Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/383c1fd4-8ff7-412d-9ac3-0025580f78bb.jpg Jak walczyć szpadą? Szkoła fechtunku jak z XVII wieku. Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Szekspirowskim

Jak walczyć szpadą? Szkoła fechtunku jak z XVII wieku. Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Szekspirowskim

Sceny z „Wesołch Kumoszek z Windsoru"

Każdy może przenieść się w czasie do XVII stulecia i spróbować swoich sił w szermierce. Taką nietypową atrakcję przygotował Gdański Teatr Szekspirowski. Zajęcia odbędą się w sobotę, 20 maja 2017 r. Obowiązują zapisy. Ustalono limit miejsc.

 

Wydarzenie jest organizowane w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

 

Magia białej broni

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na podróż w czasie. Uczestników zajęć zabierze do XVII-wiecznej Szkoły Fechtunku. Szkoła ta była pierwowzorem teatru. W niej odbywały się spektakle teatralne, ćwiczenia oraz turnieje szermiercze. Gwarantowana zabawa dla całej rodziny!

Przyjdź i przekonaj się:

  • czym różni się dawny fechtunek od współczesnej szermierki,
  • jakie rodzaje białej broni do nich służą – opowie o nich wielki fechmistrz Gdańskiej Szkoły Fechtunku Tadeusz Pagiński,
  • poznaj bogatą historię Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Dla żądnych zabawy i czynu będą warsztaty szermierki. Tym, którzy wolą stać z boku, proponujemy zasiąść wygodnie w galeriach i oglądać zmagania innych. Tego dnia można również zwiedzić teatr z przewodnikiem.

 

Pokazy szermiercze

  • godz. 10.00 i 11.30

Prezentacja dawnej białej broni tj. miecz, rapier, szpada dworska, szabla, pałasz, dawny floret i uzbrojenia rycerskiego oraz opowieść o historycznej i obecnej Gdańskiej Szkole Fechtunku. Prowadzenie: fechmistrz Tadeusz Pagiński.

  • godz. 10.20, 11.50, 13.00 i 14.30

Pokazy szermierki sportowej w wykonaniu nauczycieli oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 70 w Gdańsku oraz Fundacji Gdańska Szkoła Floretu.

Prezentacje dawnej broni, pokazy szermierki oraz zmagania uczestników warsztatów można oglądać cały dzień w godz. 10.00-15.45, zajmując miejsca siedzące na galeriach dla widzów. Wstęp na galerie w roli widza jest wolny i nie wymaga wcześniejszego zapisu.

 

Warsztaty szermierki

  • godz. 10.00, 11.30, 13.00 i 14.30 – warsztaty prowadzone przez nauczycieli oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 70 w Gdańsku (udział w prezentacji broni oraz pokazie szermierki, zajęcia sprawnościowe, podstawy postawy szermierczej, ćwiczenia w parach, walka na florety, zajęcia dla najmłodszych).

 

Zwiedzanie teatru

  • godz. 15.00, 16.15 – zwiedzanie teatru z przewodnikami (limit miejsc w grupie wynosi 35 osób)

Na warsztaty oraz zwiedzanie konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: bow@teatrszekspirowski.pl. W treści maila prosimy wpisać: Dni Otwarte EU.

Limit miejsc w grupie warsztatowej wynosi 25 osób. Nie ma ograniczeń wiekowych dla uczestników warsztatów. Dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą wziąć udział w warsztatach pod opieką osoby dorosłej.

Elementy fechtunku można było zobaczyć na scenie elżbietańskiej w przedstawieniu „Wesołe Kumoszki z Windsoru” – pierwszej koprodukcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z Teatrem Wybrzeże.

Fechmistrz Tadeusz Pagiński (Fundacja Gdańska Szkoła Floretu), urodził się 12 czerwca 1947 r. w Gdańsku. Szermierczą karierę rozpoczął w 1963 r. jako zawodnik AZS Gdańsk i temu klubowi jest wierny do dziś. Od 1970 r. jest trenerem. Ukończył studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Gdańsku (1974 r.). Przeszedł przez wszystkie etapy trenerskiego wtajemniczenia. Był instruktorem, trenerem, a w 2000 r. Polski Związek Szermierczy nadał mu tytuł fechmistrza. Był trenerem kadry olimpijskiej we florecie kobiet w latach 1989-2009.

Wychowawca Sylwii Gruchały, Magdaleny Mroczkiewicz, Barbary Szewczyk-Wolnickiej, Anny Wojtczak-Sobczak, Katarzyny Felusiak-Zakrzewskiej, Agnieszki Szuchnickiej-Wąsowicz, Izabeli Knop, Magdaleny Knop.

W 1993 r. Pagiński reaktywował Gdańską Szkołę Fechtunku i został jej wielkim fechmistrzem.

Podopieczne Pagińskiego zdobyły ponad 40 medali igrzysk olimpijskich, mistrzostw Europy i świata oraz ponad 600 medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, w tym 27-krotnie tytuł drużynowych mistrzyń Polski.

 

 

Szkoła fechtunku w Szekspirowskim

  • 20 maja 2017 r., sobota, godz. 10.00-17.00
  • ul. Bogusławskiego 1
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Gdański Teatr Szekspirowski

Facebook

Więcej na stronie Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.