Tematem pierwszego szkolenia, które odbyło się 29 maja 2017 r., były aspekty prawne poświadczania ubezpieczenia społecznego w Polsce pracowników delegowanych zagranicę. Czerwcowe będzie dotyczyć zagadnień prawnych związanych z pozwoleniem na pobyt i pracę w Polsce.

 

Prywatne agencje zatrudnienia

Rośnie znaczenie prywatnych agencji zatrudnienia na rynku pracy. W 2015 roku ponad 1,2 mln osób w Polsce znalazło zatrudnienie z ich pomocą. W 2016 roku na rynku ogólnopolskim działało 7386 agencji zatrudnienia, 36 proc. z nich prowadziło rekrutację w ramach naborów stałych, 32 proc. – w ramach pracy tymczasowej. W województwie pomorskim działa aktywnie 498 agencji. Prywatne agencje mogą być prywatnymi agencjami pośrednictwa pracy w Polsce, agencjami doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego, agencjami pracy tymczasowej czy wreszcie pośrednikami, wysyłającymi pracowników za granicę. Wpisy do rejestru agencji zatrudnienia oraz kontrolę działalności agencji na terenie województwa pomorskiego w imieniu marszałka województwa prowadzi Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Zadaniem urzędu jest również wsparcie merytoryczne agencji.

 

Poświadczania ubezpieczenia społecznego w Polsce pracowników delegowanych zagranicę

Pierwsze z cyklu trzech szkoleń dla agencji zatrudnienia, organizowane przez WUP w imieniu samorządu województwa, miało miejsce 29 maja 2017 r. Tematyka spotkania dotyczyła aspektów prawnych poświadczania ubezpieczenia społecznego w Polsce pracowników delegowanych zagranicę. Szkolenie prowadziła Elżbieta Saramak, naczelnik Wydziału Ubezpieczeń i Składek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku. Spotkanie podzielone było na dwie części –prelekcyjną oraz warsztatową, gdzie uczestnicy mogli wypełnić wnioski i kompletować odpowiednie dokumenty. W szkoleniu wzięło udział 20 przedstawicieli agencji.

 

Czerwcowe i wrześniowe spotkania

Kolejne szkolenie, dedykowane agencjom zatrudnienia, już 20 czerwca. Tym razem przedstawiciel Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego z Wydziału ds. Cudzoziemców omówi zagadnienia prawne związane z pozwoleniem na pobyt i pracę w Polsce dla cudzoziemców chcących podjąć zatrudnienie. Trzyczęściowy cykl zamknie wrześniowe szkolenie prowadzone przez specjalistę z Państwowej Inspekcji Pracy,