Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/6eb92f7d-101b-40be-aeab-0618f26d44ee.jpg Czyje książki najchętniej czytają Pomorzanie? Katarzyna Bonda, Magdalena Witkiewicz i Stefan Chwin w pierwszej trójce. Kto jeszcze?

Czyje książki najchętniej czytają Pomorzanie? Katarzyna Bonda, Magdalena Witkiewicz i Stefan Chwin w pierwszej trójce. Kto jeszcze?

Katarzyna Bonda

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku opublikowała ranking 50 najchętniej czytanych książek w 2017 r., których akcja rozgrywa się na Pomorzu Gdańskim.

 

Pomorska literatura piękna zdominowana jest przez kobiety. Spośród 25 autorów rankingu, panie stanowią prawie 65 proc. (w zestawieniu WiMBP w Gdańsku znalazło się 16 pisarek i 9 pisarzy).

 

Cygler zdetronizowana, ale nadal w pierwszej dziesiątce

Przez ostatnie lata pierwsze miejsce rankingu najczęściej wypożyczanych książek zajmowała Hanna Cygler, gdańszczanka, która debiutowała w 2003 r.

W roku 2017 na podium stanęła jednak Katarzyna Bonda i jej powieść kryminalna „Pochłaniacz” z 2014 r. (621 wypożyczeń). Bonda jest dziennikarką, autorką książek dokumentalnych i kryminałów, tłumaczonych na wiele języków. „Pochłaniacz” jest pierwszą częścią serii książek o profilerce Saszy Załuskiej, współpracującej z policją w szukaniu sprawców zbrodni. Akcja ostatniej książki serii, „Czerwony pająk”, która ukaże się w 2018 r., także będzie rozgrywać się na Pomorzu.

Drugie miejsce rankingu należy do Magdaleny Witkiewicz za książkę „Pierwsza na liście”, którą czytelnicy wypożyczali 474 razy (autorka w pierwszej dziesiątce zestawienia zajęła łącznie 5 miejsc!). Magdalena Witkiewicz, z wykształcenia analityk biznesowy, jest bestsellerową pisarką, która najlepiej czuje się w literaturze obyczajowej. Jedna z jej książek, „Szkoła żon”, niedługo doczeka się ekranizacji.

Na ostatnim miejscu czytelniczego podium stanął Stefan Chwin. Jego powieść „Srebrzysko. Powieść dla dorosłych” została w 2017 r. wypożyczona 417 razy. Chwin, nie tylko powieściopisarz, ale i krytyk literacki i wykładowca akademicki, „Srebrzysko” nazwał najbardziej ryzykowną książką, jaką napisał w życiu.

Wśród innych autorów powieści z Pomorzem w tle znaleźli się m.in. Liliana Fabisińska, Natasza Socha, Anna Karpińska, Roma J. Fiszer, Maria Ulatowska, Anna Sakowicz, Janusz L. Wiśniewski, Marek Krajewski i Paweł Huelle.

Całą listę 50 tytułów najpoczytniejszej beletrystki, której akcja rozgrywa się na Pomorzu Gdańskim, można zobaczyć na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej  Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.