Szkolenia USG dla rezydentów rozpoczęły się w połowie maja 2017 r. Są efektem współpracy pomiędzy Szpitalem Dziecięcym Polanki z Polskim Towarzystwem Ultrasonograficznym i Sekcją Studentów i Młodych Lekarzy Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

 

Warto szkolić młodych

Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie nauki i popularyzacja metody diagnostycznej, jaką jest ultrasonografia wśród młodych lekarzy w trakcie specjalizacji. Szpital Polanki jest pierwszym miejscem w Polsce, gdzie tego typu kształcenie skierowane jest właśnie dla specjalizujących się lekarzy.

– Zainteresowanie pierwszym spotkaniem pokazało nam, że warto organizować tego typu przedsięwzięcia – powiedział Błażej Littwin, przewodniczący SSMLPTU, prowadzący szkolenie. – Na wykładzie i zajęciach praktycznych gościliśmy 20 rezydentów ze Szpitala Dziecięcego Polanki i Szpitala św. Wojciecha na Zaspie.

Tematem najbliższego szkolenia będzie „Wprowadzenie do USG płuc”. Jest adresowane do rezydentów i młodych lekarzy do 30. roku życia.

Zapisy na szkolenie pod adresem e-mailowym blittwin88@gmail.com. Liczba miejsce jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. O terminie szkolenia zostaną poinformowani zarejestrowani lekarze.

Młodzi lekarze będą się uczyć, jak korzystać z ultrasonografu w codziennej pracy klinicznej. Poznają funkcjonowanie aparatu USG, jego obsługę, podstawy fizyki ultradźwięków. Możliwość wykonania badania ultrasonograficznego przy łóżku pacjenta uzupełnia badanie fizykalne, czyli tzw. poinf of care i pozwala na uzyskanie cennych informacji w bardzo krótkim czasie. W wielu przypadkach są to informacje kluczowe dla rozpoznania choroby i dla dalszego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego z pacjentem.

Dr Małgorzata Paszkowicz, prezes Szpitala Dziecięcego Polanki, podkreśliła: zależy nam, żeby młodzi lekarze mogli rozwijać się i uczyć. Postanowiliśmy stworzyć im do tego warunki i umożliwić zdobycie dodatkowej wiedzy w zakresie diagnostyki ultrasonograficznej. Ultrasonografia jest całkowicie bezpiecznym badaniem radiologicznym. Dla naszych pacjentów szczególnie ważne jest ograniczenie liczby wykonywanych badań wykorzystujących promieniowanie jonizujące. Badanie ultrasonograficzne to umożliwia. Dzięki niemu pacjenci mają szansę uniknąć nadmiernej liczby badań rentgenowskich, np. przy wykorzystaniu USG płuc.

– Rezydenci szpitala będą mogli zdobywać doświadczenie w zakresie ultrasonografii nie tyko w teorii, ale i w praktyce – stwierdził dr hab. n. med. Wojciech Kosiak, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. – Będą mieli dostęp zarówno do nowoczesnego sprzętu ultrasonograficznego, jak i bezpośrednio do pacjenta – tylko tak możemy wykształcić specjalistów XXI w. – dodał.

Zobacz: Szpital Dziecięcy Polanki