Spotkanie z Chrisem Niedenthalem to okazja do zobaczenia mało znanych fotografii dokumentujących życie codzienne w krajach bloku sowieckiego, znajdującego się w 1989 r. na przedwiośniu demokracji.

 

„To był wyjątkowy czas”

– Chyba w żadnym okresie swojego zawodowego życia nie pracowałem tak intensywnie. To był wyjątkowy czas. Demoludy chyliły się ku upadkowi, na sile przybierały oddolne, demokratyczne ruchy społeczne. Pracowałem wówczas dla amerykańskiego tygodnika „Time”, którego redakcja była niezwykle zainteresowana wydarzeniami w Europie Wschodniej. Regularnie byłem wysyłany w coraz to nowe podróże do niemalże wszystkich stolic komunistycznego świata, dokumentując świat i ludzi, np. Gorbaczowa, Havla i Honeckera, o których dziś uczymy się już w podręcznikach – mówi Chris Niedenthal.

Podczas spotkania uczestnicy zobaczą ponad sto fotografii, które będą okazją do poznania historii upadku komunizmu, a także wysłuchają opowieści o przygodach i codziennej pracy fotoreportera.

– Obiektyw aparatu, choć utrwala obraz konkretnego momentu „takim jakim był”, nigdy nie dopowie najciekawszych historii, nawet tych, które są jego wytworem. Z każdej podróży powracałem z garścią anegdot i wspomnień o wykonanych fotografiach, którymi podzielę się szerzej z gdańszczankami i gdańszczanami podczas nadchodzącego spotkania – dodaje Chris Niedenthal.

 

Chris Niedenthal (ur. 21 października 1950 r. w Londynie) – polski fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Współpracował m.in. z: „Time”, „Newsweek”, „Der Spiegel”, „Geo” i „Stern”. Laureat jednej z nagród World Press Photo w 1986 r. Odznaczony w 2009 r. Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Kadry Wolności. Rok 1989 w obiektywie Chrisa Niedenthala

  • 14 marca 2019 r., czwartek, godz. 17.00
  • Muzeum Gdańska
  • Ratusz Głównego Miasta – Wielka Sala Wety
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny