Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b79f1c3b-c3ee-4e43-aadb-dc5fd987ca19.jpg Jan Misiek – Kaszubskie stegny

Jan Misiek – Kaszubskie stegny

Fot. Włodzimierz Piechowicz

Malarz i grafik. Tworzy kolaże i książki artystyczne. Członek międzynarodowej grupy artystycznej Groupe Chanteloube.

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Zbigniewa Jackiewicza. Był redaktorem graficznym Wydawnictwa Morskiego i miesięcznika „Pomerania”. Artysta najbardziej znany jest ze swoich kolaży odwołujących się do wspomnień. Maluje również tempery abstrakcyjne. Ponadto tworzy grafikę projektową: plakatową, książkową i katalogową. Swoje prace prezentował na ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, między innymi w Kuratorium der Willibald-Kramm-Preis-Stiftung, Heidelberg, Niemcy (1992), Villa Cicogna, Bisuschio-Varese, Włochy (1999), Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (2002), Galerie Hang.art, Grenoble, Francja (2004), Muzeum Narodowym w Gdańsku (2005), Maire de Montaud, Montaud, Francja (2007), Instytucie Polskim w Pradze, Czechy (2009), Musashino Art University Museum, Tokio, Japonia (2011), Centrum Sztuki Moulins de Villancourt, Grenoble, Francja (2017) i Heidelberger Kunstverein, Heidelberg, Niemcy (2019).

Stegna to po kaszubsku ścieżka. „Kaszubskie stegny” opowiadają o splątanych kolejach życia ludzi mieszkających na ziemiach Pomorza Gdańskiego; o osobach, które Artysta znał osobiście, ale to także szerszy, artystyczny zapis losu społeczności Kaszubów. Wędrówka „kaszubskimi stegnami” jest próbą utrwalenia „drobiazgów” minionego, coraz bardziej oddalającego się świata. Seria kolaży powstała na kanwie fragmentów zdjęć, listów, dokumentów oraz drobnych przedmiotów, które towarzyszyły życiu konkretnych ludzi. Ich użycie w utworzonych kompozycjach pomaga dobitniej przybliżyć losy, doświadczenia i emocje bohaterów opowieści. Ta swoista forma artystycznego dokumentu pozwala na plastyczno-literacką ich prezentację.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.