Szkolenia personelu medycznego, trzy bezpłatne konsultacje psychologiczne oraz zwiększanie świadomości społecznej to m.in. założenia programu, który ma pomóc w diagnostyce i walce z depresją poporodową.
Spółka Copernicus jako lider projektu wraz z partnerem merytorycznym Instytutem Psychologii UG oraz organizacją pozarządową Fundacja Twórczych Kobiet Centrum Nauk Laktacji z Warszawy stworzyli program profilaktyczny Przystanek mama skoncentrowany na depresji poporodowej. Ten projekt profilaktyczno-edukacyjnym dotyczy wczesnego wykrywania depresji poporodowej wśród kobiet w okresie poporodowym. Jest realizowany w trzech województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.
Na czym polega?
Głównym celem projektu jest wzrost wczesnego wykrywania depresji poporodowej poprzez edukację i wzrost świadomości społecznej dotyczącej tej choroby, a także wzrost odsetka kobiet z wcześnie rozpoznaną depresją poporodową. Chodzi też m.in. o zwiększenie dostępu do specjalistów (psychologów) i badań przesiewowych.
– Szkolimy położne i pozostały personel medyczny, zapewniamy trzy bezpłatne konsultacje psychologiczne, staramy się zwiększać świadomość społeczną odnośnie tego problemu. Na konsultacje mogą zgłosić się matki niemowląt do 12. miesiąca życia, które otrzymają w badaniu Edynburską Skalą Depresji Poporodowej wynik wyższy niż 10 – wskazujący na ryzyko depresji – wyjaśnia rzecznik spółki Copernicus Katarzyna Brożek.
Badanie wykonują położne, ale test można zrobić również samodzielnie na stronie Przystanek mama.
Rejestracja na konsultacje pod nr tel. 663 681 140.
Czym jest depresja poporodowa?
Urodzenie dziecka i podjęcie roli rodzica niesie ze sobą szeroki wachlarz emocji. Chodzi z jednej strony o radość, dumę i ekscytację, a z drugiej mogą wystąpić: stres, lęk oraz poczucie utraty i żalu związane z różnymi zmianami, które towarzyszą narodzinom dziecka. Jeśli stres jest duży, a młoda mama lub cała rodzina doświadczają wiele obciążeń jednocześnie, to kobieta może zachorować na depresję lub doświadczać stanów okołodepresyjnych. Według danych na depresję zachoruje nawet 1 na 5 kobiet. Dlatego też, tak jak w przypadku każdej innej choroby, ważne jest wczesne rozpoznanie.
Depresja poporodowa dotyka od 13 do 20 proc. kobiet. Według badań brytyjskich główną przyczyną śmierci kobiet w pierwszym roku po narodzinach dziecka jest samobójstwo występujące w psychotycznej postaci depresji poporodowej. Wbrew powszechnej opinii, że dotyka jedynie kobiety w pierwszym okresie po porodzie, więcej młodych mam może zachorować na depresję dopiero w drugiej połowie pierwszego roku życia dziecka.
Kogo dotyczy choroba?
W wielu przypadkach depresja w okresie poporodowym pozostaje nierozpoznana i może się nasilać. Odczuwany przez mamę stan utrudnia cieszenie się rolą rodzica i jest zagrożeniem dla jej zdrowia, a czasem życia. Depresja wpływa na całą rodzinę, głównie na relacje z partnerem, a też rozwój dziecka. Depresja może powrócić w kolejnej ciąży lub po urodzeniu kolejnego dziecka. Dlatego ważne jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej depresji i konieczność zapewnienia młodym mamom porozmawiania ze specjalistami. Im szybciej mama otrzyma wsparcie, tym ławiej jej będzie zadbać o siebie i korzystać z pomocy przy opiece nad dzieckiem oraz w pełni cieszyć się z relacji z dzieckiem i nowej roli. Depresja jest chorobą, tak jak każda inna, nie jest winą kobiety lub przejawem braku miłości i troski wobec dziecka.
Depresja poporodowa ma długofalowe skutki
Ogólne koszty nieleczonej depresji ponoszone przez ZUS (762 mln zł) są prawie 4,5 razy większe niż koszty jej leczenia ponoszone przez NFZ (170 mln zł). Nieleczona depresja ma istotne konsekwencje dla matki i dziecka, które widoczne są u potomstwa nawet do 18. roku życia. Szczególnie wrażliwa grupa to dzieci, których matki chorowały na depresję między 2. a 8. miesiącem po porodzie. Dzieci te miały czterokrotnie częściej problemy z zachowaniem między 3. a 4. rokiem życia, a także dwukrotnie większe ryzyko trudności w matematyce w 16. roku życia i siedmiokrotnie wyższe ryzyko depresji w 18. roku życia. Natomiast ich matki znacznie częściej chorowały na depresję 11 lat po wystąpieniu depresji poporodowej.
Przystanek mama realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.