Jaka jest historia miasta i czemu miasto zachwycało licznych artystów. O włoskiej Genui opowie Jacek Bielak. Wykład w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w środę, 7 listopada o godzinie 18.00.
Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Miasta, mity, mistyfikacje”.
Perła Morza Liguryjskiego
Genua była stolicą potężnej niegdyś republiki morskiej. Położenie, bliskość wzgórz, bogactwo budynków zachwycało artystów i przybyszy. – Podczas wykładu omówię najważniejsze aspekty tożsamości Genui, a obok architektury i malarstwa będzie można zobaczyć unikalne wnętrza i dowiedzieć się wiele o życiu codziennym jej dawnych i współczesnych mieszkańców – mówi prelegent, Jacek Bielak. Peter Paul Rubens poświęcił pałacom patrycjuszowskim Genui cały traktat, a Antoni van Dyck dorobił się znacznych sum na portretowaniu elity miejskiej. W czasach rozkwitu bogate genueńskie banki przez kilka wieków służyły swymi zasobami finansując dziury budżetu cesarstwa Habsburgów.
Miasta, mity, mistyfikacje
To cykl wykładów o miastach, które rozumiane są nie tylko jako zespoły urbanistyczne, ale również jako obszary kulturowe i społeczne. Kuratorem cyklu jest Hubert Bilewicz, historyk sztuki i pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego. W nadchodzącej edycji wykładów IKM zaprasza na osiem spotkań poświęconych: Genui, Aleksandrii, Pizie, Tel Awiwowi, Gdyni, Lejdzie i Nagasaki. Jeden wykład poświęcony będzie zagadnieniom smart city i rozwojowi metropolii.
- Genua La Superba – wykład Jacka Bielaka
- 7 listopada 2018 r., środa, godz. 18.00
- Instytut Kultury Miejskiej
- Długi Targ 39/40
- wstęp – wolny