Jak wyglądał dom, w którym mieszkała kaszubska rodzina? Jakie przedmioty wypełniały wnętrza chałupy? Jakich narzędzi używali gospodarze podczas codziennych czynności? W obecności rodziny i ostatnich włascicieli, z udziałem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, 3 września 2019 r. gburską chałupę  udostępniono zwiedzającym w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

 

Chałupa gburska ze Zdrójna w gm. Osieczna, pow. Starogard Gdański

W muzeum założonym przez prekursorów muzealnictwa na wolnym powietrzu w Polsce – Teodorę i Izydora Gulgowskich, prezentującej kulturę mieszkańców Borów Tucholskich, znajduje się jeden z najefektowniej prezentujących się pomorskich budynków podcieniowych. Chałupa została relokowana do muzeum w 1975 r. i odbudowana jako trzecia – i jednocześnie przedostatnia – w tym sektorze.

Zdrójno to osada leśna, a jako pustkowie była wzmiankowana po raz pierwszy w wizytacji kościelnej w 1746 r. w parafii Śliwice. Chałupa została wybudowana około połowy XIX w. w konstrukcji zrębowej, z drewna sosnowego, pierwotnie z pięciosłupowym podcieniem pełnoszczytowym, którego fragment zabudowano na początku XX w. Jej fundatorem był Mikołaj Redzimski. W zabudowanej części podcienia oraz w zaadaptowanym wnętrzu szerokiego komina urządzono pomieszczenie o funkcji kuchni i jadalni. Budynek pozostający własnością rodzinną od co najmniej 4 pokoleń, początkowo Redzimskich, następnie Ossowskich, został kupiony przez muzeum od Józefa Ossowskiego i przeniesiony w kwietniu 1975 r.

 

Wyposażenie wnętrz

Sprzęty potrzebne do wyposażenia chałupy zostały zakupione od właścicieli w 2019 r. – wszystkie wciąż były w posiadaniu rodziny Ossowskich, czekających z cierpliwością na odbudowę swojej chałupy. Ossowscy uczestniczyli czynnie zarówno przy odbudowie, jak i przy wyposażaniu wnętrza.

 

 

Otwarcie chałupy ze Zdrójna

  • 3 września 2019 r., wtorek, godz. 14
  • Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich
  • Wdzydze Kiszewskie

 

Fot. mat. prasowe UMWP