Porozumienie podpisali ówczesny marszałek województwa pomorskiego Jan Zarębski oraz Gerd Lohwasser, były przewodniczący Okręgu Środkowej Frankonii. 

 

20 lat kontaktów

Wzajemne kontakty trwają już 20 lat, a partnerstwo ze Środkową Frankonia należy do priorytetowych obszarów współpracy międzynarodowej województwa pomorskiego. Jest też jednym z najbardziej intensywnych. Podpisane porozumienie obejmuje osiem obszarów. Jednym z kluczowych jest sfera kultury. Organizowane są wspólne wydarzenia artystyczne czy kulturalne. W muzeach i skansenach obydwu regionów organizowane są wystawy i występy zespołów folklorystycznych. Także pomorskie rolnictwo korzysta na współpracy ośrodków doradztwa rolniczego. Mocne są kontakty regionalnych izb gospodarczych i ich udział w międzynarodowych targach. Warto też pamiętać o projektach społecznych związanych z opieką nad seniorami.

 

5 kwietnia 2000 r. Podpisanie porozumienia pomiędzy województwem pomorskim
a regionem Środkowej Frankonii. Fot. Archiwum Okręg Środkowej Frankonii

 

Współpraca gmin

Kontakty pomorsko-frankońskie to nie tylko domena samorządu województwa. Silne są więzi pomiędzy kociewskimi i kaszubskim gminami z ich niemieckimi odpowiednikami. Obecnie porozumienia o współpracy podpisało pięć gmin: Kolbudy, Przywidz, Trąbki Wielkie, Żukowo i miasto Puck. Organizowane są wyjazdy studyjne oraz wzajemna wymiana uczniów ze szkół średnich. Realizowane są także wspólne projekty w ramach programu Erasmus.   

 

Razem dla Europy

Współpraca dwóch regionów stanowi wspaniały wyraz kreatywności i otwartości ich mieszkańców. Wzajemne działania nie tylko przybliżają dwa narody, ale i pomagają budować europejską wspólnotę. Wspólnotę, w której nie tylko zachowujemy niezwykle cenną różnorodność, ale i działamy razem na rzecz wspólnych rozwiązań. A jest to ważne, zwłaszcza teraz w trudnym dla wszystkich czasie.