekt przeznaczony jest zarówno dla przedsiębiorców, którzy myślą o rozszerzeniu swojej działalności, jak i dla firm, które nie posiadają jeszcze doświadczeń eksportowych, a chciałyby wejść na obce rynki, w tym te bardziej egzotyczne, jak chiński czy indyjski.

– Doświadczeni eksporterzy, obecni na wielu rynkach, są zainteresowani dofinansowaniem aktywności wystawienniczych, licząc na wsparcie brokera w zakresie możliwości nawiązywania kontaktu z zagranicznymi kontrahentami, na przykład podczas organizowanych przez nas wydarzeniach: misjach gospodarczych, targach, seminariach – zaznacza Aleksandra Harasiuk. – Firmy, które nie mają doświadczeń we współpracy z zagranicznymi klientami, szukają w pierwszej kolejności wsparcia w zakresie sprzedaży. Potrzebne im są przede wszystkim informacje praktyczne na temat korespondencji i obsługi klientów na obcojęzycznej wersji strony internetowej, dostarczania towarów za granicę, a także wskazówki dotyczące uczestnictwa w wydarzeniach gospodarczych i tworzenia materiałów promocyjnych – dodaje.

 

Dlaczego tak ważna jest etykieta biznesu?

Wiedza brokera nie sprowadza się wyłącznie do znajomości twardych zasad rządzących gospodarkami międzynarodowymi. Nieznajomość niuansów, swego rodzaju etykiety biznesu, może negatywnie oddziaływać na relacje między przedsiębiorcami.

– W Skandynawii nie ma zwyczaju zbyt eleganckiego ubierania się na wydarzenia biznesowe. Niemcy bardzo zwracają uwagę na markę auta, którym przyjeżdżają ich kontrahenci. Pierwsze spotkania o charakterze biznesowym z przedsiębiorcami z Bliskiego i Dalekiego Wschodu wymagają naszej uwagi, by obdarować przyszłego partnera prezentem: na tyle drobnym, by nie urazić, ale na tyle znaczącym, by okazać szacunek – informuje Aleksandra Harasiuk. – Mogłoby się wydawać, że to mało istotne kwestie, ale mogą one faktycznie wpłynąć na przebieg negocjacji biznesowych.

 

*  *  *

Logo Pomorskiego Brokera Eksportowego

Oferta Pomorskiego Brokera Eksportowego

Wstęp do eksportu – program dla firm, które nie podejmowały do tej pory działań eksportowych lub są początkującymi eksporterami:

  • wsparcie w określeniu potencjału eksportowego firmy,
  • seminaria i konferencje,
  • dane o eksporcie,
  • spotkania z doświadczonymi eksporterami.

Rozwój eksportu – program dla firm, które chcą rozwijać dotychczasową działalność eksportową:

  • możliwość udziału w wyjazdach organizowanych przez partnerów projektu na wybrane międzynarodowe targi,
  • możliwość udziału w misjach gospodarczych i innych wydarzeniach gospodarczych powiązanych z eksportem organizowanych przez partnerów projektu,
  • dane o eksporcie, badania i analizy rynkowe.

Granty na udział w zagranicznych targach, wystawach, misjach i innych wydarzeniach gospodarczych – możliwość ubiegania się o środki finansowe na indywidualny udział firm w targach, misjach oraz innych wydarzeniach gospodarczych, promujących ofertę produktową i usługową przedsiębiorstw dysponujących potencjałem eksportowym.

 

Dyżury brokerów eksportowych

  • Kiedy?
  • Od 3 lipca 2017 r. w każdy poniedziałek w godz. 14.00-16.00
  • Gdzie?
  • W siedzibie Agencji Rozwoju Pomorza przy al. Grunwaldzkiej 472D (Olivia Business Centre, budynek Olivia Six, XII piętro, sala 12.07)

 

 

Pomorski Broker Eksportowy – kompleksowy system wsparcia rozwoju eksportu w regionie jest projektem partnerskim. Za jego realizację odpowiada Agencja Rozwoju Pomorza (lider przedsięwzięcia) wraz z Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza, Stowarzyszeniem Wolna Przedsiębiorczość, Inkubatorem STARTER, investGDA i Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym.

Przedsięwzięcie ma wartość około 84 mln zł, z czego ponad 64 mln zł stanowi dotacja ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.