Pomorska literatura piękna zdominowana jest przez kobiety. Spośród 25 autorów rankingu, panie stanowią prawie 65 proc. (w zestawieniu WiMBP w Gdańsku znalazło się 16 pisarek i 9 pisarzy).

 

Cygler zdetronizowana, ale nadal w pierwszej dziesiątce

Przez ostatnie lata pierwsze miejsce rankingu najczęściej wypożyczanych książek zajmowała Hanna Cygler, gdańszczanka, która debiutowała w 2003 r.

W roku 2017 na podium stanęła jednak Katarzyna Bonda i jej powieść kryminalna „Pochłaniacz” z 2014 r. (621 wypożyczeń). Bonda jest dziennikarką, autorką książek dokumentalnych i kryminałów, tłumaczonych na wiele języków. „Pochłaniacz” jest pierwszą częścią serii książek o profilerce Saszy Załuskiej, współpracującej z policją w szukaniu sprawców zbrodni. Akcja ostatniej książki serii, „Czerwony pająk”, która ukaże się w 2018 r., także będzie rozgrywać się na Pomorzu.

Drugie miejsce rankingu należy do Magdaleny Witkiewicz za książkę „Pierwsza na liście”, którą czytelnicy wypożyczali 474 razy (autorka w pierwszej dziesiątce zestawienia zajęła łącznie 5 miejsc!). Magdalena Witkiewicz, z wykształcenia analityk biznesowy, jest bestsellerową pisarką, która najlepiej czuje się w literaturze obyczajowej. Jedna z jej książek, „Szkoła żon”, niedługo doczeka się ekranizacji.

Na ostatnim miejscu czytelniczego podium stanął Stefan Chwin. Jego powieść „Srebrzysko. Powieść dla dorosłych” została w 2017 r. wypożyczona 417 razy. Chwin, nie tylko powieściopisarz, ale i krytyk literacki i wykładowca akademicki, „Srebrzysko” nazwał najbardziej ryzykowną książką, jaką napisał w życiu.

Wśród innych autorów powieści z Pomorzem w tle znaleźli się m.in. Liliana Fabisińska, Natasza Socha, Anna Karpińska, Roma J. Fiszer, Maria Ulatowska, Anna Sakowicz, Janusz L. Wiśniewski, Marek Krajewski i Paweł Huelle.

Całą listę 50 tytułów najpoczytniejszej beletrystki, której akcja rozgrywa się na Pomorzu Gdańskim, można zobaczyć na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej  Biblioteki Publicznej w Gdańsku.